Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn

Polska
Ilustracja
Herb Polski
PrzydomekBiało-Czerwoni
ZwiązekPolski Związek Koszykówki
Sponsor technicznyAdidas
Menedżer generalnyMarek Popiołek
TrenerMike Taylor (od 2014)[1]
Asystent treneraWojciech Kamiński
Krzysztof Szablowski
Arkadiusz Miłoszewski
Skrót FIBAPOL
Ranking FIBASteady2.svg 13. (567,6 pkt.)[a]
Zawodnicy
KapitanAdam Waczyński
Najwięcej występów236Mieczysław Łopatka[2]
236Dariusz Zelig[2]
Kit body adidas19onwhiteK.png
Kit shorts adidasonwhite.png
Stroje
domowe
Kit body adidas19whiteK.png
Kit shorts adidaswhite.png
Stroje
wyjazdowe
Mecze
Pierwszy mecz
 EstoniaPolska 
(Tallinn; 16 lutego 1935)
Medale
Mistrzostwa Europy
Silver medal europe.svg1963
Bronze medal europe.svg1939, 1965, 1967
Strona internetowa
  1. Stan aktualny na 03 marca 2020.

Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową – zespół koszykarski, reprezentujący Polskę w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, czy narodowości. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Koszykówki (PZKosz.).

Seniorska kadra koszykarzy zdobyła dotychczas cztery medale mistrzostw Europy – jeden raz srebro (1963) i trzy razy brąz (1939, 1965, 1967).

Historia

Pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe seniorska reprezentacja Polski rozegrała 16 lutego 1935 podczas towarzyskiego turnieju w Tallinnie przeciwko Estonii, zaś jej kolejnym rywalem – na tej samej imprezie – była Łotwa, która niespełna trzy miesiące później w szwajcarskiej Genewie wygrała premierową edycję mistrzostw Europy. "Biało-czerwoni" w pierwszym kontynentalnym czempionacie nie wzięli co prawda udziału, lecz w maju 1937 przystąpili do jego drugiej edycji, zajmując w Rydze 4. miejsce z bilansem dwóch zwycięstw i trzech porażek. Rok wcześniej zadebiutowali na igrzyskach, biorąc udział w eksperymentalnym turnieju olimpijskim w Berlinie. Mimo nie najlepszego początku zmagań, Polacy dotarli do strefy medalowej, ulegając w półfinale 15:42 Kanadzie, a w meczu o brąz przegrywając 26:12 z Meksykiem. Czwarte miejsce w gronie 23 uczestniczących zespołów przyjęto z entuzjazmem. W obydwu tych imprezach obowiązki selekcjonera drużyny narodowej pełnił Walenty Kłyszejko.

Ważne mecze

  • Igrzyska Olimpijskie:
    • Debiut w turnieju IO: Berlin, 7 sierpnia 1936 Polska – Włochy 28:44 (12:25) Berlin 1936
    • Pierwsze zwycięstwo w turnieju IO: Berlin, 10 sierpnia 1936 Polska – Łotwa 28:23 (14:12) Berlin 1936
    • Najwyższe zwycięstwo w turnieju IO: Moskwa, 25 lipca 1980 Polska – Indie 113:67 (63:33) Moskwa 1980
    • Najwyższa porażka w turnieju IO: Moskwa, 22 lipca 1980 Jugosławia – Polska 129:91 (61:43) Moskwa 1980
  • Mistrzostwa Świata:
    • Debiut w finałach MŚ: Salto, 28 maja 1967 Polska – Portoryko 76:64 (35:29) Urugwaj 1967
    • Pierwsze zwycięstwo w finałach MŚ: Salto, 28 maja 1967 Polska – Portoryko 76:64 (35:29) Urugwaj 1967
    • Najwyższe zwycięstwo w finałach MŚ: Salto, 30 maja 1967 Paragwaj – Polska 60:101 (26:57) Urugwaj 1967
    • Najwyższa porażka w finałach MŚ: Montevideo, 9 czerwca 1967 USA – Polska 91:61 (41:39) Urugwaj 1967
  • Mistrzostwa Europy:
    • Debiut w finałach ME: Ryga, 2 maja 1937 Francja – Polska 27:24 (13:15) Ryga 1937
    • Pierwsze zwycięstwo w finałach ME: Ryga, 3 maja 1937 Polska – Łotwa 32:25 (16:14) Ryga 1937

Udział w turniejach międzynarodowych

Igrzyska olimpijskie

Udział w Igrzyskach Olimpijskich
RokRundaMiejsceMWP
III Rzesza 1936Półfinał4/23734
Wielka Brytania 1948Nie zakwalifikowała się
Finlandia 1952
Australia 1956
Włochy 1960II faza grupowa7/16835
Japonia 1964Faza grupowa6/16954
Meksyk 1968Faza grupowa6/16954
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 1972Faza grupowa10/16936
Kanada 1976Nie zakwalifikowała się
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 1980Faza grupowa7/16743
Stany Zjednoczone 1984Nie zakwalifikowała się
Korea Południowa 1988
Hiszpania 1992
Stany Zjednoczone 1996
Australia 2000
Grecja 2004
Chińska Republika Ludowa 2008
Wielka Brytania 2012
Brazylia 2016
Japonia 2020
Francja 2024
Stany Zjednoczone 2028
Razem492326

