Raul Nałęcz-Małachowski

Raul Nałęcz-Małachowski
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1916
Helsinki

Data i miejsce śmierci

8 września 2014
Santiago de Chile

Narodowość

polska

Alma Mater

Centrum Wyszkolenia Kawalerii

Dziedzina sztuki

malarstwo, rysunek

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa PCK II stopnia Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Medal „Pro Memoria”

Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”

Raul Nałęcz-Małachowski herbu Nałęcz, także: Raoul Malachowski (ur. 1 stycznia 1916 w Helsinkach, zm. 8 września 2014 w Santiago de Chile) – polski działacz polonijny i niepodległościowy, artysta, scenarzysta i kostiumograf.

Życiorys

Raul Nałęcz-Małachowski pochodził z polsko-szwedzkiej rodziny o korzeniach arystokratycznych (herb Nałęcz)[1]. W latach 1916–1920 mieszkał w Helsinkach. Następnie wraz z rodziną przeprowadził się do Zakopanego, a później do Łodzi, gdzie jego ojciec Stanisław Nałęcz-Małachowski – przyjaciel Józefa Piłsudskiego, został dowódcą Okręgu Korpusu nr IV[2]. Rodzina w Łodzi zamieszkała w pałacu Alfreda Biedermanna[3]. Raul Nałęcz-Małachowski ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, następnie uczył się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, kończąc je w stopniu podchorążego rezerwy. W 1937 podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, gdzie był członkiem korporacji akademickiej „Corona”[3]. Ze studiów zrezygnował, a dzięki koneksjom ojca podjął praktykę w polskim konsulacie w Hamburgu, gdzie uczył się dyplomacji i języka niemieckiego[4].

Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył wraz z ojcem w obronie Modlina. Tam jego ojciec dostał się do niewoli, zaś Raul Nałęcz-Małachowski zbiegł. Dwukrotnie przeżył bombardowania w trakcie powrotu do Łodzi. Po dotarciu do rodzinnego miasta zajął opuszczoną siedzibę PCK i mianował siebie dyrektorem placówki. Zaczął używać znalezionych pieczątek i zawiadamiał oficjalnymi listami do Czerwonego Krzyża w Genewie o aresztowanych, zabitych i represjonowanych. Ponadto wystawiał legitymacje PCK swoim znajomym, którzy równie zaangażowali się w działania, niosąc pomoc chorym, rannym i ukrywającym się[4]. Działalność utrzymał do końca 1940. Następnie zajął się pracą w fabryce Leonarda w Łodzi przy ul. Łąkowej, propagując jednocześnie polską sztukę i kulturę, organizując koncerty i wystawy obrazów polskich twórców[4].

Za działalność został aresztowany wraz ze swoją matką[4] przez Gestapo i więziony w więzieniach w Łodzi: na Sterlinga i na Radogoszczu. Następnie przeniesiono go obozu KL Mathausen-Gusen, gdzie zmuszono go do pracy w kamieniołomie[2][3]. 5 maja 1945 doczekał wyzwolenia obozu przez Amerykanów, następnie został wcielony do II Korpusu Wojska Polskiego we Włoszech[3]. Po II wojnie światowej przeniósł się do Belgii, gdzie zajął się działalnością charytatywną – niósł pomoc prześladowanym, zagrożonym represjami, procesami i zsyłkami, pomagał im m.in. w ucieczkach na Zachód. Ponadto zatrudnił się jako scenograf i kostiumograf w Operze de Amberes(niderl.) oraz organizował wystawy swoich obrazów[2].

