Renata Lewandowska
Data i miejsce urodzenia | 27 grudnia 1947 |
---|---|
Pochodzenie | polskie |
Zawód | |
Aktywność | 1969–1980 |
Powiązania |
Renata Lewandowska (ur. 27 grudnia 1947 w Świebodzicach) – polska piosenkarka, artysta plastyk[1]. Występowała jako solistka oraz z zespołami: Quorum i Grupa I (Grupa &)[1].
Życiorys
Renata Lewandowska zaczęła śpiewać w 1964 r. jako uczennica Liceum Plastycznego w Częstochowie, występując z powodzeniem w lokalnych konkursach wokalnych[1].
Podczas studiów na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966-1972) uczestniczyła w wielu przeglądach i festiwalach piosenkarskich, m. in. wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1968) i na festiwalu studenckim „FAMA 69” w Świnoujściu, gdzie otrzymała nagrodę za „kulturę wykonawczą” prezentowanych przez siebie piosenek[1]. W tym czasie zaangażowała się w działalność ruchu studenckiego skupionego wokół warszawskich klubów Hybrydy i Medyk, i działającym tam Studiu Piosenki Rh− prowadzonym przez kompozytora Jana Pileckiego, z którego piosenkami zdobyła jedną z głównych nagród na IX Kiermaszu Piosenki Studenckiej w Warszawie, a w lutym 1970 roku nagrodę za debiut na "Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej" w Opolu[1].
Zauważona przez kompozytora Juliusza Loranca dołączyła do prowadzonego przez niego zespołu Quorum. Z grupą tą wystąpiła podczas VIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 r., a wykonywana piosenka Ach co to był za ślub (muz. Józef Sikorski, słowa Wojciech Młynarski) zdobyła nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji[1]. W 1971 r. także jako jedna z wokalistek grupy Quorum wystąpiła z nią w filmach „Milion za Laurę” (reż. Hieronim Przybył) i „Pięć i pół Bladego Józka” (reż. Henryk Kluba)[1].
Po rozpadzie Quorum R. Lewandowska rozpoczęła karierę solową[1]. W 1972 r. na X Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Debiuty” zaśpiewała piosenkę Olbrzymi twój cień (muz. Juliusz Loranc, słowa Jonasz Kofta), wyróżnioną nagrodą specjalną Przewodniczącego WRN Karola Musioła[1].
W rezultacie współpracy piosenkarki z kompozytorem J. Lorancem i autorami tekstów J. Koftą i Ryszardem Markiem Grońskim powstało kilka solowych piosenek wokalistki nagranych dla Polskiego Radia - m. in. Magia szos, Niestałość czy Czas pożegnań[1]. J. Loranc przy nagrywaniu tych utworów utworzył grupę wokalną towarzyszącą R. Lewandowskiej pod nazwą Grupą & (Grupa And)[1]. R. Lewandowska i zespół wystąpili jako Grupa I podczas XII KFPP '74 w Opolu z piosenką "Radość o poranku", wyróżnioną nagrodą Ministra Kultury i Sztuki[1]. Ostatnim utworem nagranym z Grupą & była Kropelka egoizmu (słowa: Agnieszka Osiecka) - piosenka była częścią spektaklu telewizyjnego Emancypantki (reż. Adam Hanuszkiewicz)[2].
W latach 1975-1976 współpracowała z kompozytorem Waldemarem Parzyńskim (Novi Singers)[1]. W efekcie współpracy powstały piosenki nagranych dla Polskiego Radia: Kochaj tę dziewczynę, Lato tego roku i Nawet nie wiemy czy była to miłość (wszystkie utwory autorstwa: muz. W. Parzyński, słowa: R. M. Groński)[1].
W 1975 r. R. Lewandowska podczas XIII KFPP w Opolu zaśpiewała piosenkę Zaczynajcie beze mnie (muz. J. Loranc, słowa A. Osiecka)[1].
W 1977 r. wokalistka wystąpiła na XV KFPP w Opolu z piosenką Nie myśl kochanie o tym jak mogło być (muz. J. Loranc, muz. Jonasz Kofta)[1]. Na tym samym festiwalu w koncercie „Nastroje, nas troje” zaśpiewała piosenkę pt. Po prostu jestem (muz. Adam Sławiński, słowa Wojciech Młynarski)[1].
W 1978 r. wystąpiła na XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Bratysławska Lira”. W tym samym roku wydawnictwo fonograficzne Tonpress wydało singel z piosenkami Dotykiem chcę dziś poznać wszystko (muz. Jerzy Suchocki, słowa R. M. Groński) i Odkąd ciebie z głowy mam (muz. R. Lewandowska, J. Suchocki, słowa: R. M. Groński)[3]. Planowany w tym czasie longplay wokalistki, który miał się ukazać nakładem Wifonu, nie został wydany[1].
W 1980 r. zakończyła swoją karierę wokalną i wyjechała do USA, gdzie jako artysta plastyk i architekt wnętrz zajmowała się projektowaniem architektonicznym, projektowaniem zieleni, ilustracją[1].
16 października 2020 r. ukazał się tylko w formie płyty winylowej pierwszy album R. Lewandowskiej zatytułowany Dotyk, zawierający dziewięć utworów, które zarejestrowano w latach 1974–1978 w studiach nagraniowych Polskiego Radia[4]. 4 listopada 2022 r. ukazała się reedycja longplaya Dotyk[5] oraz premiera płyty kompaktowej z tym samym materiałem[6]. 17 listopada 2022 r. album zadebiutował na 35. miejscu Oficjalnej listy sprzedaży płyt w Polsce - OLiS[7].
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Bigbeatowiec, Polski bigbit i nie tylko: Renata Lewandowska (szkic biogramu), Polski bigbit i nie tylko, 22 lipca 2018 [dostęp 2022-11-19] .
- ↑ Renata Lewandowska - Dotyk [CD], Sklep Polskiego Radia - internetowy sklep muzyczny - polskieradio.pl [dostęp 2022-11-19] (pol.).
- ↑ Jacek Żyliński: Renata Lewandowska (singiel). kppg.waw.pl. [dostęp 2022-11-19]. (pol.).
- ↑ Dotyk, by Renata Lewandowska, Renata Lewandowska [dostęp 2022-11-19] (ang.).
- ↑ Renata Lewandowska - Dotyk (reedycja) [winyl], Sklep Polskiego Radia - internetowy sklep muzyczny - polskieradio.pl [dostęp 2022-11-19] (pol.).
- ↑ Renata Lewandowska - Dotyk [CD], Sklep Polskiego Radia - internetowy sklep muzyczny - polskieradio.pl [dostęp 2022-11-19] (pol.).
- ↑ [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1466&lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2022-11-19] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Zofia Nasierowska, Licencja: CC BY-SA 4.0
Piosenkarka Renata Lewandowska, 1978