Rahim Ademi

Rahim Ademi
Ilustracja
(c) Roberta F., CC BY-SA 3.0
generał
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1954
Karač

Przebieg służby
Lata służby

1976–2001

Siły zbrojne

Logo of the JNA.svg Jugosłowiańska Armia Ludowa
Osrh.jpg Siły Zbrojne Republiki Chorwacji

Stanowiska

dowódca okręgu Sinj

Główne wojny i bitwy

wojna w Chorwacji

Rahim Ademi (ur. 30 stycznia 1954 w Karač k. Vučitrn[1]) – generał brygady w Armii Republiki Chorwacji, pochodzenia albańskiego.

Życiorys

Pochodzi z rodziny kosowskich Albańczyków. W 1976 ukończył studia w Akademii Wojskowej w Belgradzie[1]. Po ukończeniu studiów otrzymał przydział do garnizonu w Rogoznicy k. Szybenika. W 1986 r. stanął przed sądem wojskowym w Sarajewie, oskarżony o prowadzenie działalności kontrrewolucyjnej w armii i wspieranie albańskiego separatyzmu. Po spędzeniu 18 miesięcy w więzieniu, w apelacji Najwyższy Trybunał Wojskowy uznał go za niewinnego i uwolnił od zarzutów. Po uwolnieniu służył w garnizonie w Sinju.

W 1990, kiedy rozpoczęła się wojna w Chorwacji, zdezerterował z armii jugosłowiańskiej i przyłączył się do tworzonej od podstaw armii chorwackiej. Oficjalnie w latach 1991–1992 był pracownikiem ministerstwa spraw wewnętrznych[2]. 5 grudnia 1992 w stopniu brygadiera objął dowództwo nad oddziałami chorwackimi w rejonie Sinja[1]. W 1993 został przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy okręgu Gospić, ale po niepowodzeniu operacji Medak Pocket został zdymisjonowany.

Przeniesiony do Splitu, wyróżnił się w czasie Operacji Burza (Oluja), za co 23 września 1995 otrzymał awans na generała brygady[2]. W Splicie stacjonował do lutego 1999 r., kiedy został przeniesiony do Zagrzebia, na stanowisko zastępcy głównego inspektora sił zbrojnych.

W 2001 r. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oskarżył Ademiego o popełnienie zbrodni ludobójstwa na Serbach chorwackich w czasie operacji Medak Pocket[1]. W 2005 Trybunał przekazał sprawę Ademiego do rozpatrzenia przez chorwacki wymiar sprawiedliwości. Proces rozpoczął się 18 czerwca 2007 w Sądzie Okręgowym w Zagrzebiu. Ademi bronił się przed sądem twierdząc, że z powodu pochodzenia albańskiego został wybrany na kozła ofiarnego, tak aby uniknęli sprawiedliwości oficerowie chorwaccy, ponoszący pełną odpowiedzialność za przestępstwa z 1993 r. 29 maja 2008 Sąd Okręgowy w Zagrzebiu oczyścił Ademiego ze stawianych mu zarzutów, wyrok ten potwierdził 18 listopada 2009 Sąd Najwyższy Chorwacji.

W życiu prywatnym jest żonaty (żona Anita), ma dwoje dzieci (Valentina i Afrodita)[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie