Robert Hébras
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/Enkelin_von_Robert_H%C3%A9bras%2C_Alt%C3%B6sterreicher_Jean_Serog%2C_Robert_H%C3%A9bras_und_Dr._Hubert_Heiss_v.l.n.r._-_Foto_Vicent_Clausell.jpg/300px-Enkelin_von_Robert_H%C3%A9bras%2C_Alt%C3%B6sterreicher_Jean_Serog%2C_Robert_H%C3%A9bras_und_Dr._Hubert_Heiss_v.l.n.r._-_Foto_Vicent_Clausell.jpg)
Robert Hébras (ur. 29 czerwca 1925 w Oradour-sur-Glane), jest jedną z siedmiu osób, które przeżyły mord w Oradourze 10 czerwca 1944 roku.
W tej masakrze, która po wojnie stała się symbolem nieludzkich zbrodni nazistów, zostało zabitych także 207 dzieci i 254 kobiet. Z mężczyzn przeżyli poza Robertem Hebrasem jeszcze Jean-Marcel Darthout, Mathieu Borie, Clément Broussaudier, Yvon Roby i Pierre-Henri Poutaraud. Zostali oni pod zwłokami zabitych przyjaciół i udawali martwych tak długo aż naziści podpalili stodołę, w której popełnili zbrodnię. Robert Hébras przypomina, że jego lewe ramię zaczęło się już palić, i że ból był przeogromny. Z jego towarzyszy Pierre-Henri Poutaraud został złapany i zastrzelony, tylko trzem z nich udało się uciec z płonącej wsi.
Prawie cała rodzina Hébras została tego dnia zamordowana, tylko ojciec, najstarsza córka i Robert przeżyli.
Następnie Robert uczestniczył aktywnie w ruchu oporu przeciw nazistom, walczył w ostatnim roku wojny po stronie francuskiej Résistance. W 1983 roku był świadkiem w procesie przeciw jednemu z morderców z Oradoura – Heinzowi Barth w byłej NRD. W 2003 roku opublikowany został fim dokumentarny pod tytułem „Spotkania z Robertem Hébras – na śladach wygaszonego życia”, niemieckiego reżysera Bodo Kaisera.
Robert Hébras jako świadek czasu i autor kilku książek zaangażował się w utrwalenie i pielęgnowanie pamięci i rozliczenie z okresem narodowego socjalizmu. Zaangażował się w pojednanie Niemczech i Francji. W 2008 roku został wyróżniony przez Austriackie Stowarzyszenie Służby za Granicą Austriacką Nagrodą Pamięci Holocaustu[1]
Robert Hébras ciągle oprowadza grupy przez ruiny wsi Oradour i pracuje aktywnie w Centre de la mémoire.
Jest żonaty, ma syna, trzech wnuków i żyje w Saint-Junien blisko Oradour. On i Jean-Marcel Darthout są dziś ostatnimi, którzy przeżyli rzeź w Oradourze[2].
Zobacz też
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Tom Parry, I played dead as SS beasts wiped out my entire village’: Last witness of Nazi massacre tells his story, The Daily Mirror, 02/02/2013 (dostęp: 2014-12-15)
- Angelique Chrisafis, Nazi massacre village Oradour-sur-Glane: where ghosts must live on, The Guardian, 3/09/2013 (dostęp: 2014-12-15)
- Franck Petit, La visite intégrale du village d’Oradour-sur-Glane par Robert Hébras, survivant du massacre, FranceTV info, 10/06/2014 (dostęp 2014-12-15)
Media użyte na tej stronie
Delphine Hébras (petite-fille), Jean Serog (99 ans), Robert Hébras (lauréat) et Hubert Heiss (Ambassadeur d'Autriche à Paris)