Rakowice (Kraków)

Rakowice
Ilustracja
Współczesna zabudowa Rakowic, widok na północ – na pierwszym planie Osiedle Mieczysława Pszona, dalej bloki przy ul. Pilotów i za nimi wieżowce Quattro Business Park
Państwo

 Polska

Miasto

Kraków

Poprzednia nazwa

Dzielnica XLIII Rakowice

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rakowice”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rakowice”
Ziemia50°04′52″N 19°58′34″E/50,081000 19,976000

Rakowice – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Dzielnicy XIV Czyżyny, dawna wieś. Obecnie teren ten jest intensywnie zurbanizowany, z niewielką ilością terenów zielonych. W zabudowie dominują bloki i domki jednorodzinne.

Obszar Rakowic jest często mylony z okolicami Cmentarza Rakowickiego i ulicy Rakowickiej – dawnej drogi Rakowickiej wiodącej z Krakowa do cmentarza miejskiego i dalej do odległych o 2 km Rakowic.

Historia

Pierwsze informacje o wsi Rakowice pochodzą z roku 1244. Jej nazwa pochodzi od imienia lub przezwiska Rak lub Rac (Racz), które nosił człowiek, który był założycielem lub właścicielem wsi[1]. Od XIII wieku do końca I Rzeczypospolitej była wsią królewską należącą do wielkorządców. W XV wieku we wsi powstał folwark, dwór królewski oraz młyn zwany Rakowickim. Wieś uległa zniszczeniu podczas walk o tron Rzeczypospolitej pomiędzy zwolennikami księcia Zygmunta Wazy a arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 r., a następnie podczas potopu szwedzkiego. W wyniku III rozbioru w 1795 r. wieś trafiła we władanie habsburskie, w 1807 r. – została przyłączona do Księstwa Warszawskiego, w 1815 r. – do Rzeczypospolitej Krakowskiej, a w 1846 r. – wraz z Rzeczpospolitą Krakowską do Cesarstwa Austrii.

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 50 budynkach w Rakowicach na obszarze 245 hektarów mieszkało 1014 osób, z czego 990 (97,6%) było katolikami, 23 (2,3%) wyznawcami judaizmu, a 1 (0,1%) grekokatolikiem, 525 (51,8%) było polsko-, 467 (46,1%) niemiecko-, 2 (0,2%) rusko-, a 11 (1,1%) innojęzycznymi[2]. Do czasu wybudowania kaplicy, a potem kościoła przez pijarów wieś Rakowice była przyporządkowana jako parafia do kościoła św. Mikołaja przy ul. Mikołaja Kopernika.

W 1892 r. na terenie Rakowic, na zapleczu fortu 15 „Pszorna”, wybudowano koszary ułańskie, w których stacjonowały oddziały 3. Galicyjskiego Pułku Ułanów Arcyksięcia Karola, a potem – po wyzwoleniu Krakowa spod władzy zaborczej – oddziały 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego[3]. Na początku XX wieku na terenie dawnego folwarku wybudowano klasztor pijarów z zakładem wychowawczo-naukowym dla chłopców (od roku szkolnego 1990/91 szkoła jest koedukacyjna; obecnie nosi nazwę: Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego) oraz kościół Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie. W 1912 r. na terenie Rakowic wybudowano lotnisko, które było systematycznie rozbudowywane najpierw tylko w Rakowicach, a następnie pod koniec lat 20. XX wieku w kierunku innych podkrakowskich wsi – Czyżyn i Bieńczyc (lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny). Lotnisko w Rakowicach było nazywane „kolebką polskiego lotnictwa“, gdyż zostało wyzwolone przez oddziały polskie w dniu wyzwolenia Krakowa 31 października 1918 r. jako pierwsze polskie lotnisko[4]. Lotnisko było rozbudowywane przez cały okres II Rzeczypospolitej – początkowo tylko część wojskowa, a potem także: część cywilna do prowadzenia komunikacji lotniczej oraz sportowa zarządzana przez Aeroklub Krakowski. Kontynuację rozbudowy prowadzili także okupanci niemieccy w latach 1939–1945[5]. Po II wojnie światowej lotnisko było najpierw odbudowane, ale potem – wraz z postępującą zabudową terenów Nowej Huty – stopniowo wygaszane. Jednostki wojskowe i lotnictwo cywilne przeniesiono do Balic, a lotnictwo sportowe – do Pobiednika Wielkiego. W 1964 r. jako ostatnie lotnisko Rakowice opuściło lotnictwo sanitarne[6]. Obecnie na tym terenie funkcjonuje Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz lądowisko Kraków-Czyżyny. Część przedwojennych budynków używanych przez kadrę 2 Pułku Lotniczego wciąż istnieje i w większości znajdują się na terenie wojskowym jednostki przy ul. Ułanów. Obecnie mieści się tam 6 Batalion Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski.

W 1923 r. na terenie przysiółka Rakowic – Wieczystej – wybudowano młyny oraz pierwszą w Polsce łuszczarnię ryżu, która była w stanie zaspokoić potrzeby całego kraju. Zakłady został zniszczony w pożarze w 1928 r., ale wkrótce potem – odbudowane, choć już tylko jako młyn i kaszarnia. Po II wojnie światowej obiekt funkcjonował jako Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie. W okresie od 1899 r. do czasów powojennych w Rakowicach znajdowała się słynna szkółka drzew owocowych i ozdobnych oraz uprawa nasion kwiatowych firmy ogrodniczej Ludwika Freegego[7].

