Rakuten Kitazawa

Rakuten Kitazawa
楽天 北澤
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1876
Ōmiya

Data i miejsce śmierci

25 sierpnia 1955
Ōmiya

Narodowość

japońska

Dziedzina sztuki

komiks

Muzeum artysty

Saitama Municipal Cartoon Art Museum

Rakuten Kitazawa (jap. 北澤 楽天 Kitazawa Rakuten) właśc. Yasuji Kitazawa (jap. 北澤 保次 Kitazawa Yasuji; ur. 20 lipca 1876, zm. 25 sierpnia 1955)) – japoński malarz i artysta, uważany za jednego z pierwszych twórców mangi współczesnej[1]. Znany z tworzenia obrazów typu nihonga oraz wprowadzenia do powszechnego użytku słowa manga.

Życie i twórczość

Urodził się w japońskim mieście Ōmiya, w prefekturze Saitama. Studiował malarstwo zarówno w stylu zachodnim pod nadzorem Ōno Yukihiko, jak i w stylu japońskim pod nadzorem Inoue Shunzui. W 1895 roku zaczął tworzyć kreskówki dla anglojęzycznego magazynu Box of Curios. W 1899 przeniósł się do dziennika Jiji Shimpo, w którym współtworzył cotygodniowy dodatek komiksowy zatytułowany Jiji Manga. Inspirację czerpał z amerykańskich komiksów, tj. Katzenjammer Kids czy Yellow Kid.

W 1905 roku założył własny magazyn wydawany w kolorze, zatytułowany Tokyo Puck. Pracował nad nim do 1915 roku, po czym powrócił do Jiji Shimpo i tworzył tam do swojej emerytury w 1932 roku.

W 1918 roku ufundował stowarzyszenie japońskich ilustratorów Manga Kourakukia. W 1929 roku wyruszył w podróż przez Stany Zjednoczone i Europę, a swoje doświadczenia przedstawił w 7-częściowej serii książek[2].

W trakcie II Wojny Światowej został prezesem założonego przez rząd stowarzyszenia twórców kreskówek Nihon Manga Hōkō Kai[1]. Zajmował się także tworzeniem portretów żołnierzy zmarłych podczas wojny.

Po wojnie, Rakuten tworzył w rodzinnym mieście Ōmiya. Jedenaście lat po śmierci artysty, w miejscu jego domu powstało miejskie muzeum Saitama Municipal Cartoon Art Museum, poświęcone kreskówce i komiksom. Można w nim obejrzeć większość dzieł stworzonych przez Rakutena, a także wiele innych związanych z komiksem japońskim.

Przypisy

  1. a b Rakuten Kitazawa, lambiek.net [dostęp 2019-01-23] (ang.).
  2. Kitazawa Rakuten – SamuraiWiki, wiki.samurai-archives.com [dostęp 2019-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-24].