Red Dead Redemption

Red Dead Redemption
Ilustracja
Logo gry
Producent

Rockstar San Diego
Rockstar North

Wydawca

Rockstar Games

Dystrybutor

Cenega Poland

Seria gier

Red Dead

Projektant

Christian Cantamessa
Leslie Benzies
Alan Blaine
Silas Morse

Scenarzysta

Dan Houser
Michael Unsworth
Christian Cantamessa

Kompozytor

Bill Elm
Woody Jackson

Silnik

RAGE
Euphoria

Wersja

1.08

Data wydania

Am.Płn.: 18 maja 2010
PAL: 21 maja 2010

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

jedno- i wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: M
ACB: MA15+
PEGI: 18

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 3, Xbox 360

Nośniki

Blu-ray, DVD, dystrybucja cyfrowa

Kontrolery

gamepad

Rozdzielczość natywna

720p

Poprzednik

Red Dead Revolver (2004)

Kontynuacja

Red Dead Redemption 2 (2018)

 
Recenzje
PublikacjaOcena
1UP.comA[1]
CD-Action4,5/5[2]
Computer and Video Games9,5/10[3]
Eurogamer8/10[4]
G4tv.com5/5[5]
Game Informer9,75/10[6]
Gry-Online9/10[7]
GameSpot9,5/10[8]
GameSpy5/5 gwiazdek[9]
GameZone9,5/10[10]
IGN9,7/10[11]


Red Dead Redemptionprzygodowa gra akcji osadzona w realiach Dzikiego Zachodu, wyprodukowana przez Rockstar San Diego i wydana przez Rockstar Games. Gra została wydana na platformy Xbox 360 oraz PlayStation 3 18 maja 2010 roku. Jest to sequel wydanej w 2004 roku gry Red Dead Revolver.

Po wydaniu Red Dead Redemption, gra miała bardzo wysokie oceny, wynoszące średnio 95%, dzięki czemu jest jedną z najwyżej ocenianych gier wideo zarówno dla PlayStation 3 jak i Xbox 360[12].

11 grudnia 2010 podczas gali Spike Video Game Awards została wybrana grą roku.

Rozgrywka

Red Dead Redemption oferuje graczowi duży świat, pozwalając na jego eksplorowanie. Gracz może wchodzić w interakcję ze środowiskiem oraz uzbrojonymi przeciwnikami. Głównym środkiem transportu są różne rasy koni oraz osły i muły. Pływanie w grze nie jest możliwe, gracz utonie jeżeli wejdzie do wody.

Poza głównym wątkiem fabularnym gracz bierze udział w różnych losowych zdarzeniach w trakcie eksplorowania Dzikiego Zachodu. Są to m.in. publiczne wieszania zbrodniarzy, zasadzki, prośby o pomoc, starcia z nieznajomymi, strzelaniny oraz ataki dzikich, niebezpiecznych zwierząt. Na przykład, jeżeli gang napada na miasto, można powstrzymać go, otrzymując w zamian punkty sławy i honoru. Gracz może także uczestniczyć w pojedynkach, grać w kości, pokera, blackjacka, polować oraz brać udział w różnych grach z tej epoki.

Red Dead Redemption korzysta z systemu moralności, dzięki któremu gracze mają możliwość uzyskania pozytywnych lub negatywnych punktów honoru. Jednym ze sposobów na zdobycie punktów honoru jest złapanie przestępcy zamiast zabijania go albo ratowanie porwanych osób. Negatywne punkty honoru dostać można za popełnienie przestępstw, takich jak zabicie czy okradanie ludności cywilnej lub zabójstwa funkcjonariuszy policji. To, jak wysoki jest wskaźnik honoru decyduje o tym, jak bohater jest traktowany. Jeżeli jest bardzo honorowy, ludzie mogą przymykać oko na mniejsze przestępstwa, a nawet dawać mu zniżki na zakupy. Z kolei jeśli wskaźnik honoru jest niski, to na zniżki i lepsze traktowanie gracz może liczyć tylko w Thieves' Landing. Oprócz wskaźnika honoru w grze działa też wskaźnik sławy, który może rosnąć tylko za wykonanie misji lub np. za pomoc porwanej kobiecie.

