Medale
Mistrzostwa Europy
Gold medal europe.svg2013
Strona internetowa

Reprezentacja Polski U-17 w piłce nożnej kobietdrużyna piłkarska do lat 17 reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w zawodach międzynarodowych. Powoływana jest przez selekcjonera, mogą w niej występować wyłącznie zawodniczki posiadające obywatelstwo polskie. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej, organ zarządzający piłką nożną w Polsce. Największym osiągnięciem reprezentacji jest zdobycie złotego medalu mistrzostw Europy w 2013.

Udział w turniejach międzynarodowych

Mistrzostwa świata

Reprezentacji nie udało się nigdy awansować do finałów mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Eliminacje w strefie europejskiej odbywają się poprzez mistrzostwa Europy w każdym roku parzystym.

Razem0/6000000

Polskiej drużynie dwukrotnie udało się zakwalifikować do finałów ME. W 2013 zdobyła tytuł mistrzowski, a w 2018 nie wyszła z grupy.

05.2014–24.04.2019Polska Nina Patalon
15.05.2018–19.05.2018Polska Paulina Kawalec (zastępstwo)
24.04.2019–Polska Marcin Kasprowicz

Obecny skład

Następujące piłkarki zostały powołane przez selekcjonera Ninę Patalon do kadry na mistrzostwa Europy 2018 na Litwie[1]:

ME 2008

Polski zespół przystąpił do walki o mistrzostwo Europy do lat 17 już od pierwszej edycji tych rozgrywek. W pierwszej rundzie eliminacyjnej zajął drugie miejsce w swojej grupie. Awans do dalszych gier uzyskiwał bezpośrednio zwycięzca każdej z grup oraz sześć drużyn z drugich miejsc z najlepszymi bilansami, wśród których znalazła się także Polska. W drugiej rundzie do turnieju finałowego awansowali już tylko zwycięzcy i Polska po zajęciu ponownie drugiego miejsca w grupie nie uzyskała promocji[2].

ME 2009

W drugiej edycji mistrzostw Europy Polki odpadły już na etapie I rundy eliminacyjnej[3].

ME 2010

W trzecim podejściu Polki po raz drugi dotarły do II fazy eliminacji[4].

ME 2011

W 2011 roku Polska po raz drugi z rzędu zatrzymała się na II etapie eliminacji[5].

ME 2012

W 2012 roku Polki po raz kolejny awansowały do II rundy eliminacyjnej, gdzie jednak przegrały wszystkie spotkania i zajęły ostatnie miejsce w grupie[6].

ME 2013

Podczas szóstej edycji mistrzostw Europy U-17 Polki wygrały te rozgrywki, osiągając największy sukces zarówno w dotychczasowej historii reprezentacji do lat 17, jak i całej polskiej piłki nożnej kobiet[7]. Zanim jednak do tego doszło, w I rundzie eliminacyjnej Polki nieomal odpadły z rywalizacji. W swojej grupie bowiem zajęły drugie miejsce, które dawało awans tylko pięciu zespołom (z 11 grup) z najlepszym bilansem punktowym i bramkowym, biorąc pod uwagę spotkania z pierwszą i trzecią drużyną w grupie. Polska znalazła się na ostatnim, piątym miejscu dającym awans do dalszych gier, wyprzedzając szóstą Islandię dzięki większej liczbie strzelonych bramek (Polska miała bilans 4:3, podczas gdy Islandia 3:2). Co więcej, w swym ostatnim meczu (przegranym ze zwycięzcą grupy 4., Czechami 0:2) Islandia straciła drugiego gola (który zmienił bilans bramkowy Islandii na mniej korzystny od bilansu Polski) w piątej minucie doliczonego czasu gry[8][9].

