Richard E. Taylor

Richard E. Taylor
Ilustracja
Richard E. Taylor (1967)
Data i miejsce urodzenia

2 listopada 1929
Medicine Hat

Data i miejsce śmierci

22 lutego 2018
Stanford

Zawód, zajęcie

fizyk

Alma Mater

Uniwersytet Alberty
Uniwersytet Stanforda

Uczelnia

Lawrence Berkeley National Laboratory
Stanford Linear Accelerator Center

Richard Edward Taylor (ur. 2 listopada 1929 w Medicine Hat, zm. 22 lutego 2018 w Stanford[1]) – kanadyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla.

Richard Taylor urodził się w Medicine Hat w prowincji Alberta, jego matka pochodziła z rodziny norweskich emigrantów, którzy przyjechali do Kanady ze Stanów Zjednoczonych wkrótce po I wojnie światowej. Dziadek Richarda Taylora ze strony ojca pochodził z Irlandii Północnej, a babka ze Szkocji[2].

STudiował na University of Alberta w Edmonton, w 1950 roku uzyskał B. Sc, a w 1952 stopień magistra[3]. Wraz z żoną, Ritą Bonneau wyjechał z Kanady do Kalifornii, gdzie kontynuował edukację na Uniwersytecie Stanforda. Wśród jego wykładowców byli wówczas Felix Bloch, Leonard Schiff, Willis Lamb, Robert Hofstadter i Pief Panofsky. Eksperymenty Richarda Taylora, wykonywane pod kierunkiem Roberta Mozleya, dotyczyły wytwarzania spolaryzowanych promieni gamma z wiązki akceleratora, a następnie wykorzystania ich do badania mezonów pi. Stopień doktora na Uniwersytecie Stanforda uzyskał w 1962 roku[2].

Pracował przez rok w Lawrence Berkeley National Laboratory, a następnie, od 1962 roku, w Stanford Linear Accelerator Center (SLAC), w 1970 roku został tam profesorem, a w 2003 przeszedł na emeryturę. W SLAC, wraz Jerome Friedmanem i Henry Kendallem, przeprowadził serię eksperymentów, które pozwoliły potwierdzić hipotezę, że protony i neutrony są zbudowane z kwarków[3].

W 1990 roku wraz z Jerome Friedmanem i Henry Kendallem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za ich pionierskie badania dotyczące głęboko nieelastycznego rozpraszania elektronów na protonach i związanych neutronach, co miało istotny wpływ na rozwój modelu kwarkowego w fizyce cząstek[2].

Przypisy

  1. Andrew Myers, Nobel Prize-winning physicist Richard Taylor dies at 88, news.stanford.edu (dostęp: 23 lutego 2018).
  2. a b c Richard E. Taylor - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1990 > Jerome I. Friedman, Henry W. Kendall, Richard E. Taylor [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-01-26]. (ang.)., autobiografia, Nobel Lecture, December 8, 1990, Deep Inelastic Scattering: The Early Years
  3. a b Richard E. Taylor, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-05-08] (ang.).

Media użyte na tej stronie

NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
Richard E. Taylor.jpg
Richard Taylor in 1967. Won the Nobel Prize for Physics in 1990.