Walka i strzelanie to najważniejsze części gry. Strzelaniny w Red Dead Redemption, tak jak cała gra, prowadzone są z użyciem widoku z trzeciej osoby. Gracz może schować się za osłoną, celować w osoby oraz strzelać „na ślepo”, nie wychodząc zza osłony. Trafienie w konkretną partię ciała powoduje odmienne efekty, np. trafienie w rękę sprawi, że przeciwnik upuści broń, co pozwala na schwytanie go żywcem – przy pomocy lassa. Trafienie w nogę spowoduje zaś, że przeciwnik będzie utykał. John Marston ma na wyposażeniu wiele rodzajów broni: rewolwery, pistolety, karabiny, noże, ładunki wybuchowe, lassa, kartaczownice Gatlinga, strzelby, snajperki oraz armaty. Cała dostępna broń jest odwzorowana na podstawie tej, która była dostępna na przełomie XIX i XX wieku.

Bardzo przydatna funkcja, z której Marston może korzystać, to system namierzania o nazwie Dead-Eye. Dead- Eye pozwala na spowolnienie czasu, ułatwiające zaznaczenie miejsc, gdzie mają zostać posłane strzały. Może to być np. jeden precyzyjny strzał, kilka strzałów w różne miejsca lub w kilku różnych przeciwników. Kiedy energia Dead-Eye się skończy lub gracz sam naciśnie przycisk odpowiadający za strzał, Marston odda szybką salwę z wybranego rodzaju broni w zaznaczonych przeciwników.

Red Dead Redemption ma zmodyfikowany względem serii Grand Theft Auto system bycia poszukiwanym. Jeżeli przestępstwo zostanie popełnione w obecności ludzi, jeden z nich może zgłosić je do najbliższego szeryfa. Gracz może przekupić świadków albo zabić ich zanim zdążą dobiec do szeryfa. Jeżeli przestępstwo popełnione zostanie blisko oficera policji, wskaźnik bycia poszukiwanym włączy się i za każde kolejne przestępstwo popełnione w tym czasie zwiększać się będzie nagroda za głowę Marstona. To z kolei utrudni ucieczkę i zwiększy liczbę ludzi próbujących schwytać postać gracza. W celu zgubienia pościgu, gracz musi uciekać ze strefy pościgu póki wskaźnik nie zniknie z ekranu albo wyeliminować całą grupę pościgową. Jeżeli przewinienia gracza są zbyt duże, do akcji wkraczają przedstawiciele U.S. Marshals, którzy mogą wpaść na jego trop i zacząć go ścigać. Będą oni także usiłowali złapać gracza, póki nie wpłaci on kary grzywny na dworcu kolejowym lub nie wręczy listu ułaskawiającego, tzw. pardon letter. Jeśli Marston zostanie aresztowany, będzie musiał zapłacić kaucję, aby go zwolniono.

Gra wykorzystuje spore możliwości silnika Euphoria, znanego chociażby z Grand Theft Auto IV. Dzięki niemu stworzono imponujący wizualnie, ogromny świat, pełen szczegółów i efektów atmosferycznych. Do funkcjonalności gry należy m.in. możliwość sprzedaży zdobytych przez siebie dóbr, jak mięsa i skór zwierząt oraz kupowania przedmiotów niezbędnych do przetrwania na Dzikim Zachodzie, np. amunicji czy medykamentów.

Gra wieloosobowa

Red Dead Redemption zawiera tryb gry wieloosobowej do 16 graczy. Każda rozgrywka zaczyna się meksykańskim pojedynkiem[13]. Gracze ostrzeliwują się nawzajem stojąc naprzeciwko siebie. Ci, którzy przeżyją mogą zająć strategiczne punkty na mapie. Skrzynie z wyposażeniem stojące w niektórych miejscach na mapie zawierają dodatkową broń i amunicję. Gracze w miarę awansowania na wyższe poziomy otrzymują dodatkowe uzbrojenie, „skórki” postaci oraz możliwość pozłocenia swojego arsenału.

Zarówno pojedyncze jak i drużynowe wersje strzelanin korzystają z tradycyjnego deathmatchu, w którym gracz lub drużyna muszą jak najwięcej razy zabić przeciwnika. Istnieje także wiele wariantów tradycyjnego „zdobywania flagi”. Tryb Hold Your Own to jedna z odmian „zdobywania flagi”, w którym każda drużyna ma swoją skrzynię ze złotem do obronienia przed przeciwnikiem i jednocześnie musi ją zabrać drużynie przeciwnej. Tryb Grab the Bag polega na atakowaniu przez dwie drużyny jednej torby ze złotem, umieszczonej w środkowej części mapy. Gold Rush to nietypowy deathmatch (każdy przeciwko każdemu), podczas którego gracz musi zebrać jak najwięcej toreb ze złotem porozmieszczanych na całej mapie.

