Robert Faurisson
Robert Faurisson (ur. 24 stycznia 1929 w Shepperton, zm. 21 października 2018 w Vichy[1]) – francuski literaturoznawca, publicysta, negacjonista. Opublikował szereg prac negujących Holocaust i istnienie komór gazowych.
Życiorys
W pierwszej połowie lat 80. Faurisson stał się na Zachodzie przedmiotem ożywionej dyskusji o granice wolności wypowiedzi. Prawa Faurissona do przedstawienia swoich opinii bronił m.in. amerykański pisarz i publicysta Noam Chomsky, podkreślając jednocześnie, że poglądy historyczne Faurissona są „diametralnie różne od tych, które często wyrażałem na piśmie (np. w mojej książce Peace in the Middle East?, gdzie opisuję Holocaust jako 'najbardziej fanatyczną manifestację ludzkiego szaleństwa’)”[2].
Poglądy Faurissona uznane zostały jednoznacznie za nieprawdziwe przez wspólnotę naukową. Pierwszej publikacji jego tekstu w „Le Monde” w 1978 r. towarzyszyła polemika ze strony zawodowych historyków Olgi Wormser-Migot i Georges’a Wellersa[3]. Inni jednak zdziwieni byli tym, że dziennik opublikował artykuł Faurissona, który dzięki tej publikacji znalazł się w sferze publicznej. Pierre Vidal-Naquet pisał na przykład: „Czy możemy sobie wyobrazić, że astrofizyk wchodziłby w rozmowę z ‘badaczem’, który twierdziłby, że Księżyc zrobiony jest z sera Roquefort?”[4]. W związku z głoszonymi przez siebie poglądami był pobity podczas kilku napadów, dokonanych przez żydowskie bojówki[5].
Na mocy uchwalonej 1990 tzw. Ustawy Gayssota (Loi Gayssot) Faurisson, za głoszenie negacjonizmu, został 1991 usunięty z profesury literatury uniwersytetu w Lyonie (Université Lumière, Lyon 2).
Przypisy
- ↑ Robert Faurisson est mort, le chantre du négationnisme n’est plus. francesoir.fr, 22 października 2018. [dostęp 2018-10-22]. (fr.).
- ↑ Noam Chomsky, „His Right to Say It”. chomsky.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-10)]., The Nation, February 28, 1981.
- ↑ Ariane Chemin, „Le jour où „Le Monde” a publié la tribune de Faurisson”, Le Monde, 20.08.2012.
- ↑ Pierre Vidal-Naquet, Les Assassins de la mémoire, Paris, La Découverte, 1987.
- ↑ Jewish Militants: Fifteen Years, and More, of Terrorism in France.
Linki zewnętrzne
- Biogram Roberta Faurissona na revisionist.com
- Noam Chomsky o Sprawie Faurissona. chomsky.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-07)].
- Pierre Vidal-Naquet: On Faurisson and Chomsky