Rena Rolska

Rena Rolska
Ilustracja
Rena Rolska (2008)
Imię i nazwisko

Regina Rollinger-Jonkajtys

Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1932
Warszawa

Gatunki

pop

Aktywność

1955–1981

Wydawnictwo

Polskie Nagrania „Muza”, Melodia U.S.A.

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Rena Rolska, właśc. Regina Rollinger-Jonkajtys (ur. 19 stycznia 1932 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka estradowa.

Życiorys

Rena Rolska zadebiutowała w 1955 roku, podczas koncertu audycji radiowej „Zgaduj zgadula”, w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera[1]. W latach 1956-1960 występowała w kabarecie architektów Pineska. W 1961 roku „Piosenka prawdę Ci powie” (Marek Sart - Kazimierz Kord) w jej wykonaniu otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór śpiewała również na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '61, gdzie otrzymała wyróżnienie. Na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1963) została także wyróżniona w kategorii wykonawców. Od tej chwili występowała wiele razy na festiwalach w Opolu - w koncertach Mikrofon i ekran lub w Premierach Opola. Wyjeżdżała ponadto wielokrotnie z własnymi recitalami do ZSRR i brała udział w koncertach galowych polskiej estrady. Występowała również w kabarecie Dreszczowiec z Marianem Jonkajtysem, R. Polakiem, Wojciechem Młynarskim, w telewizji (recitale) i w audycji radiowej Podwieczorek przy mikrofonie, gdzie odtwarzała postać uczennicy w scenkach „Rolska do tablicy” (Zenona Wiktorczyka, J. Baranowskiego, R. Sadowskiego). W latach 1971–1978 występowała w Teatrze Syrena w Warszawie. W 1981 zakończyła karierę na estradzie. Występowała w ZSRR, USA, Kanadzie, Belgii, Austrii, Mongolii, krajach demokracji ludowej.

Dwukrotnie otrzymała Złoty Mikrofon, nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej i zaproszenie do USA od Impresario Henryka Michalskiego.

Filmografia

Piosenki

Odznaczenia

Przypisy

  1. Krzysztof Lubczyński rozmawia z Reną Rolską, Pisarze.pl, 24 sierpnia 2015 [dostęp 2022-06-02] (pol.).
  2. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
  3. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [dostęp 2019-01-06]. (pol.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
Rena Rolska (2008).jpg
Autor: Dominikpiworowicz33, Licencja: CC BY-SA 3.0
Piosenkarka Rena Rolska w 2008 r.
POL Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"