Rekonstrukcja (bitwy)
Ten artykuł od 2013-08 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Rekonstrukcja – szereg działań związanych z odtwarzaniem wydarzeń historycznych. W Polsce jeszcze nie ma jednej, przypisanej mu nazwy. Określana jest nazwami: rekonstrukcja militarna, inscenizacja bitwy, festyn historyczny, widowisko historyczne itp.
Efekt działania
Sens takich przedstawień ma swoich zwolenników i krytyków. Zasadnicza różnica dotyczy wpływu na pojmowanie historii przez dzieci.
Rekonstrukcja ma na celu odtworzenie przebiegu batalii z przeszłości. Celem takiego widowiska jest krzewienie historii poprzez pokazanie na żywo replik sprzętu, replik ubioru, taktyki, komend, języka etc. stosowanego w przeszłości. Szczególny nacisk kładziony jest na szczegółowość w odwzorowaniu historycznym.
Grupy rekonstrukcyjne
Na świecie od dawna panuje moda na uczestniczenie w rekonstrukcjach. Ze względu na ostre przepisy (które grupy same sobie narzucają) dotyczące wierności odtwarzanej broni i ubiorów zgodnie z oryginałem, jest to dość drogie hobby. W Polsce również powstało wiele grup zajmujących się inscenizowaniem bitew. Oficjalną nazwą nadawaną takim grupom jest grupa rekonstrukcji historycznej (w skrócie GRH).
Tworzone grupy składają się zazwyczaj z osób pochodzących przeważnie z jednej miejscowości i okolic. Wybierają one profil działania dotyczący konkretnej epoki, a czasem nawet konkretnej formacji wojskowej (np. GRH-2 pułk szwoleżerów itp.). Profil z reguły związany jest z wydarzeniem, które odbyło się gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania, lub zamkiem czy twierdzą będącymi akurat w sąsiedztwie. Nie jest to reguła; w Polsce istnieją też grupy rekonstrukcyjne Indian, z których każda odpowiada innemu plemieniu (Apaczów, Komanczów itd.) Od 2015 roku istnieje również prężnie działająca GRH Monongahela 1755 - Indianie Leśni dotycząca plemion leśnych z okresu XVIII wiecznych wojen francusko indiańskich (www.facebook.com/pg/grhmonongahela1755). Każdy członek grupy zobowiązany jest do samodzielnego zdobywania ekwipunku, czyli strojów z epoki, uzbrojenia, dodatkowego wyposażenia itp. Część elementów członkowie nawet sami wykonują na podstawie dostępnych źródeł historycznych. Muszą przy tym dysponować dużą wiedzą na temat ubioru i uzbrojenia z danego okresu. Na Zachodzie rozwinął się na tym tle bardzo zyskowny handel wyposażeniem oferujący niemal wszystko. Np. kompletny ubiór żołnierza z epoki napoleońskiej kosztuje ok. 5 tys. zł. Także w Polsce działalność wielu warsztatów kowalskich przestawiła się na produkcję starej broni i rozwinęła się ogromnie, żeby zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie.
Podstawowym zadaniem grup jest odtwarzanie wydarzeń historycznych w formie widowiska. Większość z nich to działania nie nastawione na zysk i cieszące się poparciem lokalnych władz jako działania o dużym znaczeniu promocyjnym dla okolicy. Istnieją też wyspecjalizowane grupy, które można wynająć do uświetnienia prywatnej czy firmowej imprezy. Część z nich prowadzi specjalne treningi władania bronią białą, przy czym nierzadko ćwiczy się pojedynki. Ewenementem jest słynna na świecie polska zawodowa grupa kaskaderska specjalizująca się w odtwarzaniu niebezpiecznych scen (oczywiście w strojach z epoki). Jej członkowie mają za sobą niejeden występ w filmach historycznych.
Historia rekonstrukcji w Polsce
Jakkolwiek moda na to hobby przyszła z Zachodu, to pierwsze skromne rekonstrukcje odbywały się już w PRL.
- 1967 – marsz słowiańskich wojów
- 1978 – inscenizacja turnieju rycerskiego na zamku Golub-Dobrzyń
- 1992 – pierwsza rekonstrukcja Grunwaldu. Przybyło 20 rycerzy (dla porównania: w roku 2006 – 1700 rycerzy i 4000 osób z całej Europy, ponad 80 000 widzów)
- 2002 – pierwsza rekonstrukcja bitwy nad Bzurą, jednocześnie pierwsza rekostrucja bitwy z okresu drugiej wojny światowej na terenie Polski[1].
Same bitwy nie wyczerpują skali zjawiska. Rekonstrukcje odbywają się w Biskupinie, rekonstrukcją były też próby przepłynięcia Wisły na tratwie (zbudowanej według danych historycznych) itp.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Poprzednie edycje - - strona Bitwa nad Bzura 1939 - Rekonstrukcja - dobroni.pl, bzura1939.dobroni.pl [dostęp 2019-06-14] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jan Jerszyński, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rzymski legionista, grupa rekonstrukcyjna z UMCS w Lublinie odwołująca się do tradycji Legio XIIII GMV, Festyn Archeologiczny w Biskupinie - wrzesień 2006 r., Polska
Autor: Cezary p, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rekonstrukcja Bitwy o Berlin z 1945 roku na terenie Twierdzy Modlin
Autor: Jan Jerszyński, Licencja: CC BY-SA 2.5
Członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman z Poznania (Międzyrzecki Rejon Umocniony - Pniewo, festyn).
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 4.0
Rekonstruktorzy armii austriackiej w Austerlitz (Slavkov u Brna), Morawy
(c) I, Silar, CC-BY-SA-3.0
Vikings fighting (part of a festival - reenacting), photo taken in 24 June 2007 in Polen (Bielsko-Biała) by Silar
(c) Cezary p z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Rekonstrukcja Bitwy o Berlin z 1945 roku na terenie Twierdzy Modlin
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 47 Pruski Pułk Piechoty w Kłodzku, rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzko z 1807 roku