Region Środkowozachodni (Brazylia)

Region Środkowozachodni
Região Centro-Oeste do Brasil
Region
ilustracja
Państwo Brazylia
Powierzchnia1 606 234 km²
Populacja (2017)
• liczba ludności

15 875 907
• gęstość9,88 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba stanów3 oraz Dystrykt Federalny
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Region Środkowozachodni (port. Região Centro-Oeste do Brasil) – jeden z pięciu regionów Brazylii, zgodnie z kategoryzacją Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki. Do regionu należy trzy z 26 stanów: Goiás, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul oraz Dystrykt Federalny. Powierzchnia Regionu Środkowozachodniego wynosi 1 606 234,466 km2, co odpowiada ok. 18,8% powierzchni kraju[1]. Liczba mieszkańców regionu wynosi 15 875 907, co odpowiada 7,6% ludności Brazylii. Gęstość zaludnienia wynosi niecałe 10 osób na km2.

Geografia

Powierzchnia Regionu Środkowozachodniego wynosi 1 606 234,466 km2, co odpowiada ok. 18,8% powierzchni kraju. Jest to drugi pod względem wielkości region Brazylii, za Regionem Północnym. Największym stanem w regionie jest Mato Grosso, którego powierzchnia przekracza 903 tys. km2. Najmniejszy jest Dystrykt Federalny o powierzchni 5,8 tys. km2. Region Środkowozachodni graniczy ze wszystkimi pozostałymi regionami oraz z Paragwajem i Boliwią. Jest położony w centralnej części kontynentu, bez dostępu do morza.

Ukształtowanie powierzchni

Region Środkowozachodni składa się z trzech głównych jednostek geomorfologicznych:

  • Płaskowyż Centralny - jest zbudowany ze skał metamorficznych, a w miejscach, gdzie są one pokryte skałami osadowymi, tworzą się tzw. chapady. Chapady występują na rozległych obszarach regionu: w stanie Mato Grosso są to Chapada dos Parecis i Chapada dos Guimarães, w stanie Goiás - Chapada dos Veadeiros. Na północy, na granicy z Regionem Północno-Wschodnim, znajduje się pasmo Espigão Mestre, dzielące zlewiska Tocantins i São Francisco.
  • Płaskowyż Południowy - rozciąga się od Regionu Południowego po stany Mato Grosso do Sul i Goiás. Znajdują się tu najżyźniejsze gleby w całym Regionie Środkowozachodnim: czerwone gleby terra rosa
  • Równina Pantanalu - rozległa równina aluwialna, położona na terenie brazylijskich stanów Mato Grosso i Mato Grosso do Sul oraz w Boliwii i Paragwaju, regularnie zalewana przez rzekę Paragwaj i jej dopływy

Klimat

Pantanal w porze deszczowej

W Regionie Środkowozachodnim występuje klimat zwrotnikowy wilgotny. Charakteryzuje się wysokimi opadami deszczu od października do kwietnia oraz porą suchą pomiędzy majem a wrześniem. Podczas najcieplejszych pór roku - wiosny i lata - średnia temperatura oscyluje w granicach 24-26 °C, a maksymalne przekraczają 30 °C. W najzimniejszych zimowych miesiącach temperatura spada nawet poniżej 10 °C.

Północ stanu Mato Grosso, leżąca na obszarze Amazonii, znajduje się w strefie klimatu równikowego i tu notuje się największe w regionie opady, mogące osiągać 2500 mm rocznie. W pozostałej części regionu opady mieszczą się w granicach 1000-1500 mm rocznie[2]. Na północy regionu temperatury w zimie sięgają powyżej 18 °C, w lecie powyżej 25 °C[3]. W tym regionie występuje też zjawisko surazos - zimnego arktycznego wiatru, który przemieszcza się doliną rzeki Paragwaj i dociera do zachodnich krańców stanów Mato Grosso i Mato Grosso do Sul.

W wyższych partiach Płaskowyżu Centralnego mogą występować przymrozki.

