Reinhard Gehlen

Reinhard Gehlen
Ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-27237-0001 / CC-BY-SA 3.0

Reinhard Gehlen w stopniu pułkownika
generał porucznik rezerwy – BW generał porucznik rezerwy – BW
Data i miejsce urodzenia

3 kwietnia 1902
Erfurt, Królestwo Prus, Cesarstwo Niemieckie

Data i miejsce śmierci

8 czerwca 1979
Berg, RFN

Przebieg służby
Lata służby

1920–1945

Siły zbrojne

Flag of Weimar Republic (war).svg Reichswehra
Balkenkreuz.svg Wehrmacht
Bundeswehr Kreuz.svg Bundeswehra

Jednostki

213 Dywizja Piechoty
Oberkommando des Heeres

Stanowiska

Oficer sztabowy
Adiutant szefa sztabu OKH
Szef sekcji wschodniej OKH
Szef wydziału FHO

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

Szef Organisation Gehlen
Prezydent Bundesnachrichtendienst (BND)

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Niemiecki (III Rzesza) Krzyż Żelazny (1939) II Klasy Krzyż Zasługi Wojennej I klasy z mieczami (III Rzesza) Krzyż Zasługi Wojennej II klasy z mieczami (III Rzesza) DEU WH-Dienstauszeichnung (Heer-KM) 25Jahre BAR.svg Medal Pamiątkowy 1 października 1938 Krzyż Wielki II Klasy Orderu Zasługi RFN Medal za Dobre Zachowanie Sił Lądowych (USA) Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi
Reinhard Gehlen
Data i miejsce urodzenia

3 kwietnia 1902
Erfurt

Data śmierci

8 czerwca 1979

Prezydent Bundesnachrichtendienst
Okres

od 1 kwietnia 1956
do 30 kwietnia 1968

Przynależność polityczna

bezpartyjny

Następca

Gerhard Wessel

Reinhard Gehlen w niewoli amerykańskiej, 1945

Reinhard Gehlen (ur. 3 kwietnia 1902 w Erfurcie, zm. 8 czerwca 1979 w Bergu koło Starnberga) – niemiecki generał major Wehrmachtu i generał porucznik rezerwy Bundeswehry, ostatni szef wydziału OKH Fremde Heere Ost (Obce Armie Wschód) – wywiadu wojskowego niezależnego od Abwehry i SD, twórca i pierwszy kierownik zachodnioniemieckiego wywiadu zorganizowanego początkowo jako tzw. Organisation Gehlen (Organizacja Gehlena), a następnie jako Bundesnachrichtendienst (Federalna Służba Wywiadowcza; BND).

Życiorys

Urodzony w 1902 r. w Erfurcie, był synem por. Walthera Gehlena. Jego matka pochodziła z arystokratycznej, flamandzkiej rodziny van Vaernewycków. W 1908 r. Gehlenowie przenieśli się do Wrocławia, gdzie ojciec został księgarzem. Reinhard Gehlen uczył się w gimnazjum im. Króla Wilhelma, a w 1918 r. wstąpił do armii. W 1931 r. wziął ślub, jego żona wywodziła się z rodziny jednego z generałów Fryderyka Wielkiego, dzięki czemu Gehlen zaczął szybko awansować[1].

Po ukończeniu Akademii Wojennej w 1935 roku został oficerem sztabowym w wydziale operacyjnym Sztabu Generalnego[1]. W chwili wybuchu II wojny światowej (kampanii wrześniowej) był szefem sztabu 213. dywizji w stopniu majora[1]. Oficer łącznikowy w czasie kampanii francuskiej. W czerwcu 1940 roku został adiutantem szefa Sztabu Generalnego Franza Haldera, by w październiku 1940 objąć kierownictwo sekcji wschodniej w wydziale operacyjnym sztabu armii.

Jako oficer wydziału operacyjnego był jednym ze współautorów planu ataku III Rzeszy na ZSRR[1]. W kwietniu 1942 w stopniu podpułkownika przejął kierowanie wydziałem Obce Armie Wschód[2] (niem. Fremde Heere Ost) w Sztabie Generalnym Wojsk Lądowych (OKH), który miał siedzibę w Mamerkach (w czasie pobytu Hitlera w Wilczym Szańcu). W grudniu 1944 awansowany do stopnia generała-majora. Gehlen przebywał zwykle w Mamerkach, chociaż jego placówka wywiadu znajdowała się w Twierdzy Boyen w Giżycku. Tam zbierano informacje na tematy związane z sytuacją wojskową i przygotowywano agentów na teren ZSRR. Według J. Thorwalda[3], który prowadził rozmowy z Gehlenem przed napisaniem książki, w twierdzy Boyen przygotowywano kadrę na potrzeby Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej.

