Rejencja gdańska (1815–1920)

gdańska
rejencja
Państwo Królestwo Prus
ProwincjaPrusy Zachodnie
SiedzibaGdańsk
Powierzchnia7 959 km²
Populacja (1910)
• liczba ludności

742 619[1]
• gęstość93,3 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba powiatów10
Liczba miast na prawach powiatu2
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Siedziba rejencji w Gdańsku przy ul. Neugarten (obecnie Nowe Ogrody) 12-16

Rejencja gdańska (niem. Regierungsbezirk Danzig) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna na terenie Pomorza Gdańskiego istniejąca w latach 1815–1920.

Historia

Rejencja powstała po Kongresie Wiedeńskim 1815 jako jeden z dwóch okręgów prowincji Prusy Zachodnie. W 1820 dokonano podziału na powiaty: miasto wydzielone Danzig oraz powiaty ziemskie: Berent (Kościerzyna), Danzig (Gdańsk), początkowo z siedzibą w Russotschinie (Rusocin), Elbing (Elbląg), Karthaus (Kartuzy), Marienburg (Westpr.) (Malbork), Neustadt i. Westpr. (Wejherowo) i Preußisch Stargard Starogard Gdański).

W 1874 utworzono powiat miejski Elbing, a w 1887 powiaty ziemskie Putzig (Puck) i Dirschau (Tczew), powiat ziemski Danzig dzieląc na dwa powiaty: Danziger Höhe (Gdańskie Wyżyny) i Danziger Niederung (Gdańskie Niziny) z siedzibą w Danzig.

W wyniku traktatu wersalskiego miasto Danzig wraz z powiatami Danziger Höhe i Danziger Niederung utworzył Wolne Miasto Gdańsk, a powiaty Preußisch Stargard, Berent, Karthaus, Neustadt i. Westpr. oraz Putzig (dwa ostatnie jako powiat morski) zostały przekazane Polsce wchodząc w skład województwa pomorskiego. Powiaty Marienburg (Westpr.) i Elbing wraz z miastem Elbing stały się częścią rejencji kwidzyńskiej, przemianowanej w 1922 na rejencję zachodniopruską.

Bibliografia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Senate of the Free City of Danzig.JPG
Gmach został zbudowany w latach 80. XIX wieku na potrzeby urzędów państwowych (m.in. Regierung i Oberpräsidium) przy ulicy Neugarten 12-16. W okresie Wolnego Miasta Gdańska mieścił się w nim Senat WMG. Po wojne uszkodzony budynek został rozebrany. Obecnie na jego miejscu znajduje się gdański Urząd Miejski i fragment ulicy 3-go Maja (cała szerokość tej ulicy).
Prusy Zachodnie.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Podział administracyjny Prus Zachodnich na rejencje i powiaty