Rajd na Makin

Rajd na Makin
II wojna światowa, wojna na Pacyfiku
Ilustracja
26 sierpnia 1942, Marines na pokładzie USS Nautilus przybywają do Pearl Harbor z rajdu na wyspę Makin
Czas

1718 sierpnia 1942

Miejsce

wyspie Butaritari w atolu Makin

Terytorium

Wyspy Gilberta

Przyczyna

zdobycie informacji i odwrócenie uwagi od głównego obszaru działań

Wynik

zwycięstwo Stanów Zjednoczonych

Strony konfliktu
 Japonia Stany Zjednoczone
Dowódcy
Kōsō AbeEvans Carlson
Siły
73 żołnierzy[1]211 żołnierzy
Straty
46 – 50 żołnierzy[1],
2 samoloty,
2 małe łodzie
21 zabitych,
9 pojmanych (później straconych)
Położenie na mapie Kiribati
Mapa konturowa Kiribati, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
3°09′00,0000″N 172°49′58,8000″W/3,150000 -172,833000

Rajd na Makin – atak dywersyjny przeprowadzony w dniach 1718 sierpnia 1942 roku przez oddział Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych przeciwko japońskim siłom stacjonujących na wyspie Butaritari w atolu Makin na Pacyfiku. Celem 211 ludzi dowodzonych przez ppłk. Evansa Carlsona było zniszczenie japońskich instalacji, wzięcie do niewoli japońskich żołnierzy, zebranie informacji na temat obszaru Wysp Gilberta oraz odwrócenie japońskiej uwagi od planowanego lądowania sprzymierzonych na wyspach Guadalcanal i Tulagi.

Przygotowania i organizacja

Rajd należał do jednych z pierwszych lądowych operacji ofensywnych USA podczas wojny. Jedynymi amerykańskimi siłami walczącymi aktywnie na frontach były w tym okresie: 32 i 41 Dywizja Piechoty na Nowej Gwinei, 1 Dywizja Marines i 23 Dywizja na Guadalcanal, a także 3 i 9 Dywizja Piechoty wraz z 2 Dywizją Pancerną w Afryce Północnej.

Do tej operacji wyznaczono dowództwo oraz dwie kompanie wchodzące w skład drugiego batalionu uderzeniowego (ang. „Carlson’s Raiders”). Z uwagi na małą ilość miejsca na pokładzie, dowództwo i kompanię A oraz 18 żołnierzy z kompanii B (łącznie 121 żołnierzy) przetransportowano na pokładzie okrętu podwodnego USS „Argonaut”, zaś resztę kompanii B (90 żołnierzy) zabrał drugi okręt podwodny USS „Nautilus”. Siły zostały przyłączone do Task Force 7.15.

Atak

Widok na Makin z peryskopu USS Nautilus

Marines rozpoczęli lądowanie na wyspie krótko po północy 17 sierpnia. Używali do tego celu pontonów z silnikami przyczepnymi. Morze było wzburzone, wiał silny wiatr i padał deszcz. Doprowadziło to do zatopienia kilku łodzi. Na wielu zostały uszkodzone silniki. Sprawne pontony zaczęły więc holować uszkodzone. W końcu Amerykanie wylądowali o 5:30. Po krótkiej walce pokonali japoński garnizon stacjonujący na wyspie w sile od 83 do 160 żołnierzy[2].

Ewakuacja marines

Po zakończeniu działań żołnierze zostali ewakuowani przez te same dwa okręty podwodne. Straty US Marines wyniosły 21 zabitych i 9 dostało się do niewoli i zostało później zamordowanych oraz 2 zaginionych. Zwłoki jednego z zaginionych zostały zidentyfikowane wśród 18 grobów Marines znalezionych na Makin. Dziewięciu żołnierzy piechoty morskiej zostało omyłkowo pozostawionych podczas ewakuacji. Zostali oni schwytani i przetransportowani przez Japończyków na Kwajalein, gdzie zostali ścięci. Los pozostałych dwóch żołnierzy jest nieznany.

Wnioski po operacji

Pomimo tego, że marines odnieśli sukces, likwidując cały japoński garnizon na wyspie, atak nie przyniósł żadnych innych spodziewanych efektów. Żadni japońscy żołnierze nie zostali schwytani, nie udało się także zebrać istotnych informacji. Ponadto nie zdołano odwrócić uwagi japońskich dowódców od faktycznego przyszłego obszaru działań. Faktycznie, z powodu wysokich strat na Makin, japońskie siły wzmocniły fortyfikacje na wyspach centralnego Pacyfiku, które spowodowały ciężkie straty sił USA podczas kampanii na Wyspach Gilberta i Marshalla.

Przypisy

  1. a b マキン奇襲, www.kaho.biz [dostęp 2017-11-26] (jap.).
  2. Carlson, bazując na własnych obserwacjach i sprawozdaniach mieszkańców wyspy oszacował, że około 160 japońskich żołnierzy zostało zabitych. Jednakże żołnierze Carlsona naliczyli 83 japońskie ciała. Carlson uważał, że pozostali mogli zginąć w dwóch łodziach i dwóch samolotach. Morison stwierdza, że 60 Japończyków zginęło w jednej z łodzi (Morison, Coral Sea, Midway, and Submarine Actions, s. 235–241).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Japan (1870–1999).svg
Variant version of a flag of Japan, used between January 27, 1870 and August 13, 1999 (aspect ratio 7:10).
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Battle icon active (rifles).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Abstract crossed rifles symbol on sunburst
Kiribati relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Kiribati

Equirectangular projection. Geographic limits of the map:

  • N: 6° N
  • S: 13° S
  • W: 169° E
  • E: 149° W

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Sea-Borders from the political map made by NNW