Rami Malek

Rami Malek
Ilustracja
Rami Malek (2015)
Imię i nazwisko

Rami Said Malek

Data i miejsce urodzenia

12 maja 1981
Torrance

Zawód

aktor, producent telewizyjny

Lata aktywności

od 2004

Rami Said Malek (arab. ‏رامي سعيد مالك‎; ur. 12 maja 1981 w Torrance) – amerykański aktor pochodzenia egipskiego[1]. Laureat Oscara w kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy” za postać Freddiego Mercury’ego w filmie Bohemian Rhapsody (2018)[2]. Był drugim aktorem arabskiego pochodzenia, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora, po F. Murrayu Abrahamie[3]. Był jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie w roku 2019 według tygodnika „Time”.

Jego przełomową rolą była postać Elliota Aldersona w telewizyjnym serialu USA Network Mr. Robot, za którą otrzymał nagrodę Emmy w kategorii „wybitny aktor pierwszoplanowy – serial dramatyczny”. Oprócz tego wystąpił w takich produkcjach jak Noc w muzeum (2006), Battleship: Bitwa o Ziemię (2012), Oldboy. Zemsta jest cierpliwa (2013), Need for Speed (2014) i Nie czas umierać (2021)[4].

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się i dorastał w Torrance[5] w Kalifornii w rodzinie egipskich imigrantów[6], jako syn Nelly Abdel Malek i Saida Maleka[5]. Ma identycznego, młodszego o cztery minuty brata bliźniaka o imieniu Sami[7], który jest nauczycielem języka angielskiego, a także starszą siostrę, Yasmine, która jest lekarką[8].

W 12,5% jest pochodzenia greckiego[9]. Jego rodzice opuścili Kair w 1978, po tym jak jego ojciec, przewodnik, zainteresował się przyjezdnymi turystami z zachodu[10]. Osiedlili się w Sherman Oaks w Kalifornii. Jego ojciec sprzedawał ubezpieczenia, a matka pracowała jako księgowa. Rami wychował się w rodzinie wiary Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego[11], dorastał posługując się dialektem egipskim języka arabskiego w domu do czwartego roku życia. Jego rodzice pokazali swoim dzieciom jak ważne jest docenianie swojego egipskiego pochodzenia. Ojciec Maleka budził syna w środku nocy, by rozmawiał z krewnymi mówiącymi po arabsku, mieszkającymi w rodzinnym mieście – Samalut w Egipcie[10].

W dzieciństwie nie pasował do rówieśników[12]. Dość długo miał wrażenie, że ze względu na swoje pochodzenie odstaje od innych[12]. W 1999 ukończył Notre Dame High School w Sherman Oaks w Kalifornii, był w tej samej klasie co aktorka Rachel Bilson. Z kolei Kirsten Dunst chodziła do klasy młodszej, a także wspólnie z Ramim uczestniczyła w kółku teatralnym[13].

Nieśmiałość i poczucie wyobcowania Malek przekuł w swoje pierwsze próby aktorskie. Jako nastolatek wymyślał postacie, dzięki którym mógł szlifować swój sceniczny talent. Rodzice pragnęli jednak, by ich syn został prawnikiem, więc Rami dołączył do kółka dyskusyjnego. Mimo problemów z formułowaniem argumentów, jego nauczyciel zauważył u młodego Maleka talent do dramatycznej interpretacji, dlatego też w zamian zaproponował mu rolę w monodramie Zooman and The Sign w konkursie aktorskim[11]. W 2003 ukończył studia na wydziale teatralnym University of Evansville w Evansville w stanie Indiana[14].

Początki kariery

Rami Malek (2015)

Po studiach, obciążony kredytem studenckim, Rami przeniósł się najpierw do Nowego Jorku, a później do Hollywood, wprowadził się do rodziców i dorabiał jako dostawca pizzy[15]. Do każdej dostarczanej pizzy dołączał swoje zdjęcie[16], dzięki czemu w 2004 roku jego fotografia trafiła do dyrektor castingu do sitcomu Kochane kłopoty, która zaoferowała mu jego pierwszą telewizyjną rolę[17].

