Religia w Nikaragui
Religia w Nikaragui – kraju liczącym ok. 6,5 mln mieszkańców, od stuleci zdominowana jest przez chrześcijaństwo, z jego głównym nurtem katolicyzmem.
W ostatnich dziesięcioleciach odsetek wyznawców Kościoła katolickiego zmniejszył się głównie na rzecz kościołów protestanckich (w większości zielonoświątkowych). Wzrósł także odsetek osób bez religii jak i marginalnych grup chrześcijańskich, takich jak Świadkowie Jehowy czy mormoni[1].
Historia
Pierwszy kościół rzymskokatolicki został założony w Granadzie w 1524 roku przez franciszkanów, ale większość pracy misyjnej w okresie kolonialnym wykonali jezuici[2].
Anglikańska działalność misyjna we wschodniej Nikaragui rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XVII wieku, chociaż wpływy anglikańskie były obecne już w latach dwudziestych XVI wieku wśród rozproszonych brytyjskich osad handlowych i obozów dziennych na brzegu Miskito. W 1849 roku do Bluefields na misję przybyli Zjednoczeni Braci Niemieccy (Kościół Morawski). Jamajscy baptyści działali na Kornwalii w Nikaragui w latach 50. XIX wieku, a anglikanie wznowili wysiłki na brzegu Miskito w latach 80. XIX wieku. Kolejne misje przybywały w XX wieku, jednak do lat sześćdziesiątych protestanci nie zdobyli wielu wyznawców[2].
Przynależność religijna
Ankieta przeprowadzona w czerwcu 2017, według M&R Consultants szacuje, że 46% populacji było katolikami i 33% ewangelikalnymi protestantami. 14% stanowiły osoby bez przynależności religijnej. Pozostałe religie stanowiły razem mniej niż 4% populacji i byli to: Świadkowie Jehowy, mormoni, Morawski Kościół Luterański, żydzi i muzułmanie. Morawski Kościół Luterański jest w dużej mierze skoncentrowany na północy kraju i w regionach autonomicznych południowego wybrzeża Karaibów. Większość jego członków ma pochodzenie tubylcze lub afro-karaibskie[3].
Wolność wyznania
Konstytucja zabrania dyskryminacji ze względu na religię oraz przewiduje wolność wyznania, religii i kultu. Mimo to w kraju od wielu lat trwają represje sił porządkowych wobec Kościoła katolickiego. Komisja Praw Człowieka (IACHR) w r. 2018 zgłosiła „poważne naruszenia praw człowieka w kontekście protestów społecznych w Nikaragui”. 13 lipca 2018 policja zabiła co najmniej dwóch studentów i raniła 10 innych w 15-godzinnym ataku na kościół rzymskokatolicki w Managui, który dawał schronienie dla protestujących studentów z pobliskiego kampusu uniwersyteckiego[3]. Represje te znacznie się nasiliły w latach 20. XXI w.
Prześladowania Kościoła katolickiego
Kościół katolicki w Nikaragui jest poddawany przeróżnym represjom. Stosunki między Kościołem katolickim a prezydentem Ortegą, które nigdy nie były bliskie, zostały definitywnie zerwane w lipcu 2018 r.[4]. W roku 2022 Kościół w Nikaragui znalazł się wśród najbardziej prześladowanych wspólnot katolickich na świecie[5]. Sandinistyczny lewicowy reżim Daniela Ortegi, rządzący w Nikaragui nieprzerwanie od 2007 roku, podejmuje działania wymierzone w biskupów, księży, katechetów, a także siostry zakonne. Policja wysyła wielu biskupom i księżom groźby, nie kryjąc planów ich zabicia[6]. Przyczyną jest fakt, że Kościół krytykuje łamanie praw człowieka oraz wzywa do przestrzegania demokracji i swobód obywatelskich[7]. 23 kwietnia 2019 r. na polecenie papieża Franciszka bp Silvio Báez musiał opuścić kraj ze względu na zagrożenie życia ze strony służb rządowych[8].
Działania przeciwko Kościołowi katolickiemu trwają od wielu lat, a nasiliły się szczególnie w roku 2022[9].
- 6 marca 2022 został wydalony z Nikaragui nuncjusz apostolski, abp. Waldemar Stanisław Sommertag (Polak)[10].
- 24 maja 2022 władze zamknęły stację telewizyjną "Canal 51", która należała do Konferencji Episkopatu Nikaragui[11].
- 28 czerwca 2022 rząd Nikaragui nakazał zamknięcie dzieł charytatywnych sióstr Misjonarek Miłości św. Matki Teresy z Kalkuty, zaś 18 sióstr zostało wydalonych z kraju. Prowadzone przez nie w trzech miastach Nikaragui żłobki, przedszkola, jadłodajnie, sierocińce i domy dla osób starszych zostały zarekwirowane przez władze[12][13].