Mistrzostwa świata

Udział w Mistrzostwach Świata
RokRundaMiejsceMWP
1950-1963Nie zakwalifikowała się
Urugwaj 1967Grupa finałowa5/13945
1970-2014Nie zakwalifikowała się
Chińska Republika Ludowa 2019Ćwierćfinał8/32844

Mistrzostwa Europy

Udział w Mistrzostwach Europy
RokMiejsceMWP
Szwajcaria 1935Nie zakwalifikowała się
Republika Łotewska (1918–1940) 19374. miejsce523
Republika Litewska (1918–1940) 19393. miejsce752
Szwajcaria 19469. miejsce523
Trzecia Republika Czechosłowacka 19476. miejsce734
Królestwo Egiptu 1949Nie zakwalifikowała się
IV Republika Francuska 1951
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 1953
Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) 19555. miejsce1174
Ludowa Republika Bułgarii 19577. miejsce1037
Turcja 19596. miejsce844
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 19619. miejsce954
Polska Rzeczpospolita Ludowa 1963Wicemistrz972
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 19653. miejsce972
Finlandia 19673. miejsce972
Włochy 19694. miejsce734
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 19714. miejsce743
Państwo Hiszpańskie 197312. miejsce716
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 19758. miejsce734
Belgia 1977Nie zakwalifikowała się
Włochy 19797. miejsce853
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna 19817. miejsce853
Francja 19839. miejsce734
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 198511. miejsce725
Grecja 19877. miejsce844
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 1989Nie zakwalifikowała się
Włochy 19917. miejsce523
Niemcy 1993Nie zakwalifikowała się
Grecja 1995
Hiszpania 19977. miejsce945
Francja 1999Nie zakwalifikowała się
Turcja 2001
Szwecja 2003
Serbia i Czarnogóra 2005
Hiszpania 200713. miejsce303
Polska 20099. miejsce624
Litwa 201117. miejsce523
Słowenia 201321. miejsce514
FrancjaChorwacja
2015
NiemcyŁotwa
11. miejsce633
FinlandiaIzrael
2017
RumuniaTurcja
18. miejsce514
Razem19997102

Rekordziści

Zestawienia obejmują dane uzyskane wyłącznie w oficjalnych spotkaniach międzypaństwowych seniorskiej reprezentacji Polski. Wszystkie nieoficjalne mecze kadry narodowej, bądź spotkania w kadrze innej niż seniorska (pierwsza reprezentacja) - rozegrane przez danego zawodnika - nie zostały ujęte w poniższych wykazach[2][3].

Najwięcej meczów w kadrze (stan na 24.02.2020)

Lp.ZawodnikLata gryMecze
1.Mieczysław Łopatka1960–1972236
Dariusz Zelig1977–1992236
3.Janusz Wichowski1956–1967224
4.Eugeniusz Kijewski1973–1988220
5.Jerzy Binkowski1977–1991205
6.Krzysztof Fikiel1977–1988203
Edward Jurkiewicz1968–1977203
8.Łukasz Koszarek2003–200
Andrzej Pstrokoński1956–1966200
10.Zbigniew Dregier1956–1967198
11.Grzegorz Korcz1967–1973196
12.Henryk Cegielski1966–1972195
Bohdan Likszo1961–1969195

Najwięcej punktów w kadrze (stan na 24.02.2020)

Lp.ZawodnikLata gryPunktyMeczePkt./mecz
1.Edward Jurkiewicz1968–19774 11420320,27
2.Mieczysław Łopatka1960–19723 52223614,92
3.Dariusz Zelig1977–19923 40423614,42
4.Eugeniusz Kijewski1973–19883 09222014,05
5.Janusz Wichowski1956–19672 97022413,26
6.Mieczysław Młynarski1975–19842 68015017,87