Roślinność

Typowy krajobraz cerrado

W Regionie Środkowozachodnim występuje kilka różnych rodzajów roślinności. Północne i zachodnie krańce regionu porasta puszcza amazońska, odznaczająca się bujną i gęstą roślinnością[4]. Większość regionu zajmuje cerrado, rodzaj sawanny porośniętej trawami, krzakami i drzewami o skarłowaciałych pniach, grubych liściach i rozbudowanych korzeniach, przystosowanych do wrastania głęboko w glebę aż sięgną wody. Jednym z najpopularniejszych gatunków drzew porastających cerrado jest pequi lub pequizeiro (Caryocar brasiliense), którego owoce są składnikiem miejscowej diety[5]. Region cerrado został w znacznej mierze zniszczony przez działalność człowieka i szacuje się, że do dziś zostało zaledwie ok. 20% oryginalnej roślinności tego rodzaju[5].

W stanie Mato Grosso do Sul występują duże powierzchnie użytków zielonych, znanych jako pola Vacaria, które przypominają argentyńską pampę. Na terenie Pantanalu, który w lecie jest zalewany wodą, występuje jednocześnie kilka rodzajów roślinności: las, łąki, a nawet caatinga.

Hydrografia

W Regionie Środkowozachodnim znajdują się 4 główne dorzecza:

  • Dorzecze Amazonki - leży na obszarze stanu Mato Grosso i obejmuje większe rzeki, takie jak Xingu oraz jedne z największych dopływów Amazonki, czyli Juruena i Teles Pires, które tworzą rzekę Tapajós
  • Dorzecze Tocantins - Araguaia - znajduje się na północy i na zachodzie stanu Goiás oraz we wschodniej części stanu Mato Grosso, obydwie rzeki mają swoje źródła w stanie Goiás
  • Dorzecze Parany - leży na terenie 7 stanów: Minas Gerais, Goiás, Mato Grosso do Sul, São Paulo, Paraná, Santa Catarina i Dystryktu Federalnego. Główną rzeką jest Parana, ale do dorzecza należą także inne duże rzeki, będące jej dopływami: Grande, Paranaíba, Tietê, Paranapanema i Iguaçu.
  • Dorzecze rzeki Paragwaj - znajduje się na obszarze stanów Mato Grosso i Mato Grosso do Sul, a także na terytorium państw graniczących z Brazylią: Argentyny, Paragwaju i Boliwii. Główną rzeką jest Paragwaj, którego źródła znajdują się na Chapada dos Parecis w Mato Grosso.

Historia

Tereny obecnego Regionu Środkowozachodniego były początkowo zamieszkane przez plemiona indiańskie. W XVI wieku przybyli tu pierwsi bandeirantes z południa, poszukujący bogactw mineralnych i Indiańskich niewolników. Jednocześnie z północy przybyli misjonarze, pragnący nawracać Indian na chrześcijaństwo[6]. Część terytorium, które obecnie wchodzi w skład Regionu Środkowozachodniego należała do Hiszpanii, zgodnie z Traktatem z Tordesillas, jednak portugalscy odkrywcy wdzierali się na te ziemie, zajmując je w imieniu korony portugalskiej, wbrew traktatowi. Obszar dzisiejszego stanu Mato Grosso był podporządkowany kapitanii São Paulo, a na początku XVIII wieku gubernator tej kapitanii przeniósł się do osady Arraial de Cuiabá i nadał jej prawa miejskie - obecnie to miasto Cuiabá, stolica stanu Mato Grosso[7]. Rozwój regionu był związany z odkryciem złota na początku XVIII wieku, a później z migracjami hodowców bydła, którzy wypasali swoje stada na rozległych pastwiskach środkowego zachodu.

