Ranulph Fiennes

Ranulph Fiennes
Ilustracja
Fiennes podczas gali “Celebrating Captain Scott's Legacy: 100 Years of Discovery and Diplomacy in Antarctica” w Londynie.
Imię i nazwisko urodzenia

Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes

Data i miejsce urodzenia

7 marca 1944
Windsor, Berkshire, Wielka Brytania

Zawód, zajęcie

oficer Armii Brytyjskiej
polarnik
odkrywca
pisarz

Rodzice

sir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes, drugi baronet
Audrey Joan Newson

Małżeństwo

1. Virginia „Ginny” Pepper (1970–2004, jej śmierć)
2. Louise Millington (od 2005)

Dzieci

Elizabeth

Odznaczenia
Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Strona internetowa

Ranulph Fiennes, właśc. sir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes, trzeci baronet (ur. 7 marca 1944) – brytyjski odkrywca oraz polarnik i pisarz, zdobywca kilku rekordów.

Życiorys

Fiennes służył osiem lat w Armii Brytyjskiej, gdzie brał udział w ekspedycji wspierającej armię Sułtanatu Omanu w walce z komunistycznymi rebeliantami. Później, już jako profesjonalny podróżnik, został pierwszą osobą, która dotarła na biegun północny i biegun południowy drogą lądową i morską, a także pierwszym, który przemierzył całą Antarktydę piechotą. W maju 2009, w wieku 65 lat, zdobył Mount Everest. Według Księgi rekordów Guinnessa jest największym żyjącym odkrywcą. Jest autorem wielu książek na temat swojej służby w armii i ekspedycji a także polemiki broniącej Roberta Scotta przed współczesnymi rewizjonistami.

Życiorys

Młodość

Urodził się 7 marca 1944 – już po śmierci ojca, podpułkownika kawalerii, sir Ranulpha Twisleton-Wykeham-Fiennesa, który zmarł od odniesionych ran 24 listopada 1943. Fiennes odziedziczył tytuł baroneta po ojcu zostając trzecim baronetem Banbury w momencie urodzenia. Jest kuzynem aktorów Josepha i Ralpha a także dalekim krewnym brytyjskiej rodziny królewskiej.

Po wojnie przeprowadził się z matką do RPA, gdzie przebywał do ukończenia 12 roku życia. Po powrocie do Anglii, uczęszczał do szkoły Sandroyd w Wiltshire oraz Eton, aby następnie wstąpić do Armii Brytyjskiej.

Oficer

Służył osiem lat w armii – początkowo w byłym regimencie ojca, a następnie w SAS. Po problemach z dyscypliną w czasie stacjonowania w Anglii, ostatnie dwa lata spędził pomagając armii Sułtanatu Omanu zwalczać komunistyczną partyzantkę. Dowodził tam plutonem zajmującym się rekonesansem i przeprowadził kilka odważnych ataków na tereny okupowane przez rebeliantów w gubernatorstwie Zufar, za co został odznaczony przez sułtana.

Odkrywca

W 1969 roku przewodził ekspedycji w stronę źródła Nilu Białego na pokładzie poduszkowca, a w 1970 roku na norweski lodowiec Jostedalsbreen. W latach 1979–1982 był liderem ekspedycji Transglobe, w czasie której wraz z dwoma innymi członkami SAS odbył podróż dookoła świata od bieguna do bieguna korzystając tylko z transportu lądowego i morskiego. Jest to jedyny taki wyczyn w historii.

W 1992 roku w Omanie, Fiennes został współodkrywcą ruin będących przypuszczalnie przedmieściem zaginionego miasta Irem opisanego w Koranie. Rok później, wyruszył w towarzystwie lekarza na pierwszy w historii marsz przez Antarktydę bez wsparcia zewnętrznego, co zajęło mu 93 dni. Kolejna próba by zdobyć biegun południowy solo była nieudana z powodu ataku kamicy nerkowej.

W 2000 roku, Fiennes spróbował dotrzeć samotnie i bez wsparcia zewnętrznego na biegun północny, tym razem ekspedycja skończyła się niepowodzeniem: wyciąganie sań, które wpadły do szczeliny w lodzie doprowadziło do odmrożeń na lewej dłoni i wycofania z wyprawy. W 2003 roku, zaledwie cztery miesiące po zawale serca i operacji wszczepienia bypassów, wziął udział w imprezie Land Rover 7x7x7 Challenge, w czasie której ukończył 7 maratonów w 7 dni na 7 kontynentach. W 2008 próbował wejść na Mount Everest jako najstarszy Brytyjczyk, ale musiał zawrócić blisko szczytu z powodu problemów z sercem i zawrotów głowy; ten wyczyn udał mu się dopiero rok później. Zdobycie Mount Everest i obu biegunów nie udało się do tej pory nikomu innemu[1].

