René Magritte

René Magritte
Ilustracja
René Magritte sfotografowany przez Lothara Wolleha
Imię i nazwisko

René François Ghislain Magritte

Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1898
Lessines

Data i miejsce śmierci

15 sierpnia 1967
Bruksela

Dziedzina sztuki

Malarstwo

Epoka

Surrealizm

Ważne dzieła
  • Zdradliwość obrazów
  • Golconde
  • Zamek w Pirenejach
  • Usiłowanie niemożliwego
podpis

René François Ghislain Magritte [ʁε'ne mag'ʁit] (ur. 21 listopada 1898 w Lessines, Hainaut, zm. 15 sierpnia 1967 w Brukseli) – belgijski malarz, surrealista. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1927 w Brukseli.

Nazywany „autorem słów i rzeczy”, lubił zmieniać nazwy przedmiotów, czego przykładem mógłby być obraz Zdradliwość obrazów. Obrazy jego szokowały i wzbudzały kontrowersje, wyróżnia je poetycka nastrojowość oraz precyzyjny rysunek. Artysta, który przedstawiał świat zuniformizowany, odbity w kolejnych powieleniach, wpłynął mimowolnie na sztukę drugiej połowy XX w., przede wszystkim na pop-art.

Życie

Dzieciństwo spędził w belgijskich miasteczkach (Gilly, Châtelet, Soignies – wakacje). Ojciec, Leopold Magritte, zajmował się handlem, matka, do czasu zamążpójścia, była modystką. Przyszły malarz miał dwóch młodszych braci (Raymonda i Paula). W 1912 samobójstwo popełniła jego matka, a wydarzenie to (wyłowione z rzeki zwłoki miały twarz owiniętą nocną koszulą) znalazło odbicie w twórczości przyszłego malarza. Twarz ukryta pod całunem, zawojem, płótnem pojawia się na wielu obrazach z końca lat 20., m.in. w:

  • Temacie głównym
  • Prawie symetrii
  • Kochankach

W 1915 wyjechał do Brukseli, gdzie rozpoczął studia na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1919 pięć jego prac znalazło się na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Genewie. Uległ wówczas fascynacji kubizmem i futuryzmem. W 1920 został powołany do wojska, a po powrocie w 1922 zawarł ślub z Georgette Berger, która stała się muzą i jedyną modelką artysty. René po powrocie z wojska pracował jako projektant tapet w fabryce Peters-Lacroix w Haren oraz projektował reklamy dla domów mody. Zaprzyjaźnił się wówczas z Giorgio de Chirico, twórcą koncepcji malarstwa metafizycznego, uznanego prekursora surrealizmu. Namalowany w 1926 obraz Zagubiony dżokej uznaje się za surrealistyczny manifest Magritte. W 1927 r. małżonkowie przenieśli się do Paryża.

Niektóre obrazy

  • Trudne skrzyżowanie, 1926
  • Kochankowie, 1928
  • Usiłowanie niemożliwego, 1928
  • Golconde, 1953
  • Królestwo świateł, 1954
  • Zamek w Pirenejach, 1959
  • Syn człowieczy, 1964
  • Carte blanche, 1967

Współczesne inspiracje

Malarstwo Magritte’a stało się natchnieniem dla twórców fantastyki, zafascynowanych surrealistycznym klimatem obrazów Belga. Na ich kanwie powstają sztuki teatralne, proza, a nawet gry komputerowe. W 2007 roku w sieci pojawiła się darmowa gra przygodowa pt. Magritte, będąca wzbogaconą o fantastyczną fabułę surrealistyczną wędrówką po Wrocławiu. Projekt stworzył Marcin M. Drews – wieloletni dziennikarz, członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier. W grze zobaczyć można miejsca inspirowane takimi obrazami jak Syn Człowieczy, Czarna Magia, Kochankowie, Imperium Świateł czy Reprodukcja zakazana. Muzyki do gry użyczyli Łukasz Brzostek oraz zespoły Agressiva 69 i TRH.

Jego podobizna została umieszczona na banknocie o nominale 500 franków belgijskich[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Magritte, Rene 1898-1967 Signature.jpg
Uważa się, że ten podpis (autograf) nie jest objęty prawami autorskimi i tym samym jest dostępny jako domena publiczna, ponieważ nie spełnia wymogu oryginalności niezbędnego do bycia chronionym przez prawo autorskie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i kraju pochodzenia (jeśli są inne). Dla tego podpisu kraj pochodzenia (np. kraj, którego obywatelem jest autor podpisu) to: Belgia.
Szablon ten nie może być używany dla wszystkich podpisów, jako że niektóre są objęte prawami autorskimi.
Zobacz na stronie Commons:When to use the PD-signature tag, jak używać tego szablonu.