Red Dead Redemption posiada własny tryb „wolnej wędrówki”, tzw. free roam. Wszyscy gracze na serwerze mogą atakować się wzajemnie, pojedynkować między sobą i polować na innych w świecie z trybu gry jednoosobowej.

Fabuła

Gracz wciela się w byłego członka gangu próbującego odnaleźć się w świecie Dzikiego Zachodu wkraczającym właśnie w XX wiek. Na prerii coraz częściej pojawiają się przedstawiciele rządu, a wraz z nimi pierwsze oznaki uprzemysłowienia. Autorzy gry stworzyli epicką historię osadzoną w klasycznej konwencji westernu, opowiadającą o schyłku ery Dzikiego Zachodu i ostatnich dniach wielkich rewolwerowców. Fabułę gry umiejscowiono w 1911 roku. Jej głównym bohaterem jest John Marston – bandyta, który postanawia zejść z drogi występku. W niedługim czasie po podjęciu decyzji żona i syn bohatera zostają porwani. Rząd amerykański próbuje zmusić w ten sposób Marstona, aby pojmał trzech członków gangu, do którego niegdyś należał. Ten, powodowany wyłącznie chęcią uwolnienia rodziny, wyrusza na poszukiwanie Billa Williamsona, Javiera Escuelli i Dutcha van der Lindego.

Dodatki DLC

Do tej pory, do gry Red Dead Redemption ukazało się pięć dodatków DLC dostępne jedynie w wersji elektronicznej poprzez PlayStation Store i Xbox Live:

  • Legends and Killers – dodatek oferuje 9 nowych lokacji, 8 nowych ubrań dla postaci, tomahawk, jako nowa broń oraz nowe trofea/osiągnięcia[14].
  • Liars and Cheats – dodatek oferuje możliwość grania przez internet w kości i pokera, dodaje nowy tryb Attack and defend, wyścigi konne, nową strzelbę, nowe ubrania dla postaci oraz nowe osiągnięcia i trofea.
  • Outlaws to the End – dodatek oferuje nowe wyzwania, lokacje, rankingi dla gangów oraz zabezpieczenia przed złośliwymi graczami dla głównego trybu.
  • Undead Nightmare – dodatek zawiera nowe zwierzęta, zdarzenia losowe i zadania oraz kampanię dla pojedynczego gracza. Fabuła bazuje na konwencji horrorów z zombie w roli głównej.

23 listopada 2010 roku ukazał się zestaw czterech pierwszych dodatków DLC zatytułowany Red Dead Redemption: Undead Nightmare. Zestaw ten nie wymaga do uruchomienia podstawowej wersji gry[15][16].

  • Myths and Mavericks – ostatni dodatek, udostępniony za darmo w ramach podziękowań dla graczy za duże zainteresowanie grą sieciową w produkcji. Oferuje on 10 nowych map do rozgrywek wieloosobowych, oraz wzbogaca stare mapy o nowe tryby. Dodaje on także osiem nowych postaci. Jego premiera odbyła się 13 września 2011 roku[17].

Red Dead Redemption: Gunslingers

Red Dead Redemption: Gunslingers jest prostą grą na portalu społecznościowym Facebook stworzoną na podstawie gry Red Dead Redemption. Gracz wciela się w niej w wybraną przez siebie postać i pojedynkuje z innymi graczami[18].

Tworzenie

Trailer projektu został przesłany nielicznej grupie osób podczas konferencji Sony w 2005 roku i miał promować wydanie systemu PlayStation 3. Było to techniczne demo gry określanej wtedy jako Old West Project, zaplanowanej jako sequel Red Dead Revolver i pokazywało możliwości silnika RAGE w realiach westernu. Zwiastun wyciekł do internetu. 3 lutego 2009 roku Rockstar Games wydało pierwszy oficjalny trailer gry. Prezentował on bohaterów gry, rozgrywkę oraz tryb gry wieloosobowej.

