Redemptionis donum

Redemptionis donum
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

dokument papieski

Typ utworu

adhortacja apostolska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1984

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Familiaris consortio
następna
Reconciliatio et paenitentia

Redemptionis donumadhortacja papieża Jana Pawła II z 1984 roku dotycząca życia zakonnego.

Napisany z wyłącznej inicjatywy papieża dokument mówi o konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy Odkupienia. Jan Paweł II podpisał go 25 marca 1984 w Uroczystość Zwiastowania przypadającą w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Po Soborze Watykańskim II nastąpił kryzys w ilości powołań do stanu zakonnego. Liczni zakonnicy i zakonnice opuszczali klasztory. Adhortacja była próbą przybliżenia ideału życia konsekrowanego. Naświetla ona teologię, duchowość oraz wymiar apostolski życia zakonnego. Papież przedstawił życie zakonne w jego wymiarach trynitarnym, paschalnym i eschatologicznym[1].

Dokument papieski składa się z pozdrowienia, pięciu rozdziałów i zakończenia. Pełny tytuł dokumentu:

Adhortacja Apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II - Redemptionis donum - o konsekracji zakonnej w świetle Tajemnicy Odkupienia

Główne tematy

Przypisy

  1. Stanisław Nagy, Wstęp do Adhortacji Apostolskich Jana Pawła II, w: Jan Paweł II, Dzieła zebrane. Tom II - Adhortacje, Kraków 2006, 7-8.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.