Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą
Mały wycinek głazowiska | |
rezerwat przyrody nieożywionej | |
Państwo | ![]() |
---|---|
Województwo | ![]() |
Mezoregion | Pojezierze Wschodniosuwalskie |
Data utworzenia | 1972 |
Akt prawny | M.P. z 1972 r. nr 53, poz. 283 § 9 |
Powierzchnia | 0,98[1] ha |
Ochrona | częściowa |
![]() |
Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą – geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 0,98 ha, objęty ochroną częściową, położony na Suwalszczyźnie (gmina Jeleniewo, powiat suwalski, województwo podlaskie), na południe od jeziora Hańcza, nieopodal wsi Bachanowo. Jest to obszar w widłach rzeki Czarna Hańcza i jej dopływu – strumienia Kozikówka, pokryty dużą ilością głazów narzutowych. Rezerwat znajduje się w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego[2].
Rezerwat utworzono zarządzeniem nr 130 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27 października 1972 (M.P. Nr 53, poz. 283).
Celem wprowadzenia ochrony rezerwatowej na tym obszarze jest zachowanie unikatowego głazowiska, prezentującego wyjątkowo naturalny krajobraz polodowcowy. Na małej powierzchni występuje skupisko ok. 10 000 głazów narzutowych o obwodach od 0,5 do 8 m. Położone są na 4 tarasach: w korycie rzeki, na dnie jej doliny, na tarasie ok. 10 m ponad lustrem wody Czarnej Hańczy oraz na powierzchni sandrowej – ok. 25 m ponad lustrem wody. Są to głównie głazy granitowe, granitognejsy, sjenity, gnejsy, piaskowce, wapienie, bazalty, ryolity, melafiry i porfiry.
Głazowisko powstało na skrzyżowaniu dwóch rynien lodowcowych. Głazy zostały przyniesione w to miejsce przez lodowiec ze Skandynawii wraz z masą gliny zwałowej. Zostały odsłonięte w wyniku wymycia gliny przez wody roztopowe lodowca.
Obecnie na głazach występują liczne gatunki porostów naskalnych i mchy – m.in. rzadki gatunek górski. Współcześnie teren rezerwatu wykorzystywany jest jako pastwisko.
Zobacz też
- Rezerwat przyrody Głazowisko Łopuchowskie
- Rezerwat przyrody Rutka
- Głazy narzutowe na Warmii i Mazurach
Przypisy
- ↑ Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-04-22].
- ↑ Głazowisko Bachanowo. Suwalski Park Krajobrazowy. [dostęp 2018-10-01].
Bibliografia
- Grzegorz Rąkowski: Polska egzotyczna. Cz. 1. Pruszków: "Rewasz", 1999. ISBN 83-85557-63-6.
Media użyte na tej stronie
Autor:
Mapa gminy Jeleniewo, Polska
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief ocation map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 54.50 N
- S: 52.17 N
- W: 21.45 E
- E: 24.10 E
Autor:
Mapa powiatu suwalskiego, Polska
Shiny green button/marker widget.
Autor: Witia, Licencja: CC BY 3.0
To jest fotografia obszaru chronionego dostępnego w CRFOP pod numerem
Autor: Witia, Licencja: CC BY 3.0
To jest fotografia obszaru chronionego dostępnego w CRFOP pod numerem
(c) Rumun999 z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 2.0
Głazowisko w Bachanowie. Foto: Wikipedysta:Rumun999
Autor: Witia, Licencja: CC BY 3.0
To jest fotografia obszaru chronionego dostępnego w CRFOP pod numerem