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater
Gatunek

western

Rok produkcji

2010

Data premiery

29 maja 2010

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

29 minut

Reżyseria

John Hillcoat

Główne role

Rob Wiethoff
Kevin Glikmann
Don Creech
Anthony De Longis

Dystrybucja

Rockstar Games

Film

29 maja 2010 roku sieć telewizyjna Fox wyemitowała w USA Red Dead Redemption: The Man from Blackwater – półgodzinny film w reżyserii Johna Hillcoata. Opowiada on o alternatywnych wydarzeniach z głównego wątku gry. Krótko po emisji cały film został udostępniony na oficjalnej stronie Rockstar.

Ścieżka dźwiękowa

Red Dead Redemption Original Soundtrack
Wykonawca ścieżki dźwiękowej
różni wykonawcy
Wydany

18 maja 2010

Gatunek

soundtrack

Długość

75:18

Producent

Rockstar Games

Oryginalna ścieżka dźwiękowa z Red Dead Redemption skomponowana została w większości przez członka zespołu Friends of Dean Martinez, Billa Elma oraz byłego członka tego zespołu, Woody’ego Jacksona. Oprócz kompozycji ich autorstwa na ścieżce znalazło się też kilka utworów innych muzyków.

Oryginalny soundtrack Red Dead Redemption (75:18)

#TytułDługość
1.„Born Unto Trouble”3:12
2.„The Shootist”4:17
3.„Dead End Alley”2:06
4.„Horseplay”3:15
5.„Luz y Sombra”5:19
6.„El Club De Los Cuerpos”6:24
7.„Estancia”2:02
8.„(Theme From) Red Dead Redemption”5:38
9.„Triggernometry”5:24
10.„Gunplay”1:28
11.„Redemption In Dub”2:10
12.„Muertos Rojos (aka The Gunslinger's Lament)”5:51
13.„The Outlaw's Return”6:54
14.„Exodus In America”4:59
15.„Already Dead”1:31
16.„Far Away” (José González)4:40
17.„Compass (Red Dead On Arrival Version)” (Jamie Lidell)2:59
18.„Deadman's Gun” (Ashtar Command)4:15
19.„Bury Me Not On The Lone Prairie” (William Elliott Whitmore)2:24

Odbiór gry

Recenzenci chwalili efekty wizualne, otwarty świat gry oraz fabułę. Do 8 czerwca 2010, Red Dead Redemption sprzedano w ilości 2 milionów egzemplarzy, zaś do lutego 2011 roku w 8 milionach egzemplarzy.

Przypisy

  1. Scott Sharkey: Red Dead Redemption Review. 1up.com, 17.05.2010. [dostęp 2012-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-24)]. (ang.).
  2. Hut (cdaction.pl): Recenzja – Red Dead Redemption. cdaction.pl, 8 czerwca 2010. (pol.).
  3. Tom Pakinkis: Red Dead Redemption Review. computerandvideogames.com, 17.05.2010. (ang.).
  4. Simon Parkin: Red Dead Redemption Review. eurogamer.net, 17.05.2010. (ang.).
  5. Jake Gaskill: Red Dead Redemption Review. g4tv.com, 17.05.2010. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-26)]. (ang.).
  6. Matt Bertz: Red Dead Redemption. gameinformer.com, 17.05.2010. (ang.).
  7. Red Dead Redemption [X360]. gry-online.pl. (pol.).
  8. Red Dead Redemption. gamespot.com. (ang.).
  9. Will Tuttle: Red Dead Redemption Review. gamespy.com, 19.05.2010. (ang.).
  10. Steven Hopper: Red Dead Redemption review. gamezone.com, 21.05.2010. (ang.).
  11. Erik Brudvig: Red Dead Redemption Review. ign.com, 17.05.2010. (ang.).
  12. Red Dead Redemption – PlayStation 3. IGN. [dostęp 2016-01-29]. (ang.).
  13. Mexican standoff
  14. Pierwsze w przypadku PlayStation 3, drugie w przypadku Xboxa360.
  15. Wersja pudełkowa Red Dead Redemption: Undead Nightmare z datą premiery – gram.pl, www.gram.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  16. Red Dead Redemption: Undead Nightmare (PS3) | GRYOnline.pl, www.gry-online.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  17. Red Dead Redemption – szczegóły oraz data premiery darmowego DLC
  18. http://polygamia.pl/Polygamia/1,108240,8534515,Co_ludzie_klikaja__Red_Dead_Redemption__Gunslingers.html?bo=1 Red Dead Redemption: Gunslingers

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Behnam N, Licencja: CC BY 2.5
5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Red-Dead-Redemption-Logo.svg
Logo von Red Dead Redemption