Referendum w Turcji w 2017 roku

Turcja
Godło Turcji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Turcji

Wikiprojekt Polityka

Karta do głosowania (wraz z kopertą) w referendum 16 kwietnia 2017

Referendum w Turcji w 2017 rokureferendum w sprawie zmian w ustroju Turcji, polegających na zastąpieniu parlamentarnego modelu sprawowania władzy systemem prezydenckim. Głosowanie referendalne odbyło się 16 kwietnia 2017. Za propozycjami zgłoszonymi przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i związane z nim ugrupowania polityczne według oficjalnych wyników opowiedziała się większość głosujących.

Przedmiot referendum

Pod głosowanie obywateli poddany został pakiet 18 poprawek do konstytucji przedstawionych przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i zatwierdzonych przez parlament głosami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju oraz Partii Narodowego Działania. Zakładają one, że prezydent byłby jednocześnie szefem państwa i rządu, posiadałby prawo wydawania dekretów z mocą ustawy i prawo arbitralnego rozwiązywania parlamentu. Liczba deputowanych do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji zostanie zwiększona z obecnych 550 do 600. Ustrój państwa opierałby się na prezydenckim systemie władzy. Wzrosnąć miałby także wpływ prezydenta na obsadę stanowisk sędziowskich[1][2][3].

Oficjalne wyniki

Uprawnionych do głosowania w referendum było ok. 55,3 mln osób[2].

Najwyższa Komisja Wyborcza ogłosiła, że głosy na „tak” oddało 51,4% głosujących[4][5], a przewaga zwolenników zmian nad przeciwnikami wyniosła 1,25 mln głosów[6]. Ostateczne wyniki referendum mają być znane w ciągu 10–11 dni od dnia głosowania[4].

Sukcesu odniesionego przez prezydenta Erdoğana w referendum pogratulował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump[7].

Zastrzeżenia do przebiegu referendum i jego wyników

Republikańska Partia Ludowa, największe ugrupowanie opozycyjne w Turcji, zażądało od Najwyższej Komisji Wyborczej unieważnienia referendum. Wskazała na nadużycia w trakcie trwania referendum, m.in. na wydawanie nieostemplowanych kart do głosowania i uniemożliwienie osobom uprawnionym do głosowania wzięcia udziału w plebiscycie. Karty do głosowania nie zawierały pytania referendalnego a jedynie wyrazy „Tak” i „Nie”[8][9].

Obserwatorzy referendum z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie stwierdzili, że „niedzielne referendum w Turcji w sprawie zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki nie spełniało międzynarodowych standardów”[10].

Szef misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oświadczył: „Referendum odbyło się na nierównych zasadach, dwa obozy kampanii nie korzystały z takich samych możliwości. (...) Późne zmiany w procedurze liczenia (głosów) usunęły ważne zabezpieczenie przed oszustwami”[4].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Turkish constitutional referendum vote and envelope.jpg
Autor: Nub Cake, Licencja: CC BY-SA 4.0
2017 Turkish constitutional referendum vote and envelope
Emblem of Turkey.svg
Turkey has no official coat of arms, this star and crescent is being used on passports, ID cards, driving licences, embassy signs, seal of the presidential office, seal of the TBMM and the seal of the Ministry of Foreign Affairs.