Za kulisami gali nagród SAG wspominał: Dyrektorka castingu w „Kochanych kłopotach” zapytała, czy może rozmawiać z moim agentem. Kiedy odpowiedziałem, że rozmawia ze mną, dopytała, czy mam agenta. – Nie, ale pracuje nad tym – odparłem. Na co ona oczywiście zareagowała śmiechem i powiedziała, że szuka kogoś do odegrania 3-zdaniowej sceny w „Kochanych kłopotach”. 10 minut później byłem już w studiu Warner Bros. na castingu. W końcu po kilku latach rozwożenia pizzy, opłaciło się dołączanie do pudełka zdjęcia z numerem telefonu”[17].

W 2004 zaczął karierę teatralną debiutując w spektaklu Johnny Boy w Falcon Theater w Los Angeles[18]. Wiosną 2007 wystąpił jako Jamie w przedstawieniu The Credeaux Caanvas w Theater Elephant w Los Angeles.

Użyczył swojego głosu w grze Halo 2 (2004). Wystąpił w dwóch odcinkach serialu FX Odległy front (Over There, 2005) w roli Hassana i jednym z odcinków serialu NBC Medium – pt. „Time Out of Mind” (2005).

Rozwój kariery

W latach 2005–2007 występował w roli Nazeeha „Kenny’ego” Al-Bahira w sitcomie nadawanym przez stację FOX Domowy front (The War at Home)[19]. Po raz pierwszy trafił na kinowy ekran w roli faraona Akhmenraha w komedii fantasy Noc w muzeum (Night at the Museum, 2006) i sequelu Noc w muzeum 2 (Night at the Museum 2, 2009) u boku Bena Stillera[20].

Jego egzotyczna uroda, smukła twarz, wyłupiaste oczy, nieco zagubione spojrzenie, z ostro zarysowaną żuchwą i głosem, uwarunkowała go na początku kariery na role charakterystyczne[12], choćby jako doradca Nate w niezależnym dramacie Short Term 12. (2009)[21] z Brie Larson, Kaitlyn Dever i Johnem Gallagherem Jr. czy postać terrorysty samobójczego w Marcosa Ala-Zacara w ósmym sezonie serialu Fox 24 godziny (2010)[22] z Kieferem Sutherlandem w roli głównej. Zmęczony tymi propozycjami polecił swojemu agentowi odrzucać wszystkie role, które pokazywały Arabów w „złym świetle”. Przez pewien czas czułem się tym urażony, ale później zdałem sobie sprawę, że powinienem być dumny z tego, że potrafię tak przekonująco wcielać się w neurotyków i outsiderów. – mówił w programie Close Up With „The Hollywood Reporter[12].

W 2010 został zaangażowany do roli zarozumiałego i psychotycznego kaprala Merriella „Snafu” Sheltona w nagradzanym miniserialu HBO Pacyfik[23], którego producentami byli Steven Spielberg, Tom Hanks i Gary Goetzman. W Pacyfiku stworzył jedną z bardziej wyrazistych postaci: nieobliczalnego, neurotycznego, ogarniętego obłędem antybohatera, który pomimo pustki, jaka pozostała w nim po doświadczeniu brutalności wojny, wciąż stara się być sumieniem swoich towarzyszy broni; podświadomie próbuje zachować w nich resztki niewinności, choć sam już dawno się jej wyzbył[11]. Później zdecydował się opuścić Hollywood i przeniósł się do Argentyny[11]. Z wyprawy szybko jednak wrócił. Otrzymał bowiem list od Toma Hanksa, który obsadził go w małej roli w komedii romantycznej Larry Crowne. Uśmiech losu (Larry Crowne, 2011). Następnie grał drugoplanowe role w fantastycznonaukowym filmie wojennym Petera Berga Battleship: Bitwa o Ziemię (2012), melodramacie fantasy Billa Condona Saga „Zmierzch”: Przed świtem – część 2 (2012), dramacie Przechowalnia numer 12 (Short Term 12, 2013) z Brie Larson i dreszczowcu Spike’a Lee Oldboy. Zemsta jest cierpliwa (2013). Wkrótce pojawił się jako Joshua „Josh” Washington, jeden z głównych bohaterów w grze Until Dawn (2015).

„Bywały czasy, w których próbowałem zrozumieć, dlaczego nie udaje mi się zdobyć ról, które były osiągalne dla innych. Zastanawiałem się, czy jestem zbyt etniczny, a może przeciwnie, za mało? Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałbym, że ktoś taki jak ja może zdobyć główną męską rolę” – mówił w 2015 w rozmowie z „Time[24].

