Reinhold Frank

Tablica upamiętniająca Reinholda Franka na kościele parafialnym w jego rodzinnym Bachhaupten

Reinhold Frank (ur. 23 lipca 1896 w Bachhaupten, zm. 23 stycznia 1945 in Berlinie) – niemiecki prawnik, polityk katolickiej partii Zentrum (niem. Deutsche Zentrumspartei). Opozycjonista, zaangażowany w antynazistowską działalność konspiracyjną, m.in. w przypadku powodzenia zamachu z 20 lipca 1944 na Adolfa Hitlera, miał objąć wysokie stanowisko w strukturach nowych władz Badenii. Aresztowany, skazany na śmierć przez nazistowski Trybunał Ludowy (niem. Volksgerichtshof), stracony w więzieniu Plötzensee.

Życiorys

Reinhold Frank dorastał w rodzinie o silnych tradycjach katolickich. Obok swojej siostry bliźniaczki był najmłodszym[1] z siedmiorga rodzeństwa. Uczęszczał do szkoły katolickiej w Sigmaringen. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się ochotniczo do służby na froncie. Po powrocie podjął studia prawnicze na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Był członkiem katolickiej korporacji akademickiej we Fryburgu Bryzgowijskim K.D.St.V. Arminia[1] zrzeszonej w Cartellverband.

Po okresie aplikacji prowadził wraz z Franzem Xaverem Honoldem (1881–1939) kancelarię prawną w Karlsruhe. W 1932 poślubił Annemarie Werner, z którą miał czworo dzieci: Hermanna, Agnes, Klausa i Evemarię.

Działalność opozycyjna

W 1933, po dojściu Hitlera do władzy, Frank wstąpił do katolickiej partii Zentrum (niem. Deutsche Zentrumspartei) i przez 10 miesięcy zasiadał w radzie miejskiej, aż do jej rozwiązania przez narodowych socjalistów[1]. W owym okresie skupił wokół siebie grupę opozycyjnie nastawionych członków Zentrum, którzy podobnie jak Frank odrzucali doktrynę narodowo-socjalistyczną z powodu przekonań chrześcijańskich[1]. Spotkania opozycjonistów odbywały się w domu Honolda przy Hoffstrasse 2[1]. Jednocześnie, specjalizująca się dotychczas kancelaria Franka i Honolda, zaczęła coraz częściej prowadzić sprawy polityczne. Frank wielokrotnie reprezentował prześladowanych za przynależność polityczną czy religijną, m.in. socjaldemokratów i księży rzymskokatolickich, oskarżonych o krytyczne wypowiedzi na temat narodowego socjalizmu. Występował również w obronie alzackich bojowników ruchu oporu. W związku z prowadzonymi sprawami często jeździł do Berlina, gdzie występował przed Trybunałem Ludowym[1].

Poprzez Honolda Frank poznał byłego prezydenta Wirtembergii Eugena Bolza[1], który w lutym 1943 skontaktował Franka z Carlem Friedrichem Goerdelerem[2]. Frank zadeklarował, w przypadku powodzenia zamachu z 20 lipca 1944 na Adolfa Hitlera, gotowość objęcia czołowego stanowiska w przyszłych władzach Badenii. Jego nazwisko figurowało obok Albrechta Fischera na liście polityków i doradców, którzy mieli za zadanie wspierać dowódców wojskowych poszczególnych okręgów wojskowych (niem. Wehrkreis) w dniu zamachu[3]. Sam Frank, podobnie jak wielu innych cywili, których nazwiska znajdowały się na liście, nie był wtajemniczony w detale zamachu[1][2].

