Reuben Fine

Reuben Fine
Ilustracja
Reuben Fine (1961)
Państwo

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

11 października 1914
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

26 marca 1993
Nowy Jork

Tytuł szachowy

arcymistrz (1950)

Gnome-go-next.svg Amerykańscy arcymistrzowie szachowi

Reuben Fine (ur. 11 października 1914 w Nowym Jorku, zm. 26 marca 1993 w Nowym Jorku) – amerykański arcymistrz, czołowy szachista świata w latach 30. XX wieku.

Życiorys

Tajniki gry w szachy na wysokim poziomie poznał w Klubie Szachowym Marshalla w Nowym Jorku. W 1933 roku zadebiutował w reprezentacji Stanów Zjednoczonych na olimpiadzie szachowej w Folkestone. Na trzeciej szachownicy zdobył srebrny medal. Reprezentował USA na dwóch następnych olimpiadach w Warszawie (1935) i Sztokholmie (1937). We wszystkich trzech olimpiadach drużyna amerykańska zdobyła złote medale, w Sztokholmie Fine zajął pierwsze miejsce na drugiej szachownicy.

W ostatnich latach przed II wojną światową Fine odniósł największe sukcesy. Na turnieju w Nottingham w 1936 roku podzielił trzecie miejsce z Paulem Keresem i Samuelem Reshevskym, za Jose Raulem Capablanką i Michaiłem Botwinnikiem, a przed mistrzem świata Maksem Euwem, Aleksandrem Alechinem i Emanuelem Laskerem. Był sekundantem Euwego w meczu o mistrzostwo świata z Alechinem w 1937 roku. W tym roku wygrał wraz z Keresem turniej w Margate, wyprzedzając Alechina. W 1938 roku również wspólnie z Keresem zwyciężył w słynnym turnieju AVRO w Holandii, wyprzedzając aktualnego mistrza świata Alechina, byłych mistrzów Capablankę i Euwego oraz przyszłego mistrza świata Botwinnika. Ta seria znakomitych rezultatów spowodowała, że był jednym z najpoważniejszych kandydatów do meczu o mistrzostwo świata z Alechinem.

W czasie wojny Fine pracował dla Marynarki Wojennej USA. Szacował prawdopodobieństwo występowania niemieckich U-Bootów w określonych akwenach. Wydał dwie książki poświęcone szachom, Modern Chess Openings (Nowoczesne otwarcia szachowe) w 1939 roku i Basic Chess Endings (Podstawowe pozycje gry końcowej) w 1941 roku. Po wojnie rozpoczął studia w zakresie psychologii. Po śmierci Alechina otrzymał zaproszenie do turnieju mającego wyłonić następnego mistrza świata w 1948 roku, jednak nie zdecydował się na udział w tym turnieju. Na jego decyzję być może miały wpływ przegrane mini-mecze z Izaakiem Bolesławskim i Keresem w 1945 i 1946 roku. Fine wydawał się zmęczony szachami turniejowymi, coraz bardziej zajmowała go psychologia. W 1949 roku rozegrał remisowy mecz z Mieczysławem Najdorfem. Dwa lata później zajął czwarte miejsce na turnieju w Nowym Jorku, za Reshevskym, Euwem i Najdorfem. Był to ostatni jego występ w turnieju międzynarodowym. Poświęcił się pracy naukowej, ukończył studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, uzyskując tytuł doktora psychologii. W 1956 roku opublikował w naukowym periodyku artykuł Psychoanalytic Observations on Chess and Chess Masters, który następnie rozwinął w większe opracowanie pod tytułem The Psychology of the Chess Player (Psychologia szachisty). Przez wiele lat zajmował się psychologicznymi aspektami gry w szachy, jednak w świecie szachowym bardziej cenione są jego podręczniki wydane podczas wojny.

Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, pomiędzy październikiem 1940 a marcem 1941 zajmował 1. miejsce na świecie, wyprzedzając takich zawodników jak Michaił Botwinnik, Aleksandr Alechin czy Paul Keres[1].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Reuben Fine (1961).jpg
Autor: Harry Pot , Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Russische schakers op Schiphol. Smysloo, Euwe, Fine, Botwinnik en Tal
  • 19 juni 1961