W dramacie Paula Thomasa Andersona Mistrz (The Master, 2012), gdzie partnerował Joaquinowi Phoenixowi i Philipowi Seymourowi Hoffmanowi, dostrzegł go Sam Esmail, scenarzysta i producent, również egipskiego pochodzenia. Był tak oczarowany Malekiem, że w 2015 powierzył mu główną rolę Elliota Aldersona, niestabilnego emocjonalnie ponurego eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, który cierpi zarówno na fobię społeczną, jak i depresję kliniczną, w cieszącym się uznaniem krytyków serialu Mr. Robot[25][26]. W rozmowie z „New York Times” twórca serialu Sam Esmail wspomina, że miał tak ogromne problemy z obsadzeniem głównej roli, że omal nie przepisał całego scenariusza. Po przesłuchaniu ponad stu kandydatów Esmail był załamany. Elliot wydawał się antypatyczną, wycofaną postacią, która nie ma szans wzbudzić sympatii widzów. Kiedy zobaczył występ Maleka, któremu udało się zawrzeć w swojej interpretacji ogromną wrażliwość i cierpienie hakera, od razu wiedział, że znalazł odtwórcę tej roli[12]. Elliot Alderson to jedna z najbardziej skomplikowanych i niejednoznacznych postaci, jakie kiedykolwiek powstały na szklanym ekranie[27]. Mr. Robot stał się popularny i zdobył szereg nagród, w tym Złoty Glob za najlepszy serial dramatyczny, a rola ogarniętego fobiami społecznymi programisty w firmie odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo wielkich korporacji, wikłającego się w hakerskie spiski, przyniosła mu popularność i szereg nagród[28]. Za swoją kreację Malek był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu, nagrody Dorian i Satellite Award, a także w 2016 otrzymał nagrodę Emmy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym (po raz pierwszy od 18 lat nagroda w tej kategorii nie przypadła białemu aktorowi)[12], Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych i Critics Choice w kategorii „Najlepszy Aktor w serialu dramatycznym”[29].

W dramacie biograficznym Papillon. Motylek (Papillon, 2017), opartym na autentycznych wydarzeniach zawartych w autobiograficznej książce Henriego Charrière’a, zagrał Louisa Dego, przyjaciela współwięźnia (Charlie Hunnam) „zielonego piekła” kolonii karnej na Wyspie Diabelskiej w Gujanie Francuskiej[30]. Choć był jednym z 3 tys. aktorów, którzy wzięli udział w przesłuchaniu do roli młodego Hana Solo w filmie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie[31], dramat surrealistyczny Buster’s Mal Heart (2016) był pierwszym filmem, w którym Malek zagrał główną rolę jako Jonás „Jonah” Cueyatl, hotelowy konsjerż zamieniający się w człowieka gór, który zyskał przydomek Buster. Premiera odbyła się we wrześniu 2016 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a film miał pozytywne recenzje[32][33].

W 2018 premierę miał biograficzny film Bohemian Rhapsody, opowiadający historię brytyjskiego zespołu rockowego Queen, w którym Malek wcielił się w postać frontmana tej grupy, Freddiego Mercury’ego. Początkowo głównym kandydatem do zagrania tej roli był Sacha Baron Cohen[34], który odrzucił propozycję ze względu na różnice artystyczne[35]. Aby właściwie przygotować się do roli, Malek przeniósł się do Londynu, gdzie pobierał lekcje śpiewu, uczył się grać na fortepianie, szczegółowo analizował ruchy i sposób mówienia Freddiego Mercury’ego[11]. Pomimo mieszanych recenzji krytyków, film zarobił na całym świecie ponad 900 mln dolarów[11][36]. I choć krytycy i widzowie mieli wiele zastrzeżeń do filmu[37], to o odtwórcy głównej roli wypowiadali się w większości pozytywnie. Oceniali, że udało się Malekowi oddać sceniczną charyzmę Mercury’ego oraz jego ekstrawagancki styl bycia. Wziąwszy na siebie to onieśmielające wyzwanie, świetnie sobie radzi – pisał „The Hollywood Reporter[11]. Aktora chwalił również portal „Variety”, zwracając uwagę, że gdyby nie Malek, film byłby porażką: Rami Malek doskonale pokazuje krzykliwą charyzmę boga rocka, Freddiego Mercury’ego[11]. W lutym 2019, podczas 91. gali wręczenia Oscarów, aktor nagrodzony został Oscarem w kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy[38][39]. Za tę kreację Malek został także uhonorowany m.in. Złotym Globem w kategorii „najlepszy aktor w filmie dramatycznym[40] oraz Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych w kategorii „wybitny występ aktora w roli pierwszoplanowej[41].

