Ratownictwo sportowe

Ratownictwo sportowe
Ilustracja
Manekiny do holowania
Główna organizacjaILS
Charakterystyka
Rodzaj sportuSport wodny

Ratownictwo sportowedyscyplina sportowa, w którym zawodnicy rywalizują w oparciu o umiejętności, szybkość i pracę zespołową wykonując działania polegające na ratowaniu życia, reanimacji i pierwszej pomocy. Często odnosi się do bezpieczeństwa na wodzie i ratownictwa wodnego; może jednak obejmować ratowanie na lodzie, ratowanie od powodzi i rzek, ratowanie na basenie i inne ratownictwo medyczne. Działania ratujące życie, wyspecjalizowane w środowisku oceanicznym, nazywa się ratowaniem morskim. Działania ratujące życie w górach to ratowanie górskie, a pod ziemią ratowanie górnicze. W przypadku awarii w przemyśle chemicznym i transporcie chemikaliów stosuje się ratowanie chemiczne.

Zawody ratownicze

Trening ratowników na lodzie
(c) Foto: Jonn Leffmann, CC BY 3.0
Ratujące lalki-manekiny do treningu ratowniczego w wodzie

Ratownictwo sportowe stało się coraz popularniejszym sportem w wielu krajach[1]. Tę dyscyplinę sportu można uprawiać w pomieszczeniach, w basenach lub na plaży, w taki sam sposób jak ratownicy w basenie i ratownicy na plaży. Sport ratujący życie jest jednym z niewielu sportów, które mają humanitarny cel: trenować lepszych ratowników życia i strażników życia.

Światowym organem zarządzającym sportem ratującym życie jest ILS. Każdy kraj ma swój państwowy organ zarządzający. W niektórych krajach (w tym w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii) istnieje wiele organów zarządzających powiązanych z ILSF. Dzieje się tak często z powodu różnych elementów ratowania życia w kraju, które koncentrują się na osobnych organizacjach (np. Royal Life Saving Society koncentrujące się głównie na bezpieczeństwie w basenie, a Surf Life Saving Association skupia się na bezpieczeństwie na plaży).

ILS informuje, że "sport ratujący życie miał przede wszystkim zachęcać ratowników do rozwijania, utrzymywania i doskonalenia podstawowych umiejętności fizycznych i umysłowych potrzebnych do ratowania życia w środowisku wodnym". Sport składa się z szeregu dyscyplin konkurencyjnych, których celem jest "dalszy rozwój i zademonstrowanie umiejętności ratowania życia, sprawności i motywacji"[2].

Co dwa lata ILS organizuje Mistrzostwa świata w ratownictwie sportowym, zwane serią "Rescue". W latach 1955-1995 organizacja FIS (Fédération Internationale de Sauvetage) organizowała swoje mistrzostwa świata w ratowaniu życia. W 1986 po raz pierwszy wystartowały Mistrzostwa świata w ratownictwie sportowym pod egidą WLS (World Life Saving). W 1993 roku obie federacje połączyły się w ILS i od 1994 mistrzostwa organizowane przez nową organizację. Rozgrywki odbywają się w dwóch konkurencjach: w basenie i na plaży.

  • Mistrzostwa świata w ratownictwie sportowym

Zobacz też

Przypisy

  1. User: About Lifesaving (ang.). [dostęp 2018-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-20)].Sprawdź autora:1.
  2. Lifesaving Sport Events | International Life Saving Federation (ang.). www.ilsf.org. [dostęp 2018-10-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

IceRescueTraining.jpg
Autor: jasonbain z Canada, Licencja: CC BY 2.0
Ice Rescue Training
Ice Rescue Training
Livräddningsdocka - Ystad-2016.jpg
(c) Foto: Jonn Leffmann, CC BY 3.0
Livräddningsdockor för träning av livräddning, tillhörande Sjöräddningssällskapet i Ystad.
Remorquage manequin.JPG
Autor: MisterGael, Licencja: CC BY-SA 3.0
remorquage de manequin