Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn

Polska
Ilustracja
Herb Polski
PrzydomekBiało-Czerwoni
ZwiązekPolski Związek Koszykówki
Sponsor technicznyAdidas
Menedżer generalnyMarek Popiołek
TrenerMike Taylor (od 2014)[1]
Asystent treneraWojciech Kamiński
Krzysztof Szablowski
Arkadiusz Miłoszewski
Skrót FIBAPOL
Ranking FIBASteady2.svg 13. (573,7 pkt.)[a]
Zawodnicy
KapitanAdam Waczyński
Najwięcej występów236Mieczysław Łopatka[2]
236Dariusz Zelig[2]
Kit body adidas19onwhiteK.png
Kit shorts adidasonwhite.png
Stroje
domowe
Kit body adidas19whiteK.png
Kit shorts adidaswhite.png
Stroje
wyjazdowe
Mecze
Pierwszy mecz
 EstoniaPolska 
(Tallinn; 16 lutego 1935)
Medale
Mistrzostwa Europy
Silver medal europe.svg1963
Bronze medal europe.svg1939, 1965, 1967
Strona internetowa
  1. Stan aktualny na 02 marca 2021.

Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową – zespół koszykarski, reprezentujący Polskę w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, czy narodowości. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Koszykówki (PZKosz.).

Seniorska kadra koszykarzy zdobyła dotychczas cztery medale mistrzostw Europy – jeden raz srebro (1963) i trzy razy brąz (1939, 1965, 1967).

Historia

Pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe seniorska reprezentacja Polski rozegrała 16 lutego 1935 podczas towarzyskiego turnieju w Tallinnie przeciwko Estonii, zaś jej kolejnym rywalem – na tej samej imprezie – była Łotwa, która niespełna trzy miesiące później w szwajcarskiej Genewie wygrała premierową edycję mistrzostw Europy. "Biało-czerwoni" w pierwszym kontynentalnym czempionacie nie wzięli co prawda udziału, lecz w maju 1937 przystąpili do jego drugiej edycji, zajmując w Rydze 4. miejsce z bilansem dwóch zwycięstw i trzech porażek. Rok wcześniej zadebiutowali na igrzyskach, biorąc udział w eksperymentalnym turnieju olimpijskim w Berlinie. Mimo nie najlepszego początku zmagań, Polacy dotarli do strefy medalowej, ulegając w półfinale 15:42 Kanadzie, a w meczu o brąz przegrywając 26:12 z Meksykiem. Czwarte miejsce w gronie 23 uczestniczących zespołów przyjęto z entuzjazmem. W obydwu tych imprezach obowiązki selekcjonera drużyny narodowej pełnił Walenty Kłyszejko.

Ważne mecze

Udział w turniejach międzynarodowych

Zawodnicy

Obecny skład

Następujący koszykarze zostali powołani przez selekcjonera Mike’a Taylora na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Hiszpanią (18.02.2021) oraz Rumunią (21.02.2021)[3]:

Polska
NrPoz.Nazwisko i imięData urodzeniaKlubWzrostMasa ciała
2CBalcerowski, Aleksander2000–11–19Hiszpania Herbalife Gran Canaria216 cm104 kg
5PFCel, Aaron1987–03–04Polska Polski Cukier Toruń205 cm97 kg
PFDziewa, Aleksander1997–11–06Polska Śląsk Wrocław205 cm
21PFGielo, Tomasz1993–01–04Hiszpania MoraBanc Andorra205 cm102 kg
34CHrycaniuk, Adam1984–03–15Polska Asseco Arka Gdynia206 cm108 kg
10PGKolenda, Łukasz1999–07–28Polska Trefl Sopot195 cm85 kg
55PGKoszarek, Łukasz1984–01–12Polska Enea Zastal BC Zielona Góra187 cm91 kg
23SGMichalak, Michał1993–11–02Niemcy Syntainics MBC Weissenfels197 cm93 kg
SFMiličić, Igor2002–08–27Niemcy ratiopharm Ulm204 cm84 kg
13COlejniczak, Dominik1996–07–01Polska Trefl Sopot213 cm115 kg
11SGPonitka, Marcel1997–08–28Rosja Parma Perm194 cm93 kg
6PGSlaughter, A.J.1987–08–03Hiszpania Herbalife Gran Canaria191 cm80 kg
SFSochan, Jeremy2003–05–20Niemcy ratiopharm Ulm204 cm
3SFSokołowski, Michał1992–12–11Włochy DeLonghi Treviso Basket196 cm89 kg
12SFWaczyński, Adam1989–10–15Hiszpania Unicaja Málaga199 cm96 kg
Selekcjoner: Stany Zjednoczone Mike Taylor
Asystenci: Artur GronekArkadiusz MiłoszewskiMarcin Woźniak

Składy w turniejach międzynarodowych

Składy na Igrzyska Olimpijskie

Składy na Mistrzostwa Świata

Składy na Mistrzostwa Europy

Rekordziści

Zestawienia obejmują dane uzyskane wyłącznie w oficjalnych spotkaniach międzypaństwowych seniorskiej reprezentacji Polski. Wszystkie nieoficjalne mecze kadry narodowej, bądź spotkania w kadrze innej niż seniorska (pierwsza reprezentacja) - rozegrane przez danego zawodnika - nie zostały ujęte w poniższych wykazach[2][4].