- 1 sierpnia 2022 zostało zamkniętych 6 katolickich rozgłośni radiowych. W ciągu poprzednich 3 miesięcy rząd zakazał też nadawania trzem katolickim kanałom telewizyjnym[14].
- 3 sierpnia 2022 bp Rolando Álvarez wraz z pięcioma księżmi i sześcioma osobami świeckimi został osadzony w areszcie domowym na terenie kurii diecezjalnej[15].
- 12 sierpnia 2022 Watykan na sesji nadzwyczajnej Organizacji Państw Amerykańskich wyraził zaniepokojenie napięciem między rządem a Kościołem katolickim w Nikaragui. Na sesji zatwierdzono rezolucję potępiającą rząd Ortegi ze względu na "przymusowe zamykanie organizacji pozarządowych oraz nękanie i arbitralne ograniczenia nałożone na organizacje religijne i krytyczne wobec rządu"[16].
- 19 sierpnia 2002, po dwóch tygodniach aresztu domowego, policja uprowadziła biskupa Rolando Álvareza z Matagalpy[17][18].
Mormoni
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich rozpoczął pracę misyjną w 1953 roku i w 2020 roku twierdzi, że posiada 100 331 wyznawców (1,55% populacji) w 112 zgromadzeniach[19].
Świadkowie Jehowy
Świadkowie Jehowy działalność kaznodziejską w Nikaragui rozpoczęli w 1934 roku, w 1945 roku przybyli ich pierwsi misjonarze. W roku 2021 liczyli 29 546 głosicieli, należących do 469 zborów[20].
Zobacz też
- Kościół katolicki w Nikaragui, Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Nikaragui
- Protestantyzm w Nikaragui, Pentekostalizm w Nikaragui
- Świadkowie Jehowy w Nikaragui
Przypisy
- ↑ En Nicaragua hay pluralismo religioso, Confidencial [dostęp 2020-04-10] (hiszp.).
- ↑ a b NICARAGUA, www.prolades.com [dostęp 2020-04-10] .
- ↑ a b 2018 Report on International Religious Freedom - Nicaragua, Refworld [dostęp 2020-04-10] (ang.).
- ↑ Vatican News: Bp Silvio José Báez: „nie” dla zbrodniczych działań reżimu Ortegi
- ↑ Vatican News: Trwa prześladowanie Kościoła w Nikaragui
- ↑ gorzow.tvp.pl: Policja w Nikaragui grozi osobom duchownym śmiercią
- ↑ deon.pl: Nikaragua. Rząd zamknął kolejne rozgłośnie katolickie. "To akt prowokacji wobec Kościoła"
- ↑ Associated Press: Bishop Critical of Nicaragua's Ortega Leaves for Vatican
- ↑ www.wnp.pl: „ABC”: reżim Ortegi w Nikaragui zaostrza prześladowania Kościoła katolickiego
- ↑ onet.pl: Watykan zaniepokojony sytuacją w Nikaragui
- ↑ onet.pl: Trwa prześladowanie Kościoła w Nikaragui
- ↑ misyjne.pl: Nikaragua: reżim Ortegi wydala siostry Matki Teresy
- ↑ stacja7.pl: Misjonarki wydalone z Nikaragui: cierpimy, że musiałyśmy zostawić ubogich
- ↑ deon.pl: Nikaragua. Rząd zamknął kolejne rozgłośnie katolickie. "To akt prowokacji wobec Kościoła"
- ↑ dorzeczy.pl: Nikaragua: Policja uprowadziła niepokornego biskupa
- ↑ onet.pl: Watykan zaniepokojony sytuacją w Nikaragui
- ↑ dorzeczy.pl: Nikaragua: Policja uprowadziła niepokornego biskupa
- ↑ polsatnews.pl: Nikaragua. Policja wywiozła z miasta biskupa. Sprzeciwiał się reżimowi, a teraz trafi do więzienia
- ↑ Statistics and Church Facts - Total Church Membership, newsroom.churchofjesuschrist.org [dostęp 2020-04-10] (ang.).
- ↑ Nikaragua – Ilu tam jest Świadków Jehowy, jw.org [dostęp 2022-01-07] .
Media użyte na tej stronie
Kathedrale in Managua
Autor: Milei.vencel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jehovah's Witnesses Kingdom Hall in Omotepe, Nicaragua
Autor: Zenia Nuñez, Licencja: CC BY 2.0
Catedral Nuestra Señora de la Asunción, Juigalpa, Nicaragua
Autor: Enrique Padilla Díaz, Licencja: CC BY 2.0
Interior of Church in Boaco, Nicaragua