Z czasem jego zespół teatralny otrzymał zaproszenie Teatro Municipal w Santiago(ang.). W maju 1950 artyści dotarli do portu Valparaiso. Po odbytym tournée postanowił pozostać w Chile i nie wracać do Europy. W Santiago skupił się na działalności artystycznej, zaczynając od współpracy ze Związkiem Kobiet i Dziewcząt Chrześcijańskich (YWCA). Jego pierwsza wystawa w Chile dotyczyła tematyki obozów koncentracyjnych i została negatywnie przyjęte przez Niemców zamieszkujących Amerykę Południową, którzy usiłowali zniszczyć pracę Nałęcza-Małachowskiego. Wywołany skandal wpłynął na wzrost popularności artysty, zainteresowanie jego pracami oraz rozpoznawalność. Z czasem artysta poszerzył swoją działalność malując dekoracje i murale w restauracjach i hotelach, w tym m.in. w: Hotelu Carrera i Teatrze Mariola w Santiago, Hotelach O’Higgins, San Martin i Miramar w Viña del Mar oraz Hotelu Prat w Valparaiso. Ponadto zajmował się ręcznym malowaniem spódnic, zdobiąc je motywami kwiatowymi i ptakami. Nałęcz-Małachowski założył również kawiarnię artystyczną „Gato Negro” w Valparaiso[2][3]. Liczne prace Nałęcza-Małachowskiego prezentowane były w wielu chilijskich galeriach, jak również w Paryżu, Szwajcarii i Polsce. Jego prace malarskie obejmowały m.in. obrazy olejne i akwarele, przedstawiające życie nocne Valparaiso, szkice o tematyce wojennej oraz portrety. Częstym tematem jego prac byli polscy bohaterowie narodowi, m.in. T. Kościuszko, A. Mickiewicz, F. Chopin, J. Piłsudski – część prac o tej tematyce podarował Ambasadzie RP w Santiago de Chile[3].

W latach 1989–1990 był Przedstawicielem Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w Chile[3][4].

Życie prywatne

Raul Nałęcz-Małachowski był synem generała Stanisława Nałęcza-Małachowskiego (1882–1971)[5] oraz Szwedki, malarki Anny Lisy z d. Pettersen[2](1892–1944)[5], wnuczki poety Wiktora Rydberga(ang.)[5]. Anna Lisa Pettersen została zamordowana przez Niemców, prawdopodobnie w Łodzi w 1944[5]. W 1952 do Nałęcza-Małachowskiego na emigracji dołączył jego ojciec, który zmarł na emigracji w 1971[2].

Nałęcz-Małachowski utrzymywał, że przez całe życie miał wyłącznie polskie obywatelstwo[2]. Zmarł w Chile. Został pochowany w grudniu 2014 w grobie matki w części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi[2][3].

Obecność w kulturze

W 1992 powstał biograficzny film dokumentalny nt. Raula Nałęcza-Małachowskiego, „Polski latarnik z Santiago” w reżyserii Zygmunta Skoniecznego[6], a w 1998 ten sam reżyser nakręcił drugi film o Nałęczu-Małachowskim „Człowiek dwóch kontynentów”[7].

Raul Nałęcz-Małachowski został opisany w biografii autorstwa Aleksandry Pluty „Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów”[2].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Barbara Autor. Krawiec, O szczęśliwych Polakach w Brazylii i Chlile. Reportaż i biografie Aleksandry Pluty, 2020, OCLC 1242242205 [dostęp 2022-01-29].
  2. a b c d e f g h i Redakcja DS, Raul Nałęcz – Małachowski Wielki Polak z Chile, dookolaswiata24.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  3. a b c d e f g h Zmarł Raul Nałęcz-Małachowski – nestor Polonii w Chile, tierralatina.pl [dostęp 2022-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2022-01-29] (pol.).
  4. a b c d e Raul Nałęcz-Małachowski: Danego życia nie można zmarnować (część pierwsza), magazynpolonia.com [dostęp 2022-01-29].
  5. a b c d Na fali historii by Embajada de Polonia en Chile – Issuu, issuu.com [dostęp 2022-01-29] (ang.).
  6. Polski latarnik z Santiago, FilmPolski [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  7. Człowiek dwóch kontynentów, FilmPolski [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  8. Notka biograficzna Raula Małachowskiego Jest jedynym synem, doczz.pl [dostęp 2022-01-30].

Media użyte na tej stronie

POL Brązowy Krzyż Zasługi BAR.svg
Baretka: Brązowy "Krzyż Zasługi".
POL Złota Honorowa Odznaka PCK BAR.png
Baretka Złotej Honorowej Odznaki PCK
Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” (awers).jpg
Autor: myvimu.com, Licencja: CC BY-SA 2.0
Awers odznaki „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”
POL Odznaka honorowa Zasluzony dla Kultury Polskiej.png
Autor: AnneMarrie, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka Odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
POL Medal Pro Memoria BAR.png
Baretka Medalu "Pro Memoria"