Jego realistyczne raporty zostały uznane przez Hitlera za defetyzm, co doprowadziło do zdymisjonowania go 9 kwietnia 1945 r., jednak już wcześniej Gehlen zabezpieczył archiwa Wydziału Obce Armie Wschód i ukrył je w starej kopalni na terenie Bawarii, by mogły stać się argumentem na rzecz zwolnienia z amerykańskiej niewoli, gdy już się do niej dostanie[1]. Reinhard Gehlen dostał się 22 maja 1945 do niewoli amerykańskiej[4].

Pobyt w Stanach Zjednoczonych

Wkrótce po dostaniu się do niewoli zwrócił się do władz amerykańskich z przygotowanym oświadczeniem: Jestem głównodowodzącym Grupy Armii Wschód w kwaterze głównej wojsk niemieckich. Mam do przekazania informacje o najwyższym znaczeniu dla waszego rządu[5].

Mimo takiej postawy i złożonej propozycji został niebawem osadzony wraz z innymi niemieckimi więźniami w obozie w Salzburgu. Niedługo potem Rosjanie domagali się jego wydania (razem z aktami), ale Amerykanie nie chcieli spełnić ich żądań, gdyż już wiedzieli kim jest ten „nieokrzesany” generał.

Gehlen przybył do Fort Hunt, niedaleko Waszyngtonu, na pokładzie wojskowego samolotu DC-3 po kilkunastu dniach od zakończenia II wojny światowej. Tu na miejscu odwiedzali go kolejni wysoko postawieni oficerowie wojska, wywiadu (m.in. Allen Dulles – szef Biura Służb Strategicznych OSS, poprzedniczki CIA) oraz doradcy prezydenta Harry’ego Trumana.

Dla Amerykanów stał się ważnym źródłem informacji na temat Rosjan (Sowietów) i ich potencjału militarnego, gdyż jako jeden z najważniejszych oficerów Hitlera na froncie wschodnim kierował rozległą i dobrze zorganizowaną siatką nazistowskich szpiegów (jej członkami nie byli wyłącznie Niemcy) działających na szkodę Armii Czerwonej i całego ZSRR.

Organisation Gehlen

Z upoważnienia Amerykanów Gehlen przystąpił latem 1945 do tworzenia służby wywiadowczej o nazwie Organizacja Gehlena. Organizacja ta stanowiła podstawę utworzonej w 1956 w Niemczech Federalnej Służby Wywiadowczej (Bundesnachrichtendienst). Reinhard Gehlen stał na jej czele przez 12 lat, od 1956 do 1968, gdy został zmuszony do przejścia w stan spoczynku i zastąpił go Gerhard Wessel. Został przyjęty do Bundeswehry jako generał-porucznik rezerwy.

Po II wojnie światowej

Po rocznym pobycie w Waszyngtonie Gehlen powrócił do Niemiec jako wpływowy agent. Jego – często wyolbrzymione – raporty na temat siły militarnej Związku Radzieckiego (m.in. na temat przewagi Rosjan w broni balistycznej określonej przez Amerykanów jako „luka nuklearna” lub „luka rakietowa”) spowodowały zaostrzenie stosunków pomiędzy wrogimi sobie blokami (Wschód – Zachód) i eskalację zimnej wojny do niebezpiecznych granic (m.in. kryzys kubański). Na podstawie tych raportów[6] amerykańscy wojskowi, analitycy z CIA i wywiadu wojskowego (oraz przedstawiciele kompleksu przemysłowo – zbrojeniowego) domagali się od Kongresu zwiększenia budżetu na obronność.

Do współpracy z Amerykanami Gehlen zaangażował – wbrew pierwotnym ustaleniom – byłych gestapowców i SS-manów. Wśród jego współpracowników byli m.in.:

  • dr Franz Alfred Six (odpowiadał za wymordowanie ponad trzydziestu Żydów w getcie w Smoleńsku);
  • Emil Augsburg (nadzorował mordowanie ludzi na tyłach wroga na terenie ZSRR);
  • Klaus Barbie („Rzeźnik z Lyonu”; przez pewien czas mieszkał w USA).

Badacz spisków Carl Oglesby w książce Reinhard Gehlen. The Secret Treaty of Fort Hunt twierdzi, że Organizacja Gehlena stanowiła przykrywkę dla ODESSY, podziemnej organizacji założonej w celu zachowania pokonanej III Rzeszy.

Agencja 114

Tuż po zakończeniu II wojny światowej Armia Stanów Zjednoczonych, szukając informacji na temat działań sowieckich agentów w strefie okupowanej przez USA, nawiązała kontakt z Reinhardem Gehlenem, który przystąpił do tworzenia agencji. Oprócz działań kontrwywiadowczych wymierzonych w Sowietów, Agencja 114 rozpoczęła również monitorowanie krajowych lewicowców i pacyfistów. Wykorzystywana do celów kontrwywiadowczych, służyła jako główne wejście do zachodnioniemieckiego wywiadu dla byłych nazistów.

