Reality show

(c) Bollywood Hungama, CC BY 3.0
Reality show

Reality show – typ programów telewizyjnych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Osoby te w założeniu mają zachowywać się „naturalnie” przed kamerą w sztucznie zaaranżowanej, niekiedy ekstremalnej, sytuacji. Wiele z programów ma postać konkursu.

Istotą programu jest postawienie widza w roli „podglądacza”. Reality show rzadko bywają nadawane na żywo – z reguły jest to program rejestrowany i montowany. Pierwszym polskim reality show był Agent nadawany w telewizji TVN.

Ogólny podział

Programy typu reality show można przyporządkować do trzech głównych kategorii:

  • dokumentalizowane reality show – programy, w których widz ma wrażenie bycia biernym obserwatorem wydarzeń z codziennego życia (prywatnego i/lub zawodowego) bohaterów, choć niektóre sceny mogą być zaaranżowane przez produkcję; forma niektórych pozycji może przypominać serial telewizyjny;
  • „aranżowane” reality show – o ile zdarzenia zawarte w dokumentalizowanych reality show wciąż mogłyby się wydarzyć bez udziału producentów i obecności kamer, to w przypadku drugiego typu reality show wszelkie wydarzenia są otwarcie aranżowane na potrzeby produkcji (np. spotkanie konkretnych grup nieznajomych, wyjazd na wspólną wycieczkę, zamieszkanie w jednym domu itp.);
  • reality competition show / reality game show (turnieje, rozgrywki, rywalizacje) – konkursy, z których systematycznie odpadają kolejni zawodnicy (poprzez eliminację głosami uczestników, jurorów, widzów, bądź kombinacji tych trzech podmiotów), najczęściej po to, by wyłonić jednego zwycięzcę; gracze, podczas walki o główną nagrodę, mogą przebywać w specjalnie przygotowanych przez produkcję lokalizacjach (domy, studia, wyspy).

Ponadto występuje także zjawisko constructed-reality show, które polega na częściowej realizacji programu według scenariusza, a częściowo jako efekt zachowań uczestników. Przykładem tego typu produkcji jest The Hills: New Beginnings.

Media użyte na tej stronie

Karisma Kapoor graces the finale of UTV Stars 'Lux The Chosen One' 01.jpg
(c) Bollywood Hungama, CC BY 3.0
Karisma Kapoor graces the finale of UTV Stars 'Lux The Chosen One'