Riwka Holtzberg
Riwka Holtzberg, z domu Rosenberg (hebr. רבקה הולצברג; ur. 1980 w Izraelu, zm. 26 listopada 2008[1] w Mumbaju) – izraelska emisariuszka Chabad-Lubawicz w Mumbaju, gdzie wraz z mężem rabinem Gawri’elem prowadziła miejscowe centrum żydowskie Nariman House. Wraz z mężem została zamordowana podczas serii zamachów terrorystycznych w Mumbaju w 2008.
Życiorys
Urodziła się w Izraelu, jako córka rabina Szimona i Jehudit Rosenbergów. Wychowała się w Afuli. Studiowała w seminarium Bet Riwka w Kefar Chabad. Jej wuj, Jicchak Dowid Grossman jest naczelnym rabinem miasta Migdal ha-Emek.
W 2003 roku wraz z mężem przyjechała jako emisariuszka do Mumbaju w Indiach, by zorganizować tam wspólnotę religijną dla kilkuset zamieszkujących w tym mieście Żydów[2]. Zakupili kilkupiętrowy budynek, który stał się centrum kultury żydowskiej o nazwie Nariman House. Prowadziła tam m.in. zajęcia dla kobiet.
Atak terrorystyczny
26 listopada 2008 roku, Nariman House został zaatakowany przez grupę terrorystów. Za zakładników wzięto kilkanaście osób, w tym rodzinę Holtzbergów. Po pewnym czasie wypuszczono dwuletniego Moshe wraz z Sandrą Samuel, nianię dziecka oraz pracownicę kuchni koszernej. Po dwóch dniach, budynek Chabadu został odbity przez antyterrorystów[2]. W jego wnętrzu odnaleziono ciała Gawri’ela i Riwki Holtzbergów oraz sześciu innych osób[2].
Pogrzeb
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 grudnia w Kefar Chabad i następnie na cmentarzu na Górze Oliwnej w Jerozolimie. W uroczystościach uczestniczył m.in. prezydent Izraela Szimon Peres, dwaj byli premierzy: Ehud Barak i Binjamin Netanjahu[3], naczelni rabini Izraela, deputowani do Knesetu, amerykański i indyjski ambasador w Izraelu oraz tysiące innych ludzi[4]. We wszystkich ośrodkach Chabad-Lubawicz na świecie odbywały się modły w intencji zmarłych.
Rodzina
W 2003 roku poślubiła Gawri’ela Holtzberga z Nowego Jorku. Mieli trójkę dzieci. Pierwszy syn zmarł jako niemowlę w wyniku choroby Taya-Sachsa[1]. Drugi syn jest również chory na tę chorobę i jest obecnie hospitalizowany w Izraelu[1]. Trzeci syn, Mosze Cewi mieszkał razem z rodzicami w Mumbaju, a obecnie przebywa wraz z dziadkami w Izraelu.
Przypisy
- ↑ a b c Mark Lavie, Orphan of slain rabbi in Mumbai lands in Israel w Associated Press, 01.12.2008 [dostęp: 02.12.2008].
- ↑ a b c Waldemar Piasecki, Dramat żydowskich zakładników w Bombaju na stronie znak.org.pl, 28.11.2008 [dostęp: 02.12.2008].
- ↑ Żydzi chowają ofiary ataku w Bombaju w serwisie tvn24.pl, 02.12.2008 [dostęp: 02.12.2008].
- ↑ Masses gather for Chabad emissaries' funeral, Jedi’ot Acharonot, 02.12.2008 [dostęp: 02.12.2008].