Awanse

Odznaczenia

III Rzesza

i inne

Republika Federalna Niemiec

Zagraniczne

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Konrad Szelest, Reinhard Gehlen – od generała Hitlera do amerykańskiego szpiega, „Przegląd”, 15 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-21] (pol.).
  2. Część Abteilung Fremde Heere – wywiad płytki OKH.
  3. Autora książki Iluzja. Żołnierze radzieccy w armii Hitlera. Warszawa-Kraków 1994.
  4. Wołoszański 1997 ↓, s. 173–174.
  5. Vankin i Whalen 1997 ↓, s. 296.
  6. Vankin i Whalen 1997 ↓, s. 300.
  7. Reinhard Gehlen – Biografie WHO’S WHO, www.whoswho.de [dostęp 2018-12-19].
  8. Powstanie Bundeswehry.

Bibliografia

  • Feliks Bielak, Służby wywiadowcze Republiki Federalnej Niemiec., Warszawa: MON, 1985, s. 200, ISBN 83-11-07191-8, OCLC 830185586.
  • Reinhard Gehlen, Sensacyjne wspomnienia szefa wywiadu. Stefan Zielicz (tłum.), Warszawa: Warszawski Dom Wydawniczy – Wydawnictwo ATENA, 1993, s. 281, ISBN 83-900246-1-6, OCLC 751425772.
  • Kilarski R.: Organizacja wywiadowcza Reinharda Gehlena. Wyd. MON Warszawa 1978, s. 388.
  • Wolanowski L.: Cichy front. Iskry Warszawa 1955, 1956, s. 229.
  • Bogusław Wołoszański: Tajna wojna Hitlera. Warszawa: Wyd. Colori, 1997. ISBN 83-904972-2-0. (pol.)
  • Jonathan Vankin, John Whalen: Największe spiski ostatniego stulecia. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 978-83-7129-955-1. (pol.), Tytuł oryginału: 50 greatest conspiracies of all time.

Media użyte na tej stronie

Dienstgrad Bundeswehr Heer 331 Generalleutnant.svg
Autor: Pmox, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bundeswehr German Army rank insignia
Flag of Weimar Republic (war).svg
War flag of Weimar Republic with iron cross (1921–1933).
Balkenkreuz.svg
Insignia of the German Armed Forces in WWII.
DEU EK 2 Klasse BAR.svg
Baretka: Krzyż Żelazny II Klasy 1935-1945 (III Rzesza).
DEU WH-Dienstauszeichnung (Heer-KM) 25Jahre BAR.svg
Umowna baretka: Odznaka za Długoletnią Służbę w Wehrmachcie (25 lat) – wersja Armii i Kriegsmarine (Wehrmacht-Dienstauszeichnung – Heer und Kriegsmarine) – III Rzesza
– połączone baretki Złotego Krzyża (I Klasy za 25 lat) i Złotego Medalu (III Klasy za 12 lat).
DEU Sudetenland Medal.jpg
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka Medalu Pamiątkowego 1 października 1938
DEU KVK 1 Klasse swords BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi z Mieczami I Klasy (III Rzesza).
OPMM-gc.svg
Order of Malta ribbons (Grand Cross, Pro Meriti Melitensi Order - Civilians)
Bundesarchiv Bild 183-27237-0001, Reinhard Gehlen.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-27237-0001 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Reinhard Gehlen, Leiter der von den Amerikanern in Westdeutschland aufgezogenen Spionageorganisation.

Unser Bild zeigt Gehlen in der Uniform der Naziwehrmacht

(Zeitungsrepro vom 25. August 1954)
GER Bundesverdienstkreuz 6 GrVK Stern Band.svg
Baretka: Order Zasługi RFN – Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą.
DEU DK Silber BAR.png
Autor: Mboro, Licencja: CC BY 3.0
Umowna baretka: Krzyż Niemiecki w Srebrze (III Rzesza).
War Ensign of Germany (1921–1933).svg
War flag of Weimar Republic with iron cross (1921–1933).
Reinhard Gehlen 1945.jpg
Reinhard Gehlen (* 3. April 1902; † 8. Juni 1979) war General der Wehrmacht, Leiter der Organisation Gehlen und erster Präsident des deutschen Bundesnachrichtendienstes (BND)
Army Good Conduct Medal ribbon.svg
Good Conduct Medal (Army)
DEU KVK 2 Klasse swords BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi z Mieczami II Klasy (III Rzesza).