Selekcjonerzy

(c) Andrzej Romański / pzkosz.pl, CC BY-SA 3.0
Mike Taylor – aktualny selekcjoner seniorskiej kadry Polski.
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
1.Republika Estońska (1918–1940)II Rzeczpospolita Walenty Kłyszejko19361939
2.Polska Rzeczpospolita Ludowa Mieczysław Piotrowski
Polska Rzeczpospolita Ludowa Józef Pachla
19461947
3.Polska Rzeczpospolita Ludowa Józef Pachla19471949
4.Polska Rzeczpospolita Ludowa Walenty Kłyszejko
Polska Rzeczpospolita Ludowa Janusz Patrzykont
19491950
5.Polska Rzeczpospolita Ludowa Tadeusz Ulatowski19491950
6.Polska Rzeczpospolita Ludowa Władysław Maleszewski19501953
7.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jan Rudelski
Polska Rzeczpospolita Ludowa Tadeusz Ulatowski
19531954
8.Polska Rzeczpospolita Ludowa Andrzej Kulesza
Polska Rzeczpospolita Ludowa Romuald Markowski
19541954
9.Polska Rzeczpospolita Ludowa Władysław Maleszewski
Polska Rzeczpospolita Ludowa Janusz Patrzykont
19551956
10.Polska Rzeczpospolita Ludowa Zygmunt Olesiewicz19561957
11.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jan Rudelski19571958
12.Polska Rzeczpospolita Ludowa Janusz Patrzykont
Polska Rzeczpospolita Ludowa Jan Rudelski
19581959
13.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jerzy Lelonkiewicz
Polska Rzeczpospolita Ludowa Zygmunt Olesiewicz
19591960
14.Polska Rzeczpospolita Ludowa Zygmunt Olesiewicz19601961
15.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jerzy Lelonkiewicz
Polska Rzeczpospolita Ludowa Zygmunt Olesiewicz
19611961
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
16.Polska Rzeczpospolita Ludowa Witold Zagórski19611975
17.Polska Rzeczpospolita Ludowa Andrzej Pstrokoński19761976
18.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jerzy Świątek19771980
19.Polska Rzeczpospolita Ludowa Stefan Majer
Polska Rzeczpospolita Ludowa Wojciech Wójcik
19801980
20.Polska Rzeczpospolita Ludowa Zbigniew Felski19801981
21.Polska Rzeczpospolita Ludowa Jerzy Świątek19811983
22.Polska Rzeczpospolita Ludowa Andrzej Kuchar19831988
23.Polska Rzeczpospolita Ludowa Arkadiusz Koniecki19881993
24.Polska Tadeusz Aleksandrowicz19931993
25.Polska Eugeniusz Kijewski19931998
26.Polska Piotr Langosz19982000
27.Polska Dariusz Szczubiał20002003
28.Polska Andrzej Kowalczyk06.200311.2004
29.Serbia i Czarnogóra Veselin Matić03.200503.2006
30.Słowenia Andrej Urlep05.200611.2007
31.Izrael Muli Katzurin03.200810.2009
32.BiałoruśPolska Igor Griszczuk03.201009.2010
33.Słowenia Aleš Pipan05.201101.2013
34.Niemcy Dirk Bauermann01.201309.2013
35.Stany Zjednoczone Mike Taylor01.2014urzęduje

Składy na Igrzyska Olimpijskie

Składy na Mistrzostwa Świata

Składy na Mistrzostwa Europy

Zobacz też

  • Reprezentacja Polski w koszykówce kobiet

Przypisy

  1. Sztab kadry męskiej (pol.). Koszkadra. [dostęp 2019-07-16].
  2. a b c 1000 punktów Koszarka! (pol.). polsatsport.pl. [dostęp 2016-09-10].
  3. MŚ koszykarzy. Koszarek: To zaszczyt być porównywanym z legendami (pol.). polsatsport.pl. [dostęp 2019-09-15].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Kit body basketball.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
This image is a GIF duplicate of kit_body_basketball.png, which does not work as a superimposed image on the template en:Template:Basketball kit.
Kit shorts adidasonwhite.png
Kit for football kit templates
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
Bronze medal europe.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal with europe inside
Flag of Hungary (1949-1956).svg
Flag of Hungary from 20 August 1949 to 12 November 1956.
Basketball pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Basketball. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Belarus (1995–2012).svg
Flag of Belarus 1995-2012
Kit body adidas19onwhiteK.png
Autor: Rysio94, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szablon koszykarskiego stroju adidas na białym
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Bulgaria (1948-1967).svg
Autor: Scroch, Licencja: CC BY-SA 4.0
National Flag of the People's Republic of Bulgaria (1948-1967). Tha flag has got the coat-of-arms from 1948
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Information icon4.svg
An i icon for templates and the like
Herb Polski.svg
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Image:Coat of arms of Poland-official.png
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of the Soviet Union (dark version).svg
(c) I, Cmapm, CC-BY-SA-3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1991) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
Bronze medal.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kit shorts adidaswhite.png
Kit for football kit templates
Silver medal europe.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal with europe inside
Silver medal.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
PZK 20140718 Wałbrzych 9999992.jpg
(c) Andrzej Romański / pzkosz.pl, CC BY-SA 3.0
Mecz sparingowy reprezentacji Polski i Czech w koszykówce, Wałbrzych 18 lipca 2014
Kit body adidas19whiteK.png
Autor: Rysio94, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szablon koszykarskiego stroju adidas białego koloru