W 2021 wystąpił w dwudziestym piątym filmie o Jamesie Bondzie pt. Nie czas umierać (No Time to Die) w roli Lyutsifera Safina[42][43], tajemniczego złoczyńcy dysponującego groźną nową technologią, głównego antagonisty, przeciwnika agenta 007[44], w rolę którego po raz ostatni wcielił się Daniel Craig[45]. Zanim Rami Malek przyjął rolę postawił pewne warunki. Jestem Egipcjaninem. Dorastałem słuchając egipskiej muzyki Umm Kulsum. Kochałem Omara Sharifa. Czuję się tak związany z kulturą i ludźmi – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego „The Mirror[46]. Dlatego też Malek naciskał, by w filmie nie był terrorystą mówiącym po arabsku, by jego działaniami „nie kierowała religia”[46]. Światowa premiera tej produkcji planowana była na 3 kwietnia 2020[47], jednakże była ona wielokrotnie przesuwana ze względu na pandemię COVID-19[48][49]; ostatecznie odbyła się 28 września 2021[50]. W filmie krótkometrażowym The Ben Cobb Show (2019) zagrał egocentrycznego i maniakalnego reżysera Harry’ego Bardo[51][52].

Był na okładkach „Attitude” (w październiku 2008), „The Hollywood Reporter” (w marcu 2016), „Entertainment Weekly” (w czerwcu 2016 z Christianem Slaterem i w lutym 2020 z Danielem Craigiem), „TV Guide” (w lipcu 2016) z Christianem Slaterem, „The Advocate” (w grudniu 2018), „Vanity Fair” (edycji włoskiej w lutym 2019), „Esquire” (edycji rosyjskiej w marcu 2019)[53], japońskim „Screen” (w maju 2019) i „GQ” (we wrześniu 2019)[54]. W styczniu 2020 był twarzą wiosennej i letniej kampanii Saint Laurent w zaprojektowanych przez Anthony’ego Vacarello cekinowych spodniach, jedwabnym żakiecie, glam-rockowej kurtce z charakterystycznymi zdobieniami, obsypanej brokacie, i dopasowanych jeansach[55], w czerwcu 2020 został ambasadorem modeli zegarków z serii Pasha de Cartier z Willow Smith, Jacksonem Wangiem, Troyem Sivanem i Maisie Williams[56][57], a w czerwcu 2022 wziął udział w kampanii reklamowej Prada Men’s Fall[58].

Życie prywatne

Na festiwalu Palm Springs potwierdził, że spotyka się z Lucy Boynton[59][60].