W 1864 r. rozpoczęła się wojna paragwajska. Jej początek miał miejsce w stanie Mato Grosso, napadniętym przez wojska paragwajskie. Wojna zakończyła się w 1870 roku, a jednym z jej postanowień było przyznanie Brazylii części terytorium Paragwaju, które dzisiaj wchodzi w skład stanu Mato Grosso do Sul[8]. W kwietniu 1977 prezydent Ernesto Geisel podjął decyzję o podzieleniu stanu Mato Grosso i wydzieleniu z jego południowej części odrębnego stanu Mato Grosso do Sul. Podział dokonał się w styczniu 1979 wraz z powołaniem rządu nowego stanu[9].

Budowa Brasílii

Kongres w Brasílii

Pomysł wzniesienia nowej stolicy, która miałaby zastąpić Rio de Janeiro, pojawił się już w XIX wieku. W konstytucji z 1891 wpisano pierwsze wzmianki, a w konstytucji z 1946 sprezycowano miejsce, gdzie miała zostać wybudowana: Płaskowyż Centralny. 15 marca 1956 prezydent Juscelino Kubitschek uzyskał zgodę Kongresu na rozpoczęcie budowy[10]. Konkurs na projekt miasta wygrał Lúcio Costa i on był odpowiedzialny za kwestie urbanistyczne, a głównym architektem został jego przyjaciel Oscar Niemeyer. Miejskie krajobrazy zaprojektowali bracia Burle Marx.

Do pracy przy budowie stolicy zatrudniono robotników przybyłych z wielu regionów Brazylii, głównie z Nordeste. Byli oni nazywani candangos i do dzisiaj pomnik ku ich czci stoi na jednym z głównych placów miasta, Placu Trzech Władz (Praça dos Três Poderes).

Budowa Brasílii trwała 4 lata i kosztowała ok. miliarda dolarów. Wysokie koszty były spowodowane głównie brakiem infrastruktury w rejonie budowy i koniecznością sprowadzania materiałów budowlanych drogą lotniczą[11]. Inauguracja Brasílii miała miejsce 21 kwietnia 1960, w rocznicę odkrycia Brazylii przez Portugalczyków (22 kwietnia 1500). Wkrótce potem do nowej stolicy przeniosły się główne urzędy i organy władzy państwowej[11].

Demografia

Liczba mieszkańców regionu wynosi 15 875 907, co odpowiada 7,6% ludności Brazylii. Gęstość zaludnienia wynosi niecałe 10 osób na km2[12]. Największy pod względem populacji jest stan Goiás, który liczy 6,8 mln mieszkańców. Kolejne są: Mato Grosso (3,3 mln), Dystrykt Federalny (3 mln) i Mato Grosso do Sul (2,7 mln). Największe miasta to stolice stanów oraz stolica kraju, Brasília.

PozycjaMiastoStanLiczba ludności
1BrasíliaDystrykt Federalny3 039 444
2GoiâniaGoiás1 466 105
3Campo GrandeMato Grosso do Sul874 210
4CuiabáMato Grosso590 118
5Aparecida de GoiâniaGoiás542 090

Region Środkowozachodni odznacza się wysokim wskaźnikiem urbanizacji, który wynosi prawie 90% i ustępuje pod tym względem jedynie Regionowi Południowo-Wschodniemu[13]. Jeszcze w latach 70. XX wieku procent mieszkańców wsi w regionie wynosił ok. 60%, ale w zaledwie 10 lat spadł do 32%, a w kolejnych latach do niewielu ponad 10%. Powodem była budowa nowej stolicy, gdzie migrowano z terenów wiejskich. Miejscowe rolnictwo opiera się na rozległych zmechanizowanych gospodarstwach, gdzie nie potrzeba licznej siły roboczej[13].

Pod względem pochodzenia rasowego, w regionie dominują biali (46,2%) oraz Mulaci (49,4%). Czarni stanowią ok. 3,5%, a pozostałe rasy poniżej 1%[14].

