Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood
Gatunekkomedia, film animowany
Rok produkcji1943
Data premiery8 maja 1943
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania7 min
ReżyseriaTex Avery
MuzykaScott Bradley
ProdukcjaFred Quimby
WytwórniaMetro-Goldwyn-Mayer
DystrybucjaMetro-Goldwyn-Mayer
KontynuacjaSwing Shift Cinderella

Red Hot Riding Hood – amerykański film animowany z 1943 roku w reżyserii Texa Averego, wyprodukowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer. W 1994 roku zajął siódme miejsce w rankingu The 50 Greatest Cartoons. Charakterystyczne zachowanie Wilka, gdy widzi ładną kobietę kopiowało mniej lub bardziej dokładnie wielu twórców kreskówek.

Opis fabuły

Film jest bardzo luźno oparty na bajce o Czerwonym Kapturku. Rozpoczyna się niewinnie: Narrator opisuje drogę Czerwonego Kapturka z koszykiem, Wilka dybiącego na dziewczynkę i jej bierną Babcię. Szybko jednak te postaci wpadają w gniew. Bo, ich zdaniem, ta historia odtwarzana była wiele razy tak samo i mają jej serdecznie dość. Narrator, zatem, proponuje im alternatywę.

Wilk jest zamożnym kobieciarzem w Hollywood lat czterdziestych. Udaje się do nocnego klubu, by napić się drinka i obejrzeć występ śpiewających, kuso odzianych dziewcząt. Jedyną na scenie jest Czerwony Kapturek. Jej pseudonim artystyczny to Red Hot Riding Hood. Tylko krótką chwilę wygląda konwencjonalnie. Szybko staje się seksbombą o wyglądzie typowym dla tej dekady. Wilk jest zachwycony, wariuje. Właśnie ten fragment kopiowano później wiele razy. Po występie próbuje poderwać Kapturka. Nie jest w stanie znieść odmowy. Dziewczynka ucieka przed nim taksówką do apartamentowca Babci. Wilk szybko gubi jej trop, a zarazem wpada w pułapkę. Bo staruszka jest energiczna, kochliwa i upatrzyła go sobie, równie silnie i zdecydowanie, jak on jej wnuczkę. Trudno mu było uciec. Po tym wraca do klubu poobijany i ranny. Przysięga sobie, że zerwie z dotychczasowym życiem. Obiecał sobie, że prędzej się zabije, nim znów spojrzy na dziewczynę. Jednak Kapturek występuje znowu. Wilk strzela sobie w głowę, a jego duch robi dokładnie to samo, co za pierwszym razem.

Inna wersja

W pierwotnych planach twórców kreskówka kończyła się tym, że Babcia zmuszała Wilka do ślubu z nią i mieli razem dzieci. Były gotowe odpowiednie rysunki. Ale zrezygnowano z tego, bo obawiano się oskarżenia o lansowanie zoofilii oraz o naśmiewanie się z instytucji małżeństwa, co było zabronione przez kodeks Haysa.

Nawiązania

Inne filmy

Wykonano później kilka filmów w różny sposób naśladujących Red Hot Riding Hood:

  • 1944: Big Heel-Watha
  • 1945: Swing Shift Cinderella, The Shooting of Dan McGoo, Wild and Woolfy
  • 1946: The Hick Chick
  • 1947: Uncle Tom's Cabaña
  • 1949: Little Rural Riding Hood
  • W trzech kinowych wersjach uniwersum Tom i Jerry Czerwony Kapturek wzorowany na tym filmie odgrywa rolę znaczącą: Tom i Jerry i Sherlock Holmes, Tom and Jerry: Robin Hood and His Merry Mouse i Tom and Jerry's Giant Adventure.
  • Jessica Rabbit, jedna z kluczowych postaci filmu Kto wrobił królika Rogera? jest wzorowana na Kapturku. Też śpiewa w nocnym klubie, ale jej wygląd i strój trochę dostosowano do lat osiemdziesiątych. Hieny na jej widok odtwarzają reakcję Wilka. Na Babci wzorowano scenę w Animkowie, gdy przed czułościami jednej z postaci uciekał Edward „Eddie” Valiant.
  • w filmie komediowym Maska tytułowy bohater ogląda Red Hot Riding Hood. Później rekonstruuje niektóre zachowania Wilka.
  • w filmie Wielki mysi detektyw sparodiowano scenę w klubie, podczas wykonywania piosenki „Let Me Be Good to You”

Seriale

  • postać Czerwonego Kapturka niespecjalnie różniąca się od tej w niniejszym filmie pojawiła się w serialach: Droopy, superdetektyw w odcinkach „Miss Vavoom” i „Droopy and Dripple”; mniej znaczący udział w odcinkach „Mystery Lady” i „Calaboose Cal”
  • gag z Babcią zalecającą się do Wilka skopiowano w A Fine Feathered Frenzy, jednym z krótkich filmów postaci Woody Woodpeckera
  • Tom z serialu Tom i Jerry naśladuje Wilka w odcinku „Puss n’ Toots”
  • w serialu Animaniacy, Yakko i Wakko odtwarzają Wilka ilekroć widzą pielęgniarkę pracującą dla doktora Psychoszajbera.
  • w serialu Simpsonowie odtworzono Wilka w odcinku „Lisa the Beauty Queen”; gdy Bart wyobraził sobie przebieg konkursu piękności.
  • Królik Bugs przebrał Elmera Fudda w odcinku „The Big Snooze” Zwariowanych Melodii; po czym napadło go grupa wilków wzorowana na Wilku z niniejszego filmu
  • w odcinku „Two Chips and a Miss” serialu Chip i Dale, tytułowe postaci konkurują o względy gwiazdy nocnego klubu; odtwarzają zachowanie Wilka, ale nie jest to wulgarne

Linki zewnętrzne