Filmografia

Filmy
RokTytułRolaReżyser
2006Noc w muzeum (Night at the Museum)faraon AkhmenrahShawn Levy
2009Noc w muzeum 2 (Night at the Museum 2)
2011Larry Crowne. Uśmiech losu (Larry Crowne)Steve DibiasiTom Hanks
2012Battleship: Bitwa o Ziemię (Battleship)porucznik HillPeter Berg
Saga „Zmierzch”: Przed świtem – część 2 (The Twilight Saga: Breaking Dawn – part 2)BenjaminBill Condon
Mistrz (The Master)Clark MasseyPaul Thomas Anderson
2013Wydarzyło się w Teksasie (Ain’t Them Bodies Saints)WillDavid Lowery
Przechowalnia numer 12 (Short Term 12)NateDestin Daniel Cretton
Oldboy. Zemsta jest cierpliwa (Oldboy)Matt BrowningSpike Lee
2014Need for SpeedFinnScott Waugh
Noc w muzeum: Tajemnica grobowca (Night at the Museum: Secret of the Tomb)faraon AkhmenrahShawn Levy
Da Sweet Blood of JesusSeneschal HigginbottomSpike Lee
2016Project X (film krótkometrażowy)narrator (głos)Henrik Moltke i Laura Poitras
Buster’s Mal HeartJonás „Jonah” Cueyatl / BusterSarah Adina Smith
2017Papillon. MotylekLouis DegaMichael Noer
2018Bohemian RhapsodyFreddie MercuryBryan Singer
2019The Ben Cobb Show (film krótkometrażowy)Harry BardoKatie Grand
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Storyw roli samego siebieChristopher Bird, Simon Lupton
2020Doktor Dolittle (Dolittle)Chee-Chee (głos)Stephen Gaghan
2021Małe rzeczy (The Little Things)detektyw Jim BaxterJohn Lee Hancock
Nie czas umierać (No Time to Die)Lyutsifer SafinCary Joji Fukunaga
2022AmsterdamTom VozeDavid O. Russell
Seriale
RokTytułRolaUwagi
2004Kochane kłopoty (Gilmore Girls)Andyodc.: „In the Clamor and the Clangor”
2005Odległy front (Over There)Hassan2 odcinki
2005MediumTimothy Kercherodc.: „Time Out of Mind”
2005–2007Domowy front (The War at Home)Kenny Al-Bahir21 odcinków
201024 godziny (24)Marcos Al-Zacar3 odcinki
2010Pacyfik (The Pacific)Merriell „Snafu” Shelton6 odcinków
2012AlcatrazWebb Porterodc.: „Webb Porter”
2012Legenda Korry (The Legend of Korra)Tahno (głos)3 odcinki
2014Wybrana (Believe)dr Adam Terryodc.: „Pilot”
2015Jimmy Kimmel Live!w roli samego siebie
2015–2019Mr. RobotElliot AldersonGłówna Rola
2017–2018BoJack HorsemanFlip McVicker (głos)10 odcinków
2019–2021BlackoutDJ Simon Itani21 odcinków
2021Saturday Night Livew roli samego siebie (gospodarz)odc.: „Rami Malek/Young Thug”

Gry komputerowe

Nagrody

RokNagrodaKategoriaFilm
2016Nagroda EmmyWybitny aktor pierwszoplanowy – serial dramatycznyMr. Robot (2015)
Nagroda Stowarzyszenia Krytyków TelewizyjnychNajlepszy aktor w serialu dramatycznym
2019Złoty GlobNajlepszy aktor w filmie dramatycznymBohemian Rhapsody (2018)
Nagroda Akademii FilmowejNajlepszy aktor pierwszoplanowy
Nagroda BAFTANajlepszy aktor pierwszoplanowy
Nagroda Gildii Aktorów EkranowychWybitny występ aktora w roli pierwszoplanowej
Nagroda SatelitaNajlepszy aktor w filmie dramatycznym

