Republikańska Partia Społeczna

Republikańska Partia Społeczna
Państwo

 Polska

Skrót

RPS

Prezes

Krzysztof Kawęcki

Data założenia

2003

Data rozwiązania

2005

Adres siedziby

ul. Ząbkowska 38 A,
03-735 Warszawa

Ideologia polityczna

konserwatyzm

Strona internetowa

Republikańska Partia Społeczna (RPS) – polska partia polityczna o profilu konserwatywnym i socjalnym, działająca w latach 2003–2005.

Historia

RPS została zarejestrowana 6 marca 2003 (zgłoszona do ewidencji w poprzednim miesiącu). Założona została z inicjatywy grupy byłych polityków Akcji Wyborczej Solidarność, wywodzących się z Ruchu Społecznego AWS i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”[1]. Zarejestrowano ją pod numerem EwP 164 w ewidencji partii politycznych.

Na czele nowego ugrupowania stanął Krzysztof Kawęcki[2], wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Do partii przystąpiła grupa parlamentarzystów AWS z kadencji 1997–2001, uzyskała nadto wsparcie Mariana Krzaklewskiego.

Ugrupowanie nie podjęło szerszej działalności, w 2004 poparło Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Płażyńskiego (z jego listy startowała do Parlamentu Europejskiego członkini RPS Bożena Adamska, przy czym inna członkini partii Elżbieta Kurzępa kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości). 5 listopada 2004 RPS została wykreślona z rejestru. W 2005 pojedynczy jej członkowie kandydowali do Sejmu z list PiS oraz Partii Centrum. Po wyborach partia została postawiona w stan likwidacji. Wielu jej działaczy przystąpiło potem do PiS. Część współtworzyła później Ruch Przełomu Narodowego, z którym przystąpiła potem do Prawicy Rzeczypospolitej (m.in. Krzysztof Kawęcki).

Władze

Prezes:

Wiceprezesi:

Przewodniczący Rady Krajowej:

  • Stefan Konarski

Zobacz też

  • Politycy Republikańskiej Partii Społecznej

Przypisy

  1. Nowa partia: RPS. „Gazeta Wyborcza”, 1 grudnia 2003. 
  2. Informacje na stronie RPS. [dostęp 2022-09-12].

Media użyte na tej stronie