Ratusz w Montrealu

Ratusz w Montrealu
Ilustracja
Ratusz w Montrealu, fasada
Państwo

 Kanada

Miejscowość

Montreal

Adres

275 rue Notre-Dame Est

Typ budynku

ratusz

Styl architektoniczny

Style Second Empire, Style Beaux-Arts

Architekt

Alexander Cowper Hutchison, Henri-Maurice Perrault

Kondygnacje

5

Rozpoczęcie budowy

1872

Ukończenie budowy

1878

Zniszczono

1922

Odbudowano

1923–1926, 1932–1934

Pierwszy właściciel

Rada Miasta Montreal

Położenie na mapie Montrealu
Mapa konturowa Montrealu, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Montrealu”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Montrealu”
Położenie na mapie Quebecu
Mapa konturowa Quebecu, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Montrealu”
Ziemia45°30′31,30″N 73°33′14,14″W/45,508694 -73,553928
Strona internetowa
Ratusz w nocnej iluminacji

Ratusz w Montrealu (fr. hôtel de ville de Montréal) – ratusz w Montrealu, w dzielnicy Ville-Marie, na terenie Starego Miasta (Vieux Montréal) przy 275 rue Notre-Dame Est. Zbudowany w latach 1872–1878 i przebudowany w latach 1923–1926 po pożarze w 1922[1]. Był pierwszym ratuszem Kanady zbudowanym wyłącznie dla potrzeb administracji miejskiej. 23 listopada 1984 został wpisany na listę National Historic Sites of Canada/Lieux historiques nationaux du Canada jako narodowy pomnik historyczny (National Historic Site of Canada)[2].

Historia

Ratusz w XIX w.

Decyzję o budowie ratusza podjęła w 1869 Rada Miasta Montreal[3]. Wykopy pod budynek rozpoczęły się w 1872 w miejscu zaprojektowanych kilka dekad wcześniej ogrodów przy rezydencjach gubernatorów Dolnej Kanady. Budowa samego budynku rozpoczęła się w 1874 według projektu architektów Alexandra Cowpera Hutchisona i Henri-Maurice’a Perraulta. Otwarcie budynku miało miejsce 11 marca 1878. Stał się on wówczas stałą siedzibą Rady Miasta, zajmującej od roku 1852 pomieszczenia w hali targowej Bonsecours.

Pożar ratusza 3 marca 1922

W nocy z 3 na 4 marca 1922 budynek spłonął w wyniku pożaru. Zachowały się jedynie jego mury zewnętrzne. Miasto postanowiło odbudować ratusz[1]. Jako wzór architektoniczny przyjęto ratusz w Tours[4]. Zbudowano dodatkowe piętro, na nowo ukształtowano dachy. Projekt wykonali architekci miejscy Louis Parant i L.J.D. Lafrenière, a prace nadzorował architektoniczny komitet doradczy pod kierunkiem Jean-Omera Marchanda. Ten ostatni zaproponował zbudowanie na szczycie centralnego pawilonu smukłej sygnaturki. Zrekonstruowany budynek oddano do użytku 15 lutego 1926. W latach 1932–1934 budynek został przedłużony w kierunku Champ de Mars. Projekt rozbudowy wykonał architekt Siméon Brais[1].

24 lipca 1967 prezydent Francji Charles de Gaulle wypowiedział z balkonu ratusza słynne zdanie: „Vive le Québec libre” (pol. „Niech żyje wolny Quebec”), które wywołało wiele kontrowersji[3].

W 1990 i 1992 budynek ratusza poddano restauracji. W 2000 zainstalowano system oświetlenia architektonicznego Starego Miasta, w tym i ratusza. W latach 2008–2010 poddano renowacji dachy i elementy dekoracyjne budynku[1].

Architektura

Ratusz montrealski znajduje się na obszarze tradycyjnie przeznaczonym dla potrzeb administracji publicznej. Zajmuje dużą działkę między Notre Dame (fasada główna) a Champ-de-Mars (fasada tylna), place Vauquelin i rue Gosford (fasady boczne). Zbudowany został z szarego wapienia. Składa się z piwnicy, parteru i trzech pięter, zwieńczony jest wysokimi dachami z sygnaturką pośrodku[1]. Duża skala budynku i wybór stylu architektonicznego panującego w okresie II Cesarstwa Francuskiego miały na celu zaakcentowanie znaczenia handlu w Ameryce Północnej i roli lokalnego rzemiosła, a zarazem uczczenie francuskiego dziedzictwa kulturowego. Ratusz montrealski był pierwszym w Kanadzie budynkiem zbudowanym w stylu II Cesarstwa i pozostaje jednym z jego najświetniejszych przykładów[2].

Budynek ratusza od strony głównej fasady to symetryczne, pięcioczęściowe założenie z wysuniętym korpusem centralnym, flankowanym pawilonami narożnymi. Podziały pionowe zrównoważone zostały podziałami poziomymi w postaci różnie ukształtowanych pięter budynku. Dopełnieniem całości monumentalnego założenia są kominy i sygnaturka na dachu. Kompozycja i elementy architektoniczne (jak mansardowy dach) zostały zaczerpnięte z tradycji architektury klasycyzującej, zwłaszcza z francuskiej tradycji akademickiej. Powszechne zastosowanie kolumn i pilastrów w dwóch piętrach głównych stanowi z kolei echo renesansu weneckiego[1].

Budynek cechuje bogactwo detalu architektonicznego, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Do dekoracji sali głównej ratusza użyto zielonego marmuru włoskiego, lampy wykonano w stylu francuskiego art déco. Wyposażenia dopełniają świeczniki z brązu i szkła, ręcznie rzeźbiony strop oraz pięć witrażowych okien symbolizujących religię, port, przemysł i handel, finanse oraz transport. Eleganckim detalem architektonicznym (dekoracyjne stropy, drewniane panele, witrażowe okna) odznaczają się również pokoje radnych[2].

Przypisy

  1. a b c d e f Vieux-Montréal: Secteur de l’hôtel de ville – fiche d’un bâtiment. [dostęp 2012-12-17]. (fr.).
  2. a b c Canadian Register of Historic Places: Montréal City Hall National Historic Site of Canada. [dostęp 2012-12-17]. (ang.).
  3. a b GrandQuebec.com: Hôtel de ville de Montréal. [dostęp 2012-12-17]. (fr.).
  4. staycom: City Hall (Hôtel de ville de Montréal). [dostęp 2012-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Incendie Hotel de Ville Montreal 3 mars 1922.jpg
Incendie de l'hôtel de ville dans la nuit du 3 au 4 mars 1922
Montréal-blank.png
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank map of Montreal and Laval Islands to be used for en:Template:Location map Canada Montreal. Colours are matched to File:Canada Quebec location map 2.svg for consistency.
Hotel de ville de Montreal 03.jpg
Autor: Jeangagnon, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hôtel de ville de Montréal
Canada location map.svg
Autor: Yug, Licencja: CC-BY-SA-3.0
cropped version of Carte administrative du Canada.svg for map location.
Canada Quebec location map 2.svg
Québec Province within Canada.