Robert Bunsen

Robert Bunsen
Ilustracja
(c) Universitätsbibliothek Heidelberg, CC BY-SA 4.0
Pełne imię i nazwisko

Robert Wilhelm Eberhard Bunsen

Data i miejsce urodzenia

30 lub 31 marca 1811
Getynga (Królestwo Hanoweru)

Data i miejsce śmierci

16 sierpnia 1899
Heidelberg

Miejsce spoczynku

Heidelberg

Miejsce zamieszkania

Getynga, Marburg, Kassel, Wrocław, Heidelberg

Narodowość

niemiecka

Alma Mater

Uniwersytet Jerzego Augusta w Getyndze

podpis
Odznaczenia
Medal Copleya
Robert Bunsen

Robert Wilhelm Eberhard Bunsen (ur. 30[1][2] lub 31[3][4] marca 1811 w Getyndze, zm. 16 sierpnia 1899 w Heidelbergu) – niemiecki fizyk i chemik, profesor we Wrocławiu i Heidelbergu. Laureat Medalu Copleya.

Życiorys

Urodził się w Getyndze, gdzie jego ojciec, profesor języków obcych, kierował biblioteką. Stopień doktora uzyskał w 1830 r. po dwóch latach studiów. Najpierw pracował w Kassel, następnie od 1839 w Marburgu na tamtejszym uniwersytecie. W Marburgu odkrył kakodyl oraz jego pochodne, między innymi cyjanek kakodylu, którego planowano użyć jako gazu bojowego[a]. W Marburgu, w wypadku w laboratorium, Bunsen stracił wzrok w prawym oku. W 1852 objął katedrę chemii w Heidelbergu, którą zarządzał przez kolejnych 37 lat. W opuszczonym budynku klasztornym urządził bardzo dobrze wyposażone laboratorium. Mając 78 lat przeszedł na emeryturę i zajął się swoim hobby: geologią.

Nigdy nie był żonaty. Zwykł mawiać, że nie ma czasu na takie sprawy. Prawie cały czas spędzał w laboratorium oraz wykładając (co bardzo lubił). Swoje wykłady często ilustrował ciekawymi doświadczeniami. Od pracy ze żrącymi związkami miał tak zrogowaciałe palce, że mógł je wkładać w płomień palnika własnej konstrukcji. W ten sposób pokazywał studentom, w którym miejscu płomienia temperatura sięga 300 °C. Był znany z poczucia humoru, ale i roztargnienia.

Osiągnięcia naukowe

Wraz z Gustavem Kirchhoffem, badając zachowanie się par soli w płomieniu, stworzyli podstawy analizy widmowej. Dzięki tej metodzie odkryli wspólnie cez i rubid. Osiągnęli to, analizując osad pozostały po odparowaniu 44 ton wody mineralnej. Jako jeden z pierwszych zsyntetyzował związki arsenoorganiczne (kakodyl i jego pochodne). Zajmował się również elektrolitycznym otrzymywaniem czystych metali, w tym chromu, magnezu, glinu, manganu, sodu, baru, wapnia i litu. Był autorem pierwszej monografii o analizie gazowej z 1857. Największą jednak popularność zapewnił mu skonstruowany w jego laboratorium około 1850 palnik gazowy (znany obecnie jako „palnik Bunsena”). Palnik ten jest do dziś stosowany w laboratoriach, zwłaszcza do analiz jakościowych w chemii nieorganicznej, oraz w preparatyce laboratoryjnej. Używa się go również w budownictwie do lutowania rur miedzianych.

Skonstruował
Odkrył
  • podstawy analizy widmowej
  • cez (wraz z Kirchhoffem)
  • rubid (wraz z Kirchhoffem)
  • kakodyl – zsyntetyzowany jako jeden z pierwszych związków metaloorganicznych
  • metody analizy gazów
  • prawo Bunsena i Roscoe’a.

Uwagi

  1. Jako pierwszy taki pomysł wysunął podczas wojny krymskiej brytyjski naukowiec i polityk Lyon Playfair. Za: Corey J. Hilmas, Jeffery K. Smart, Benjamin A. Hill: History of chemical warfare. W: Medical aspects of chemical warfare. Shirley D. Tuorinsky (red.). Falls Church, Va.: Office of the Surgeon General, U.S. Army; Washington, DC: Borden Institute, Walter Reed Army Medical Center, 2008, s. 11, seria: Textbooks of Military Medicine. ISBN 978-0-16-081532-4.

Przypisy

  1. Georg Lockemann: Neue Deutsche Biographie. T. 3. Berlin: Duncker & Humblot, 1957, s. 18–20. [dostęp 2011-03-31]. (niem.).
  2. Christine Stock: Ein großer Naturforscher. Pharmazeutische Zeitung, 11/2011.
  3. Robert Bunsen, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2011-03-31] (ang.).
  4. Bunsen Robert Wilhelm, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2011-03-31].

Bibliografia

  • Andrzej Kajetan Wróblewski. Nie tylko palnik. „Wiedza i Życie”, lipiec 2006. ISSN 0137-8929. 
  • Heinrich Debus. Erinnerungen an Robert Wilhelm Bunsen und seine wissenschaftlichen Leistungen. Für Studierende der Naturwissenschaften, insbesondere der Chemie. „Zeitschrift für anorganische Chemie”. 91 (1), s. 474, 475, luty 1902. 

Media użyte na tej stronie

Joseph Lister, Copley Medal (gold), 1902 Wellcome M0007837.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 4.0

Joseph Lister, Copley Medal (gold), 1902

Wellcome Images
Keywords: Joseph Lister

Robert Wilhelm Bunsen (HeidICON 53016) (cropped).jpg
(c) Universitätsbibliothek Heidelberg, CC BY-SA 4.0
Robert Wilhelm Bunsen, 1852–1889 Professor für Chemie in Heidelberg