Rerik (osada słowiańska)


Przypuszczalna lokalizacja Reriku

Rerikwczesnosłowiańska handlowa osada Obodrytów, położona prawdopodobnie na brzegach Morza Bałtyckiego. Jej dokładna lokalizacja była przez długi czas przedmiotem sporów. Wskazywano m.in. Lubekę, Oldenburg in Holstein, zamek Mecklenburg i Alt-Gaarz na półwyspie Fischland-Darß-Zingst. Począwszy od roku 1990 uznaje się (bazując na badaniach naukowców z Uniwersytetu w Kilonii i ośrodka archeologicznego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, którzy prowadzili wykopaliska[1] w latach 1995−1999), że Rerik leżał na wschodnim brzegu Zatoki Wismarskiej.

W IX wieku Obodryci sprzymierzyli się z cesarzem Karolem Wielkim, który używał portu w Reriku jako części szlaku handlowego położonego poza zasięgiem duńskiej i saksońskiej kontroli.

Osada została w roku 808 najechana i zniszczona przez króla wikinga Godfreda w ramach konfliktu pomiędzy Duńczykami i państwem Franków. Na rozkaz króla zgładzony został wtedy książę obodrycki Drożko (choć inne źródła podają, że zginął on rok później, właśnie w Reriku, co może sugerować, że osada nie została całkowicie zniszczona). Po zniszczeniu Reriku, Godfred przeniósł osadników do Hedeby.

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Handelsplatz Reric.jpg
Autor: Stefan Bollmann, Licencja: CC BY 2.5
Lageplan des fruehmittelalterlichen Handelsplatzes Reric. Map of the early mediaeval emporium of Reric.