Rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem

Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem
Ilustracja
rezerwat florystyczny
Typ

florystyczny

Podtyp

roślin zielnych i krzewinek

Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Mezoregion

Wybrzeże Trzebiatowskie

Data utworzenia

8 lipca 2017

Akt prawny

Dz. Urz. Woj. Zach. z 2017 r., poz. 2734

Powierzchnia

14,20 ha

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kołobrzeg
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kołobrzeg, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”
Ziemia54°09′56″N 15°28′00″E/54,165556 15,466667

Rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowemflorystyczny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Kołobrzeg w powiecie kołobrzeskim (województwo zachodniopomorskie).

Obszar chroniony utworzony został 8 lipca 2017 r. na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem” (Dz. Urz. Woj. Zach. z 2017 r., poz. 2734)[1].

Położenie

Rezerwat ma 14,20 ha powierzchni; w całości pod ochroną czynną[2]. Znajduje się na terenie obszarów ewidencyjnych Dźwirzyno i Grzybowo, sięga od połowy plaży do lasu za wybrzeżem. Jest położony na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000: obszarze specjalnej ochrony ptakówWybrzeże Trzebiatowskie” PLB320010 i obszarze mającym znaczenie dla WspólnotyTrzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski” (PLH320017).

Charakterystyka

Celem ochrony rezerwatowej jest „zachowanie typowych zbiorowisk roślinnych wydmy białej i wydmy szarej wraz z licznymi populacjami rzadkich i chronionych gatunków roślin”[2]. Rezerwat zawiera dwa obszary siedlisk chronione prawem unijnym, stanowiące dla Pomorza Zachodniego typowy, choć zanikający, układ roślinności: fragment wydm białych (z zespołem piaskownicy zwyczajnej i wydmuchrzycy piaskowej Elymo-Ammophilietum arenarie), przechodzących w wydmy szare (zespół psammofilnej murawy z kocankami i jasieńcem Helichryso-Jasionetum litoralis), a dalej od wybrzeża bór sosnowy i fragmentami bór bażynowy. W miejscach dużego nasłonecznienia na stykach wydm białych i szarych tworzą się także wrzosowiska z poduchami bażyny czarnej (Empetrum nigrum). Na wydmach występują również 3 gatunki gruszyczek Pyrola sp., tajęża jednostronna (Goodyera repens), widłak goździsty (Lycopodium clavatum), korzeniówka (Monotropa hypopitys), chrobotek (Cladonia sp.) i inne typowo wydmowe gatunki[3][4].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
West Pomeranian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Kołobrzeg (gmina wiejska) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Kołobrzeg, Polska
Powiat kołobrzeski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu kołobrzeskiego, Polska