Rasputica
Rasputica (z ros. распу́тица, ukr. бездоріжжя ’bezdroża’) – okres w roku, podczas którego drogi gruntowe w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie stają się nieprzejezdne lub bardzo trudno przejezdne.
Rasputica jest spowodowana intensywnymi opadami deszczu lub wiosennymi roztopami. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: jesienną i wiosenną. „Rasputica jesienna spowodowana jest intensywnymi opadami deszczu i kończy się z pierwszymi mrozami, kiedy wilgotna ziemia zamarza do głębokości jednego metra. Podczas roztopów następuje rasputica wiosenna, groźniejsza z powodu wody uwięzionej w glebie w postaci lodu”[1]. Jesienią rozpoczyna się ona zazwyczaj w połowie października i trwa do końca pierwszej połowy listopada[2].
W historii wojskowości
Rasputica od wieków ma znaczenie w wojskowości, gdyż znacząco wpływa na szybkość poruszania się oddziałów wojskowych[3]. Odegrała ona kluczową rolę w wyprawie na Moskwę Napoleona Bonaparte – szczególnie jesienna, która w znacznym stopniu spowolniła odwrót Wielkiej Armii oraz podczas II wojny światowej – spowalniając postępy Wehrmachtu oraz skutecznie blokując niemieckie szlaki logistyczne.
Przypisy
- ↑ Pogoda: Wiadomości pogodowe, www.mojapogoda.com [dostęp 2018-03-14] (ang.).
- ↑ Lewis H. Siegelbaum , Cars for Comrades: The Life of the Soviet Automobile, Cornell University Press, 25 lutego 2008, ISBN 0-8014-6148-0 [dostęp 2018-03-14] (ang.).
- ↑ Edward Tufte: New ET Writings, Artworks & News, www.edwardtufte.com [dostęp 2018-03-14] .
Media użyte na tej stronie
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B15500 / Britting / CC-BY-SA 3.0

An der Sowjetfront: Verschlammte Strasse im Raum von Moskau.
PK-Aufnahme: Kriegsberichter: Britting