Gospodarka

Gospodarka Regionu Środkowozachodniego opiera się na hodowli bydła oraz rolnictwie. PKB regionu wynosi 542,632 miliardów reali, co odpowiada prawie 10% PKB całego kraju[15]. W kilku ostatnich dziesięcioleciach nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy regionu. W latach 70. XX wieku, jego udział w PKB Brazylii wynosił niecałe 4%. Do tego wzrostu przyczyniła się budowa nowej stolicy, a co za tym idzie lepsza infrastruktura i zwiększona migracja do interioru. Od lat 70. nastąpiła poprawa produktywności upraw, między innymi dzięki dostosowaniu nasion takich roślin jak soja, kukurydza, fasola i bawełna do nieurodzajnych gleb cerrado, a także zastosowaniu płodozmianu, skuteczniejsze,u zwalczaniu szkodników i nawożeniu. Poprawiła się również wydajność hodowli bydła - w ciągu 30 lat czas chowu bydła do momentu uboju zmniejszył się z 72 do 24 miesięcy[16].

PKB w 2014[17]

StanPKB% PKB krajowego% PKB regionuPKB na jednego

mieszkańca

Dystrykt Federalny197 432 mln3,4%36,40%69 216,80
Goiás165 015 mln2,9%30,41%25 296,60
Mato Grosso101 235 mln1,8%18,65%31 396,81
Mato Grosso do Sul78 950 mln1,4%14,54%30 137,58
Região Centro-Oeste542 632 mln9,38%100%35 653,48

Główne sektory gospodarki

Rolnictwo i hodowla bydła

(c) Alex S Araujo, CC BY-SA 3.0
Hodowla bydła jest podstawą gospodarki regionu

Najważniejszą uprawą regionu jest soja. W 1985 uprawy soi w Regionie Środkowozachodnim stanowiły ok. 25% wszystkich upraw tej rośliny w kraju, dzisiaj jest to ok. 50%[16]. Inne uprawy obejmują bawełnę, kukurydzę, trzcinę cukrową, ryż, maniok i sorgo. Stan Goiás jest jednym z głównych producentów pomidorów[18].

W regionie hoduje się ok. 70 mln sztuk bydła, co odpowiada 36% krajowej produkcji. Na drugim miejscu znajduje się hodowla trzody chlewnej, zwłaszcza na południu stanu Goiás i w Mato Grosso do Sul[19]. Region Środkowowschodni jest jednym z głównych eksporterów wołowiny za granicę. W pierwszym kwartale 2016 stan Mato Grosso odpowiadał za 16,7% brazylijskiego eksportu tego produktu, a Goiás za 12,5%. Łącznie region eksportował więcej wołowiny niż zajmujący pierwsze miejsce na tej liście stan São Paulo (26,3%)[20].

Region dostarcza ok. 15% produkcji krajowej mleka (dane z 2012), z czego ponad 70% przypada na stan Goiás, który jest na 4. miejscu w kraju pod względem produkcji mleka[21].

Turystyka

Chapada dos Guimarães

Region Środkowozachodni przyciąga głównie miłośników przyrody i nowoczesnej architektury. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Pantanal, leżący w stanach Mato Grosso i Mato Grosso do Sul. Największą równinę aluwialną na świecie odwiedza rocznie ponad 200 tys. turystów z czego ok. 75% to Brazylijczycy[22]. Spośród turystów zagranicznych, najliczniejszą grupę stanowią Holendrzy (32%), Francuzi (11%) i Niemcy (9%). W 2016 w Corumbá, jednym z głównych ośrodków turystycznych w Pantanalu, ilość miejsc pracy w tym sektorze gospodarki zwiększyła się o ponad 34% w porównaniu z poprzednim rokiem. Turyści odwiedzający ten region wydali ponad 318 mln reali[23]. Inne ważne miejsca na mapie turystycznej regionu to parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Chapada dos Guimarães, Bonito oraz stolica kraju, Brasília. W 2015 dziennik The Guardian umieścił stolicę na liście 10 miejsc na świecie, które warto odwiedzić ze względu na architekturę[24]. Miasto posiada 6. pod względem wielkości bazę hotelową w kraju, znajduje się tu ponad 270 hoteli, hosteli i pensjonatów[25].

