Rathdowney

Rathdowney
Ráth Domhnaigh
Ilustracja
Państwo Irlandia
ProwincjaLeinster
HrabstwoLaois
Populacja (2011)
• liczba ludności

1208
Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rathdowney”
Ziemia52°51′19″N 7°35′05″W/52,855278 -7,584722

Rathdowney lub Rathdowny (irl. Ráth Domhnaigh) – miasto w południowo-zachodniej części hrabstwa Laois w Irlandii położone na skrzyżowaniu dróg R433 i R435, ok. 32 km na południowy zachód od Portlaoise. Droga R433 łączy się z autostradą M8 Dublin-Cork, a droga R435 z autostradą M7 Limerick-Dublin. Liczba ludności: 1208 (2011)[1].

Historia

Nazwa Rathdowney pochodzi od irlandzkiego słowa ráth, co znaczy fort. Fort, który znajdował się w tej okolicy, a który zrównano z ziemią w 1830 roku, wspomniany był trzy razy w Kronikach Czterech Mistrzów (ang. Annals of the Four Masters)[2][3]:

  • w 874 roku zmarł Flaithri, syn Maelduina, lorda Rath-Tamhnaighe (Rathdowney);
  • w 909 roku zmarł Maelpadraig, syn Flaithria, lorda Rath-Tamhnaighe;
  • w 1069 roku zmarł Gillamoula, wnuk Bruaideadha, Lord of Rath-Tamhnaighe.

Osadnictwo w tym miejscu datuje się przynajmniej na IX wiek. Historycznie miasto leży w Królestwie Ossory (Kingdom of Osraige) i dzisiaj jest częścią rzymskokatolickiej diecezji Ossory. Rathdowney nie jest historycznie częścią hrabstwa Laois, które powstało w wyniku nowego podziału administracyjnego Irlandii.

Na centralnym placu miasta znajduje się Croppy’s Grave, czyli wybrukowane miejsce gdzie wieszano i potem chowano rebeliantów tzw. croppies podczas irlandzkiej rewolucji 1798 roku.

Kościoły

Kościół św. Andrzeja Kościoła Irlandii stoi przy The Square, w miejscu dawnego kościoła rzymskokatolickiego, który w tym miejscu od czasów średniowiecznych do czasów reformacji w XVI wieku.

Nowy kościół katolicki zbudowano przy Main Street w latach 30. XIX wieku. Budynek zawalił się w latach 50. XX wieku, a na jego miejscu powstała kaplica i parking. Krótko potem nowy większy kościół pw. Świętej Trójcy wzniesiono w zachodniej części miasta.

W okolicy znajdują się też oznaczone miejsca, gdzie po reformacji w czasach zakazanych, kiedy obowiązywały tzw. penal laws odbywały się nabożeństwa i msze święte.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Laoiscocologo.png
Autor: Kanchelskis, free hand work., Licencja: CC-BY-SA-3.0

County Laois crest.
Toponomastica: L'attuale nome Laois (da pronunciare nella nostra lingua lish) è il nome gaelico di quella che una volta era la Queen's county ("contea della regina"), e significa letteralmente "chiesa nei pressi della quercia". Da notare che anche le forme anglicizzate Laoighis e Leix sono corrette.
Araldica civica Lo stemma del Laois è uno scudo dorato con un nastro contenente vari elementi distintivi.

  • la V rossa capovolta (chevronels): rappresenta la catena montuosa delle Slieve Bloom Mountains e la Rock of Dunamaise, mentre i simboli bianchi in essa contenuti rappresentano le 7 tribù antiche locali principali.
  • le due sfere ondulate (fountains): rappresentano i due fiumi principali della contea, il Nore e il Barrow e i due colori tradizionali e sportivi della contea (bianco-blu)
  • il leone: l'animale su sfondo dorato era l'emblema degli antichi King of Laois, gli Ó Mordha.

Il nastro invece riporta il motto in gaelico "L bÁirt leis an bpobal" che significa "Insieme con il Popolo".

Bibliografia:

Rathdowney, Co. Laois, Ireland (View of Main Street).jpg
Autor: Pauly3, Licencja: CC BY-SA 4.0
View of Main Street,Rathdowney, County Laois, Ireland