Ostatnią wyprawą do tej pory pozostaje nieudana ekspedycja ze stycznia 2013, kiedy wraz z pięcioma innymi osobami próbował przemierzyć Antarktydę po raz pierwszy zimą; Fiennes wycofał się po poważnych odmrożeniach dłoni, zaś reszta ekipy parę miesięcy później z powodu zbyt dużego obciążenia sprzętu przez lód[2].

Pisarz

Fiennes jest autorem kilkunastu książek, m.in. biograficznych, a także powieści The Feather Men na podstawie której oparto fabułę filmu Elita zabójców. W 2003 roku opublikował biografię kapitana Roberta Scotta, która miała stanowić polemikę z biografami kwestionującymi wielkość osiągnięć polarnika. Pomimo porównań z samym Scottem, Fiennes utożsamia się bardziej z Lawrence’em Oatesem, współtowarzyszem Scotta w czasie nieszczęsnej wyprawy na Antarktydę w latach 1911–1912.

Życie osobiste

9 września 1970 roku zawarł związek małżeński z Virginią („Ginny”) Pepper. Razem z żoną byli właścicielami farmy w Exmoor, gdzie hodowali bydło rasy Angus. Ginny była dużym wsparciem podczas planowania i realizowania wypraw męża, za co została uhonorowana Polar Medal jako pierwsza kobieta w historii. Zmarła w lutym 2004 r. na raka żołądka[3]. Rok po śmierci Ginny, Fiennes ożenił się z Louise Millington, z którą ma córkę Elizabeth urodzoną w kwietniu 2006.

Fiennes był brany pod uwagę w czasie castingów na odtwórcę roli Jamesa Bonda jako jeden z szóstki finalistów, ale został odrzucony przez producenta Alberta R. Broccoli z powodu „zbyt dużych dłoni i twarzy rolnika” na korzyść Rogera Moore’a[4].

Nagrody i odznaczenia

W 1970 roku podczas służby w armii Omanu został odznaczony medalem za odwagę przyznawanym przez sułtana. Królewskie Towarzystwo Geograficzne wyróżniło go Złotym Medalem Odkrywców (Gold Founder’s Medal) w 1984 roku, w 1986 i 1994 roku otrzymał Polar Medal, zaś w 1993 roku został uhonorowany tytułem Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) zarówno za podróżnicze wyczyny, jak i za zgromadzenie przy ich okazji 14 milionów funtów na cele dobroczynne[5].

W czasie trwającej wiele dekad kariery otrzymał wiele honorowych doktoratów, kolejno od:

  • Loughborough University (1986)
  • Birmingham City University (1995)
  • University of Portsmouth (2000)
  • Glasgow Caledonian University (2002)
  • University of Sheffield (2005)
  • University of Abertay Dundee (2007)
  • University of Plymouth (2011)
  • University of Glamorgan (2012)

W 2010 roku zdobył tytuł najlepszego brytyjskiego celebryty w zbieraniu funduszy na cele charytatywne przez serwis internetowy JustGiving.com. Przez poprzednie dwa lata udało mu się zdobyć 2.5 miliona funtów na rzecz Marie Curie Cancer Care.

Książki

  • 1988Living Dangerously
  • 1991The Feather Men
  • 1992Atlantis of the Sands
  • 1997The Sett
  • 1998Discovery Road
  • 1999Fit for Life
  • 2000Beyond the Limits
  • 2002The Secret Hunters
  • 2003Captain Scott
  • 2008Mad, Bad and Dangerous to Know
  • 2010Mad Dogs and Englishmen: An Expedition Round My Family
  • 2011My Heroes: Extraordinary Courage, Exceptional People
  • 2013Cold: Extreme Adventures at the Lowest Temperatures on Earth

Przypisy

  1. Fiennes climbs to Everest summit. [dostęp 2013-12-18].
  2. The Coldest Journey Home. [dostęp 2013-12-18].
  3. 'Intriguing past of Sir Ranulph Fiennes's new wife', Daily Mail, 2 lipca 2006 [dostęp 2013-12-18].
  4. Top Gear seria 4, odcinek 9, data emisji 25 lipca 2004.
  5. Ranulph Fiennes portofolio, [dostęp 2013-12-18].

Media użyte na tej stronie

Order BritEmp (civil) rib.PNG
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
Ranulph Fiennes (cropped).jpg
Autor: Foreign and Commonwealth Office, Licencja: OGL v1.0
Sir Ranulph Fiennes at the Celebrating Captain Scott's Legacy: 100 Years of Discovery and Diplomacy in Antarctica event in London.