08.09.2012Polska0 – 3Hiszpania

Drugą rundę eliminacji Polki rozpoczęły od wygranej z Irlandią 2:1, rewanżując się za porażkę z rozgrywek rok wcześniej. W kolejnym meczu pokonały Norwegię, co sprawiło, że aby mieć pewny awans, w ostatnim spotkaniu z gospodarzami turnieju eliminacyjnego Austrią, wystarczał remis. Z powodu złych warunków pogodowych trzecią kolejkę w pierwotnym terminie odwołano i przełożono na 14 kwietnia[10]. Spotkanie z Austrią rozpoczęło się bardzo dobrze dla Polek, gdyż już w pierwszej minucie gry gola strzeliła Dżesika Jaszek. W drugiej połowie Austriaczki wyrównały i mecz ostatecznie zakończył się remisem, który dał Polkom pierwszy, historyczny awans do turnieju finałowego[11].

14.04.2013Polska1 – 1Austria

W półfinale, rozgrywanego w szwajcarskim Nyonie turnieju finałowego, Polki zmierzyły się z zespołem Belgii. W 25. minucie Katarzyna Konat dała biało-czerwonym prowadzenie, ale cztery minuty później Belgijki wyrównały. W drugiej połowie Polska strzeliła jednak dwie kolejne bramki i zwyciężyła 3:1, awansując do finału. W końcówce meczu kontuzji doznała kapitan reprezentacji Polski, Katarzyna Gozdek, przez co nie mogła wystąpić w spotkaniu finałowym[12]. W drugim półfinale Szwedki wyeliminowały po rzutach karnych Hiszpanię.

Mecz finałowy, transmitowany w telewizji Eurosport[13], rozpoczął się od ataków zawodniczek ze Szwecji. Po jednym ze strzałów piłka uderzyła w słupek polskiej bramki. Z czasem mecz się wyrównał, a po upływie niespełna kwadransa Polki wyszły na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Dominiki Dereń piłkę w polu karnym przyjęła Ewelina Kamczyk i zdobyła bramkę dla swojego zespołu. Od tego czasu groźniejsze ataki wyprowadzały Polki, a kilkakrotnie blisko zdobycia bramki była Ewa Pajor. W drugiej połowie wyraźniejszą przewagę miały Szwedki. W 56. minucie jeden ze strzałów z dystansu trafił w polską poprzeczkę. Trzy minuty później w odpowiedzi z rzutu wolnego w poprzeczkę szwedzkiej bramki trafiła Patrycja Michalczyk. Im bliżej było końca, tym coraz większą przewagę miały Szwedki. W 68. minucie piłka po raz drugi odbiła się od poprzeczki polskiej bramki. Mimo ataków, rywalkom Polek nie udało się już doprowadzić do wyrównania i zespół prowadzony przez Zbigniewa Witkowskiego zdobył tytuł mistrzyń Europy[14].

Bramkarki: Anna Okulewicz, Kinga Szemik
Obrończynie: Katarzyna Michalska, Patrycja Michalczyk, Karolina Ostrowska, Dominika Dereń, Katarzyna Gozdek, Katarzyna Konat
Pomocniczki: Paulina Dudek, Magdalena Gozdecka, Gabriela Grzywińska, Ewelina Kamczyk, Sylwia Matysik, Anna Rędzia, Urszula Wasil
Napastniczki: Dżesika Jaszek, Ewa Pajor, Anna Zapała
Trener: Zbigniew Witkowski

1. POWOŁANIA NA TURNIEJ MISTRZOSTW EUROPY. pzpn.pl. [dostęp 2018-05-25]. (pol.).
  2. Roberto Di Maggio: European Women U-17 Championship 2007-08. www.rsssf.com. [dostęp 2013-07-01]. (ang.).
  7. Polska Mistrzem Europy w piłce nożnej! Reprezentacja Polski Kobiet U-17 pokonała Szwecję 1-0!. www.tvs.pl, 29 czerwca 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).
  10. Awans do finału odłożony. pilkarki.com, 31 marca 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).
  11. Zwycięski remis Polek. pilkarki.com, 14 kwietnia 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).
  12. Gozdek naderwała więzadła. pilkarki.com, 25 czerwca 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).
  13. Młode polskie piłkarki wywalczyły awans do finału ME U-17. eurosport.onet.pl, 26 czerwca 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).
  15. Polki mistrzyniami Europy U-17. www.90minut.pl, 28 czerwca 2013. [dostęp 2013-07-01]. (pol.).