Ray Mancini

Ray Mancini
Ilustracja
Pseudonim

Boom Boom

Data i miejsce urodzenia

4 marca 1961
Youngstown

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone

Styl walki

praworęczny

Kategoria wagowa

lekka

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

34

Zwycięstwa

29

Przez nokauty

25

Porażki

5

Remisy

0

Ray Mancini (ur. 4 marca 1961 w Youngstown) – amerykański bokser, znany również pod pseudonimem „Boom Boom”, co odzwierciedlało jego agresywny i dynamiczny styl walki. Mistrz świata WBA w wadze lekkiej (1982-1984). W 1982 roku stoczył zakończoną tragicznie walkę z Kim Duk Koo, która spowodowała wprowadzenie szeregu zmian w zawodowym boksie, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pięściarzy. Po zakończeniu sportowej kariery zajął się aktorstwem i produkcją filmów.

Kariera bokserska

Ringowy pseudonim odziedziczył po ojcu, Lennym Mancinim, na początku lat 40. XX wieku czołowym pięściarzu wagi lekkiej, którego rozwój kariery został zatrzymany przez pobór do wojska i rany odniesione podczas II wojny światowej. Zawodową karierę rozpoczął w wieku 18 lat w 1979 roku. W ciągu niespełna 2 lat stoczył 18 zwycięskich walk z rzędu, z czego 14 zakończonych przed czasem. W swojej 19. walce znokautował doświadczonego zawodowego mistrza Meksyku, Jose Luisa Ramireza (ówczesny bilans 71-3-0), co dało mu prawo walki o pas mistrza świata WBC w wadze lekkiej, będący w posiadaniu wybitnego nikaraguańskiego pięściarza Alexisa Argüello (72-5-0). Argüello, wcześniej będący również mistrzem świata w wadze piórkowej i superpiórkowej, zadał Manciniemu pierwszą porażkę w zawodowej karierze, pokonując go 3 października 1981 roku w Atlantic City przez TKO w 14. rundzie.

Mistrzostwo świata

Pomimo przegranej z Arguello o pas WBC, Mancini otrzymał szansę walki o tytuł konkurencyjnej organizacji WBA. 8 maja 1982 roku w Las Vegas pokonał dotychczasowego jej mistrza, Arturo Friasa (24-1-0) przez TKO w końcowych sekundach pierwszej rundy. Dwa miesiące później obronił pas, deklasując byłego mistrza świata, Wenezuelczyka Ernesto Espanię (35-4-0).

Walka z Kimem Duk-koo

13 listopada 1982 roku w Las Vegas stoczył drugą obronę tytułu, przeciwko Kimowi Duk-koo (17-1-1). Mimo że eksperci typowali łatwe zwycięstwo Manciniego nad stosunkowo niedoświadczonym i mało znanym rywalem, pierwsze 10 rund było niespodziewanie zaciętych i wyrównanych. Począwszy od 11. rundy pretendent zaczął jednak szybko słabnąć, oddając inicjatywę mistrzowi. W 13. rundzie Koreańczyk przyjął bez żadnej odpowiedzi 39 ciosów, większość skierowanych w głowę. W końcu w 19. sekundzie przedostatniej, 14. rundy został on znokautowany. Wkrótce po walce stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Mimo natychmiastowej operacji i usunięcia zakrzepu z prawej półkuli mózgu, Kim zmarł 4 dni później.

Tragedia ta spowodowała, że najpierw WBC, a potem pozostałe organizacje zawodowego boksu skróciły walki o mistrzostwo świata z 15 do 12 rund. Ponadto wprowadzono szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa zawodników, np. obligatoryjne specjalistyczne badania lekarskie, którym każdy bokser musi się poddać przed, jak i po każdej walce.

Zmierzch kariery

Śmierć Kima odcisnęła piętno na Mancinim, który zmagał się później z depresją. Choć obronił tytuł jeszcze dwukrotnie – przeciwko Orlando Romero (30-0-1) w 1983 oraz Bobby'emu Chaconowi (52-6-1) w 1984 roku – zdaniem komentatorów nigdy nie walczył już z dawną agresją i dynamiką. W końcu 1 czerwca 1984 roku w Buffalo stracił mistrzostwo, gdy niespodziewanie pokonał go przez TKO po zaciętej walce Livingstone Bramble (20-1-1). W lutym następnego roku doszło do rewanżu, który wygrał również Bramble, tym razem minimalnie na punkty (144:143, 143:142, 143:142).

Porażki z Bramblem spowodowały, że zawiesił karierę boksera na ponad 4 lata. Zamieszkał w Beverly Hills, gdzie zaangażował się w produkcję filmów i aktorstwo. 6 marca 1989 roku powrócił na ring, aby stoczyć walkę z Portorykańczykiem Héctorem Camacho (33-0-0) o mistrzostwo świata WBO w wadze junior półśredniej. Przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów. Sportową karierę zakończył definitywnie po porażce przed czasem z byłym mistrzem świata IBF w wadze lekkiej, Gregiem Haugenem (29-4-0) w 1992 roku.

W 2015 Mancini został wybrany do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sławy[1].

Przypisy

  1. Ray Mancini, International Boxing Hall of Fame [dostęp 2015-04-06] (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Boxing pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Boxing. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Ray Boom Boom Mancini 2008.JPG
Autor: David Shankbone , Licencja: CC BY 3.0
Ray Mancini at the premiere of Redbelt at the 2008 Tribeca Film Festival. Photographer's blog post about this image.