Najwięcej meczów w kadrze (stan na 03.07.2021)

Lp.ZawodnikLata gryMecze
1.Mieczysław Łopatka1960–1972236
Dariusz Zelig1977–1992236
3.Janusz Wichowski1956–1967224
4.Eugeniusz Kijewski1973–1988220
5.Łukasz Koszarek2003–210
6.Jerzy Binkowski1977–1991205
7.Krzysztof Fikiel1977–1988203
Edward Jurkiewicz1968–1977203
9.Andrzej Pstrokoński1956–1966200
10.Zbigniew Dregier1956–1967198
11.Grzegorz Korcz1967–1973196
12.Henryk Cegielski1966–1972195
Bohdan Likszo1961–1969195

Najwięcej punktów w kadrze (stan na 03.07.2021)

Lp.ZawodnikLata gryPunktyMeczePkt./mecz
1.Edward Jurkiewicz1968–1977411420320,27
2.Mieczysław Łopatka1960–1972352223614,92
3.Dariusz Zelig1977–1992340423614,42
4.Eugeniusz Kijewski1973–1988309222014,05
5.Janusz Wichowski1956–1967297022413,26
6.Mieczysław Młynarski1975–1984268015017,87

Selekcjonerzy

(c) Andrzej Romański / pzkosz.pl, CC BY-SA 3.0
Mike Taylor – aktualny selekcjoner seniorskiej kadry Polski.
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
1.II Rzeczpospolita Walenty Kłyszejko19361939
2. Mieczysław Piotrowski
Józef Pachla
19461947
3. Józef Pachla19471949
4. Walenty Kłyszejko
Janusz Patrzykont
19491950
5. Tadeusz Ulatowski19491950
6. Władysław Maleszewski19501953
7. Jan Rudelski
Tadeusz Ulatowski
19531954
8. Andrzej Kulesza
Romuald Markowski
19541954
9. Władysław Maleszewski
Janusz Patrzykont
19551956
10. Zygmunt Olesiewicz19561957
11. Jan Rudelski19571958
12. Janusz Patrzykont
Jan Rudelski
19581959
13. Jerzy Lelonkiewicz
Zygmunt Olesiewicz
19591960
14. Zygmunt Olesiewicz19601961
15. Jerzy Lelonkiewicz
Zygmunt Olesiewicz
19611961
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
16. Witold Zagórski19611975
17. Andrzej Pstrokoński19761976
18. Jerzy Świątek19771980
19. Stefan Majer
Wojciech Wójcik
19801980
20. Zbigniew Felski19801981
21. Jerzy Świątek19811983
22. Andrzej Kuchar19831988
23. Arkadiusz Koniecki19881993
24.Polska Tadeusz Aleksandrowicz19931993
25.Polska Eugeniusz Kijewski19931998
26.Polska Piotr Langosz19982000
27.Polska Dariusz Szczubiał20002003
28.Polska Andrzej Kowalczyk06.200311.2004
29.Serbia i Czarnogóra Veselin Matić03.200503.2006
30.Słowenia Andrej Urlep05.200611.2007
31.Izrael Muli Katzurin03.200810.2009
32.BiałoruśPolska Igor Griszczuk03.201009.2010
33.Słowenia Aleš Pipan05.201101.2013
34.Niemcy Dirk Bauermann01.201309.2013
35.Stany Zjednoczone Mike Taylor01.2014urzęduje

Zobacz też

Przypisy

  1. Sztab kadry męskiej (pol.). Koszkadra. [dostęp 2019-07-16].
  2. a b c 1000 punktów Koszarka! (pol.). polsatsport.pl. [dostęp 2016-09-10].
  3. Olejniczak za Kuliga na mecze w Gliwicach (pol.). koszkadra.pl. [dostęp 9 lutego 2021].
  4. MŚ koszykarzy. Koszarek: To zaszczyt być porównywanym z legendami (pol.). polsatsport.pl. [dostęp 2019-09-15].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Basketball pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Basketball. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Herb Polski.svg
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Image:Coat of arms of Poland-official.png
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
Silver medal europe.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal with europe inside
Bronze medal europe.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal with europe inside
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of the Soviet Union (dark version).svg
(c) I, Cmapm, CC-BY-SA-3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1980) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
Flag of Hungary (1949-1956).svg
Flag of Hungary from 20 August 1949 to 12 November 1956.
Flag of Bulgaria (1948-1967).svg
Autor: Scroch, Licencja: CC BY-SA 4.0
National Flag of the People's Republic of Bulgaria (1948-1967). Tha flag has got the coat-of-arms from 1948
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Bronze medal.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Silver medal.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kit body basketball.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
This image is a GIF duplicate of kit_body_basketball.png, which does not work as a superimposed image on the template en:Template:Basketball kit.
Kit shorts adidasonwhite.png
Kit for football kit templates
Flag of Egypt (1922–1958).svg
flag of the Kingdom of Egypt (1922–1953) and the Republic of Egypt (1953–1958).
Flag of Belarus (1995–2012).svg
Flag of Belarus 1995-2012
Kit body adidas19onwhiteK.png
Autor: Rysio94, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szablon koszykarskiego stroju adidas na białym
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Kit shorts adidaswhite.png
Kit for football kit templates
PZK 20140718 Wałbrzych 9999992.jpg
(c) Andrzej Romański / pzkosz.pl, CC BY-SA 3.0
Mecz sparingowy reprezentacji Polski i Czech w koszykówce, Wałbrzych 18 lipca 2014
Kit body adidas19whiteK.png
Autor: Rysio94, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szablon koszykarskiego stroju adidas białego koloru