Przypisy

  1. Rami Malek. Wirtualna Polska. [dostęp 2019-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-27)]. (pol.).
  2. NKP (2018-02-25): Oscary 2019. Rami Malek zwycięzcą kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Gazeta.pl. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (pol.).
  3. Jason Wiese (2020-04-21): Rami Malek: 5 Fascinating Things To Know About The Bohemian Rhapsody Star. CinemaBlend. [dostęp 2020-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-22)]. (ang.).
  4. Artista: Rami Malek (12 de Maio de 1981). Filmow. [dostęp 2019-02-19]. (port.).
  5. a b Rami Malek – What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2019-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
  6. Amy Campbell (2018-10-03): GQ Middle East Unveils First-Ever Cover Starring Rami Malek. „GQ”. [dostęp 2019-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-01)]. (ang.).
  7. Alexia Fernández: Rami Malek Has an Identical Twin! All About the „Bohemian Rhapsody” Star’s Brother. „People”, 17 stycznia 2019. [dostęp 2021-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-26)]. (ang.).
  8. Rami Malek Biography. „TV Guide”. [dostęp 2015-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
  9. Angy Essam (2019-01-08): Malek returns back the Golden Globe to Egypt after 53 years. Egypt Today. [dostęp 2019-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
  10. a b D.L. Thompson (2019-02-24): Rami Malek’s Family: 5 Fast Facts You Need to Know. heavy.com. [dostęp 2019-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-26)]. (ang.).
  11. a b c d e f g h Dominik Jedliński (2019-02-24): Oscary 2019. Rami Malek zwycięzcą w kategorii aktor pierwszoplanowy. Onet.pl. [dostęp 2019-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-01)]. (pol.).
  12. a b c d e f Małgorzata Steciak (2019-02-22): Rami Malek: Niedopasowany. „Vogue Polska”. [dostęp 2019-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-27)]. (pol.).
  13. Rachela: 23 Things You Didn’t Know About Rami Malek. Eighties Kids. [dostęp 2021-07-18]. (ang.).
  14. Rami Malek Biography. TheFamousPeople. [dostęp 2022-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-11)]. (ang.).
  15. Sam Moore (2019-01-28): Bohemian Rhapsody’s Rami Malek used to include head shots with the pizzas he delivered. „Metro”. [dostęp 2019-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-27)]. (ang.).
  16. Rami Malek zrobił karierę dzięki rozwożeniu pizzy! Nie zgadniecie, jak to wykorzystał. Radio Eska. [dostęp 2019-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)]. (pol.).
  17. a b Kinga Nowicka (2019-01-30): Nie uwierzycie, czym zajmował się Rami Malek zanim został aktorem. „Glamour”. [dostęp 2019-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-27)]. (pol.).
  18. Rami Malek. Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-09)]. (ang.).
  19. Rami Malek. Listal. [dostęp 2016-05-09]. (ang.).
  20. Rami Malek. MyMovies. [dostęp 2019-10-27]. (wł.).
  21. Cara Buckley (2018-09-10): Rami Malek, Catching Mercury. „The New York Times”. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (ang.).
  22. Bhvishya Patel (2019-07-03): ‘I’ll never play an Arab terrorist’: Rami Malek reveals that he nearly turned down Bond villain role. „Daily Mail”. [dostęp 2016-05-09]. (ang.).
  23. Rami Malek – Actor. CineMagia.ro. [dostęp 2019-10-27]. (rum.).
  24. Urszula Korąkiewicz (2019-01-07): Niezwykła osobowość i talent. Rami Malek zasłużył na nagrody. Wirtualna Polska. [dostęp 2019-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-28)]. (pol.).
  25. Rami Malek totally naked in ‘Mr. Robot’ shows his ass. Movie’n’co. [dostęp 2016-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
  26. Agata Krasoń (2020-04-06): Zaburzenia psychiczne w serialach – top 3 produkcji poruszających ten temat. serialowy.pl. [dostęp 2020-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-30)]. (pol.).
  27. Molly Young (2019-08-19): Rami Malek, An Overnight Sensation 15 Years in the Making. „GQ”. [dostęp 2019-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-01)]. (ang.).
  28. Rami Malek Actor. TV.com. [dostęp 2016-05-09]. (ang.).
  29. Rebecca Ford (2019-02-12): Rami Malek on Living „Momentous Time” With Oscar Nom. „The Hollywood Reporter”. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (ang.).
  30. Marta Górna (2019-02-25): Oscary 2019. Skąd wziął się Rami Malek, najlepszy aktor roku?. „Gazeta Wyborcza”. [dostęp 2020-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-19)]. (pol.).
  31. Abigail Hess (2018-05-26): Alden Ehrenreich was one of 3,000 actors to audition for ‘Solo’ – here’s how he beat the odds. CNBC. [dostęp 2020-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-14)]. (ang.).