Przypisy

  1. IBGE :: Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística, www.ibge.gov.br [dostęp 2017-09-05].
  2. .:: Só Geografia - Climas por Região do Brasil ::., www.sogeografia.com.br [dostęp 2017-09-14].
  3. caracteristicas da regiao centro oeste - Resumos Diversos - Alvarodubi, „Trabalhos Feitos” [dostęp 2017-09-14] (port. braz.).
  4. Região Centro-Oeste, „Toda Matéria” [dostęp 2017-09-14] (port. braz.).
  5. a b Aspectos naturais do Centro-Oeste - Brasil Escola, Brasil Escola [dostęp 2017-09-14] (port. braz.).
  6. Sua Historia, „Visite o Brasil” [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  7. Expedições Europeia, „Visite o Brasil” [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  8. Firma del Tratado Loizaga-Cotegipe entre Paraguay y Brasil (hiszp.). www.mdn.gov.py. [dostęp 2017-09-15].
  9. Portal do MS, www.ms.gov.br [dostęp 2017-09-15].
  10. r, ifolha.com.br, www.ifolha.com.br [dostęp 2017-09-15].
  11. a b Construção de Brasília, „InfoEscola” [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  12. IBGE :: Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística, www.ibge.gov.br [dostęp 2017-09-15].
  13. a b A população da região Centro-Oeste - Mundo Educação, Mundo Educação [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  14. IBGE :: Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística. www.ibge.gov.br. [dostęp 2017-09-15].
  15. CacauLimão Comunicação Digital, Economia do Centro-Oeste Brasileiro, www.suapesquisa.com [dostęp 2017-09-15].
  16. a b https://web.bndes.gov.br/bib/jspui/bitstream/1408/7301/1/O%20desempenho%20da%20economia%20na%20Regi%C3%A3o%20Centro-Oeste_14_P.pdf
  17. IBGE - Agência de Notícias, IBGE - Agência de Notícias [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  18. Kerdna, Economia da região Centro-Oeste - Região Centro-Oeste, regiao-centro-oeste.info [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  19. Pecuária na região Centro-Oeste - Brasil Escola (port. braz.). Brasil Escola. [dostęp 2017-09-15].
  20. Centro-Oeste lidera exportação de carne bovina no primeiro trimestre, „Campo Grande News” [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  21. Juliana Pila, Como e onde tem crescido a pecuária leiteira na região Centro-Oeste - SCOT CONSULTORIA, www.scotconsultoria.com.br [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  22. Turismo atrai mais de 115 mil visitantes e acrescenta R$ 104 milhões à economia de Corumbá - Ministério do Turismo, www.turismo.gov.br [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  23. No Pantanal, fluxo de turistas estrangeiros aumentou quase 40%, „Campo Grande News” [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).
  24. Jane Dunford, 10 of the best architecture tours, „The Guardian”, 21 września 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-09-15] (ang.).
  25. Correio Braziliense, Pesquisa: Brasília é a sexta cidade com maior número de hotéis, „Correio Braziliense”, 19 lipca 2017 [dostęp 2017-09-15] (port. braz.).

Media użyte na tej stronie

Chapada dos Guimarães 02.jpg
Autor: Rafaelsoares, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chapada dos Guimarães
Cerrado.jpg
Cerrado vegetation of Brazil
Central-West Region in Brazil.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location of region XY (see filename) in Brazil
Brazilian National Congress.jpg
Autor: Eurico Zimbres, Licencja: CC BY-SA 2.5
Brazilian Congress with rain on the background. Architecture by Oscar Niemeyer.
Criacao de Gado Nelore da familia Leite - panoramio.jpg
(c) Alex S Araujo, CC BY-SA 3.0
Criacao de Gado Nelore da familia Leite
Brasilia at night.jpg
Autor: seier+seier+seier, Licencja: CC BY 2.0
Brasilia at night.