W okresie międzywojennym na terenie Rakowic rozwinęła się zabudowa willowa, a po II wojnie światowej nastąpiła urbanizacja tego terenu. Rakowice zostały przyłączone do Krakowa w 1941 r. jako XLIII dzielnica katastralna Krakowa. W kolejnych podziałach administracyjnych Rakowice były przyłączane do większych dzielnic: w 1954 r. stały się częścią dzielnicy Grzegórzki, w 1973 r. – częścią dzielnicy Śródmieście, a w 1991 r. – częścią Dzielnicy III Miasta Krakowa, nazywaną od 2006 r. Dzielnicą III Prądnik Czerwony. W trakcie tych zmian administracyjnych Rakowice utraciły część swoich dawnych terenów leżących na wschód od terenów szkolnych i wojskowych przy ul. Ułanów i Akacjowej, które niegdyś sięgały po obecną ul. Izydora Stella-Sawickiego i obejmowały pół lotniska z terenami Muzeum Lotnictwa Polskiego[8].

W okresie powojennym nastąpiła intensywna zabudowa osiedlami z wielkiej płyty dwóch przysiółków Rakowic – Ugorka i Wieczystej. Na początku lat 60. XX w. zrealizowano osiedle Wieczysta. Na początku budując 6 bloków przy ul. Jana Marchewczyka (obecnie jest to ul. Tadeusza Kantora), na następnie budując kolejne bloki wzdłuż al. Planu 6-Letniego (obecnie: al. Jana Pawła II) po Dom Handlowy „Hermes”. Na północ od Wieczystej swoją inwestycję prowadziła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota” na osiedlu Ugorek, która nawiązywała urbanistycznie do osiedla Wieczystej[9].

Przez teren Rakowic przebiegają dwie ważne linie komunikacyjne na linii wschód – zachód: na południu Rakowic przez al. Jana Pawła II łączące centrum Krakowa z Nową Hutą drogowo i liniami tramwajowymi oraz na północy Rakowic al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego – fragmentem Drogi Krajowej 79 łączące Prądnik Biały z Mistrzejowicami i Bieńczycami.

Obiekty i instytucje usytuowane w Rakowicach

Galeria

Przypisy

  1. Mateusz Niemiec, Wokół lotniska Rakowice, Kraków 2021
  2. Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1900, XII. Galizien. Wien: 1907.
  3. Mateusz Niemiec, Wokół lotniska Rakowice, Kraków 2021
  4. Mateusz Niemiec, Mateusz Drożdż, Zwierzyniec zaprasza: Rakowice, Kraków 2017
  5. Mateusz Drożdż, Rakowice w służbie orłów Luftwaffe w: Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, Kraków 2022
  6. Mateusz Niemiec, Wokół lotniska Rakowice, Kraków 2021
  7. Mateusz Niemiec, Wokół lotniska Rakowice, Kraków 2021
  8. Praca zbiorowa pod red. Mateusza Drożdża, 30-lecie Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Krótka historia powstania i działania lokalnego samorządu w Dzielnicy III Prądnik Czerwony w latach 1991-2021, Kraków 2021
  9. Mateusz Niemiec, Wokół lotniska Rakowice, Kraków 2021

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Ugorek-BlokPrzyUlicyFiołkowej17-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Ugorek – osiedle w Krakowie. Wnętrze osiedla, blok przy ulicy Fiołkowej 17, widok na północ.
Ugorek-WidokOdZachodu-BlokiPrzyUlicyUgorek10C,10B,10A-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Ugorek w Krakowie w Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Widok od zachodu, bloki przy ulicy Ugorek 10C, 10B i 10A.
OsiedlePszona-UlicaMieczysławaPszona-Rakowice-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Osiedle Pszona w Krakowie przy ulicy Mieczysława Pszona. Rakowice, Dzielnica III Prądnik Czerwony.
DawneLotniskoKraków-Rakowice-Czyżyny-PasStartowy-WidokNaPółnocnyZachód-Rakowice-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Dawne Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny. Pas startowy, widok na północny zachód. Rakowice, Dzielnica XIV Czyżyny, Kraków.
KościółNajświętszegoImieniaMaryi-UlicaMirosławaDzielskiego1-Rakowice-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kościół Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie przy ulicy Mirosława Dzielskiego 1.
UlicaAkacjowa-WidokNaPółnoc-Rakowice-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Ulica Akacjowa w Krakowie. Widok na północ. Rakowice, Dzielnica III Prądnik Czerwony.
Rakowice-OsiedlePszona-WidokNaPółnoc-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Rakowice – obszar Krakowa w Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Osiedle Pszona, widok na północ.
UlicaErnestaCieślewskiego-WidokNaWschód-Rakowice-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Ulica Ernesta Cieślewskiego w Krakowie. Widok od ulicy Akacjowej na wschód. Rakowice, Dzielnica XIV Czyżyny.
Wieczysta-WnętrzeOsiedla-BlokPrzyUlicyUłanów38A-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Wieczysta – osiedle w Krakowie. Wnętrze osiedla, blok przy ulicy Ułanów 38A, widok na wschód.