  32. Rebecca Ford, Kit Borys (2015-12-02): ‘Star Wars’ Hunts for Han Solo: Disney Sees 2,500 Actors to Fill One Vest. „The Hollywood Reporter”. [dostęp 2020-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-14)]. (ang.).
  33. Buster’s Mal Heart (2017). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-14)]. (ang.).
  34. ‘Mr. Robot’ Star Rami Malek to Play Freddie Mercury in Biopic. „Rolling Stone”. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (ang.).
  35. Sacha Baron Cohen tłumaczy, dlaczego nie zagrał jako Freddie Mercury. Onet.pl. [dostęp 2019-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-25)]. (pol.).
  36. Bohemian Rhaposody. „Box Office Mojo”. [dostęp 2019-12-20]. (ang.).
  37. Agnieszka Wróbel (2018-12-04): „Bohemian Rhapsody” krytykowany przez widzów. Rami Malek odpowiedział na zarzuty. „Elle”. [dostęp 2019-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (pol.).
  38. Oscary 2019. Rami Malek zwycięzcą kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Gazeta.pl. [dostęp 2019-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-25)]. (pol.).
  39. Andrew Pulver (2019-02-15): Oscar winner Rami Malek: the first best actor of Arab heritage. „The Guardian”. [dostęp 2019-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-25)]. (ang.).
  40. Tumblr hilariously reacts to Egyptian hunk Rami Malek. StepFeed. [dostęp 2016-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
  41. Nominees & Recipients. sagawards.org. [dostęp 2020-03-19]. (ang.).
  42. Anja Grčar: How Tall Is Rami Malek? & 9 Other Questions, Answered. TheThings, 12 lutego 2021. [dostęp 2021-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-15)]. (ang.).
  43. Ellie Phillips (2019-12-27): Rami Malek reveals his James Bond supervillain Safin was inspired by Freddie Mercury... after portraying the musical icon in Bohemian Rhapsody. „Daily Mail”. [dostęp 2020-10-12]. (ang.).
  44. Emma Coiler (2020-02-22): Interview: Rami Malek on playing a villain and hitting the big time. SilverKris.com. [dostęp 2020-10-01]. (ang.).
  45. Nardine Saad (2019-04-25): Rami Malek joins ‘Bond 25’ cast, promising Daniel Craig’s 007 won’t have an easy ride. „Los Angeles Times”. [dostęp 2019-10-10]. (ang.).
  46. a b Media (2019-07-04): Rami Malek nie chciał być terrorystą mówiącym po arabsku. Aktor zdradza szczegóły 25. filmu Bondzie. Dziennik.pl. [dostęp 2019-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-06)]. (pol.).
  47. Rami Malek Is Your New Villain ... Bond Villain. wired.com. [dostęp 2019-10-10]. (ang.).
  48. Premiera „Nie czas umierać” przesunięta. Co z biletami zakupionymi w przedsprzedaży?. Onet.pl. [dostęp 2020-03-05]. (pol.).
  49. Latest James Bond caper starring Rami Malek set for release in 2021. „Arab News”. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).
  50. Premiera "Nie czas umierać" - nowego filmu o Jamesie Bondzie z udziałem rodziny królewskiej oraz gwiazd filmu i sportu, TVN24 [dostęp 2021-10-25] (pol.).
  51. Tamara Abraham (2019-07-16): The story behind Rami Malek’s first film since Bohemian Rhapsody. „The Daily Telegraph”. [dostęp 2020-09-11]. (ang.).
  52. Jabeen Waheed (2019-08-03): Rami Malek takes on the role of fictional director for quirky seventies-inspired LOVE magazine shoot. „Daily Mail”. [dostęp 2020-09-11]. (ang.).
  53. William Cole (2020-02-13): Rami Malek says he had to 'push as much as possible’ to keep his Bond villain Safin in the spotlight. „Daily Mail”. [dostęp 2020-10-01]. (ang.).
  54. Rami Malek Magazines. FamousFix. [dostęp 2020-04-22]. (ang.).
  55. Anna Tobiasz (2020-01-04): Rami Malek twarzą wiosennej kampanii Saint Laurent. „Elle”. [dostęp 2020-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-23)]. (pol.).
  56. Annita Katee (2020-01-01): Willow Smith stars in new Cartier campaign with Maisie Williams and Rami Malek. „Daily Mail”. [dostęp 2020-07-03]. (ang.).
  57. Rami Malek stars in star-studded Cartier campaign. Arab News. [dostęp 2020-07-03]. (ang.).
  58. Sandra Salibian: Jeff Goldblum, Rami Malek Star in Prada Men’s Fall 2022 Advertising Campaign. Women’s Wear Daily. [dostęp 2022-06-10]. (ang.).
  59. Bobbie Whiteman (2018-04-25): Rami Malek ‘dating’ his Bohemian Rhapsody co-star Lucy Boynton. „Daily Mail”. [dostęp 2019-02-13]. (ang.).
  60. Sameer Suri: Rami Malek comments on falling in love with Lucy Boynton on the set of Bohemian Rhapsody. „Daily Mail”, 19 sierpnia 2019. [dostęp 2021-05-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Rami Malek in 2015 (cropped).jpg
Autor: Dominick D, Licencja: CC BY 2.0
Christian Slater & Rami Malek at the PaleyFest, New York in 2015
Rami Malek in 2015 (2) (cropped).jpg
Autor: Dominick D, Licencja: CC BY 2.0
Rami Malek at PaleyFest, New York in 2015