20 lipca 1944, w dniu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera, Frank przebywał w Berlinie w związku z prowadzoną przez niego obroną przez Trybunałem Ludowym[1]. Został aresztowany po powrocie do Karlsruhe i przetransportowany z powrotem do Berlina[1]. 12 stycznia 1945 Trybunał Ludowy (niem. Volksgerichtshof) skazał go na śmierć. Frank został stracony 23 stycznia 1945 w więzieniu Plötzensee wraz z Helmutem Jamesem von Moltke, Theodorem Haubachem, Franzem Sperrem, Mikołajem Grossem, Eugenem Bolzem i Erwinem Planckiem.

Pamięć o Franku

  • Na głównym cmentarzu w Karlsruhe znajduje się tablica upamiętniająca Reinholda Franka:

Z chrześcijańskiej wiary w godność człowieka i wolność
Reinhold Frank
Urodzony 23 lipca 1896
Stracony 23 stycznia 1945
W Berlinie, w więzieniu Plötzensee
W opozycji do narodowosocjalistycznego bezprawia[4].

  • Realschule w Ostrach nosi imię Reinholda Franka[5];
  • Przy ulicy Reinholda Franka w Karlsruhe znajduje się lokalna Izba Prawnicza;
  • Corocznie, w okolicach 20 lipca, władze miasta Karlsruhe (a do 2009 także władze miasta Rastatt), archiwum federalne i Uniwersytet w Karlsruhe organizują wykład upamiętniający działalność Reinholda Franka[6].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Badische Landesbibliothek (BLB): Aus christlichem Glauben für Menschenwürde und Freiheit. Der Karlsruher Rechtsanwalt Reinhold Frank (1896–1945) im Widerstand gegen nationalsozialistisches Unrecht (niem.). [dostęp 2009-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2007)].
  2. a b Gedenkstätte Deutscher Widerstand: Reinhold Frank (niem.). www.gdw-berlin.de. [dostęp 2009-11-20].
  3. Peter Hoffmann: The history of the German resistance, 1933–1945. McGill-Queen's Press, 1996, s. 357. ISBN 0-7735-1531-3. [dostęp 2009-11-20]. (ang.)
  4. Wolne tłum. z jęz. niem.: Aus christlichem Glauben für Menschenwürde und Freiheit
    Reinhold Frank
    Geboren am 23. Juli 1896
    Hingerichtet am 23. Januar 1945
    In Berlin Plötzensee im Widerstand Gegen nationalsozialistisches Unrecht.
  5. Reinhold-Frank-Realschule: Reinhold Frank (niem.). www.reinhold-frank-rsostrach.de. [dostęp 2009-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 września 2009)].
  6. Portal Karlsruhe.de: Die Reinhold-Frank-Gedächtnisvorlesung (niem.). www.karlsruhe.de. [dostęp 2009-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 grudnia 2009)].

Literatura dodatkowa

  • Horst Rehberger: Reinhold Frank. Rechtsanwalt in Karlsruhe. W: Michael Bosch, Wolfgang Niess: Der Widerstand im deutschen Südwesten 1933–1945. Stuttgart: 1984.
  • Michael Kißener: Der Widerstandskreis um den Karlsruher Rechtsanwalt Reinhold Frank, Vortrag anlässlich des wissenschaftlichen Symposiums im Rahmen der 12. Europäischen Kulturtage. Karlsruhe: 1994.
  • Reinhold Frank zum fünfzigsten Todestag. Karlsruhe: Stadtarchiv Karlsruhe, 1995.
  • Uwe Schellinger: Dr. Reinhold Frank (1896–1945). W: H. von Moll (wyd.): Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts. Paderborn: 1999.
  • Detlev Fischer: Anwälte im Widerstand gegen das NS-Regime. RuP, 2002.

Media użyte na tej stronie

Bachhaupten Pfarrkirche Gedenktafel Reinhold Frank.jpg

Pfarrkirche St. Michael, Bachhaupten, Gemeinde Ostrach, Landkreis Sigmaringen

Gedenktafel für den aus Bachhaupten stammenden Rechtsanwalt und Wiederstandskämpfer Reinhold Frank (hingerichtet 1945)