Replika (duplikat)
Replika – powtórne wykonanie danego przedmiotu na wzór oryginału (np. dzieła sztuki, pojazdu, broni, ubioru itp.). W tworzeniu repliki istotne jest jak najwierniejsze odtworzenie oryginalnego przedmiotu, często wykorzystując te same materiały i techniki jakie posłużyły do wykonania oryginału i przy zachowaniu jego pierwotnej funkcjonalności. Zdarza się jednak, że odwzorowywany jest jedynie wygląd lub motyw pierwowzoru.
Wytwarzanie replik najczęściej stosowane jest wobec przedmiotów historycznych, które nie są już produkowane. Zdarza się jednak wytwarzanie replik współczesnych drogich towarów, w celu posiadania lub udostępnienia ich dokładnego odpowiednika przy skrajnej redukcji ceny. Może się to jednak wiązać z naruszeniem prawa (zawłaszczenie znaku towarowego, lub wzoru zastrzeżonego przez producenta, zob. podróbka)
W replikach zabytkowych samochodów często wykorzystuje się współczesne podwozia, ograniczając rekonstrukcję do nadwozia. Często wykonywane są repliki historycznych, niezachowanych pojazdów, np. polskiego samochodu pancernego Ursus wz. 34 do celów wystawowych lub przez pasjonatów w ramach uprawiania hobby.
Replikę dzieła sztuki wykonuje najczęściej twórca oryginału, ewentualnie replika powstaje w jego pracowni. Artyści w replice czasem zmieniają nieznacznie kompozycję, skalę, technikę wykonania.
Replikę należy odróżnić wyraźnie od falsyfikatu, który wiąże się z fałszerstwem: wykonywaniem repliki i przedstawianiem jej jako oryginału, w celu dokonania mistyfikacji.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Colt Navy 1851, wersja Leech&Rigdon
(c) Cezary p z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Replika "Kubusia" pokazana podczas otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie 31 lipca 2004 r., wykonana w pracowni Juliusza Siudzińskiego (fot.: Cezary Piwowarski)