Robert Hertz

Robert Hertz (ur. 22 czerwca 1881, zm. 13 kwietnia 1915) – przedstawiciel francuskiej szkoły socjologii.

Życiorys

Zginął na polu walki podczas I wojny światowej. Współpracował z Emilem Durkheimem i Marcelem Maussem. Był członkiem zespołu L’Année Sociologique.

W swych badaniach podejmował tematy związane z socjologią śmierci i z socjologią religii. Podkreślał znaczenie badań etnograficznych i analizy kultów ludowych. Hertz wywarł wpływ na wielu etnologów takich jak Louis Dumont, Edward Evans-Pritchard. Także w obecnych czasach powołują się na niego antropolodzy, jak np. Robert Parkin czy Richard Robbins.

Najważniejsze prace

1907 – A contribution to the study of the collective representation of death

1909 – La prééminence de la main droite

Przetłumaczone na język angielski i wydane pod tytułem „Death and The Right Hand” (trans. Rodney and Claudia Needham) London: Cohen and West, 1960.

Esej dotyczący śmierci został po raz pierwszy opublikowany w 1907 roku w L’Année Sociologique, ale stał się szerzej znany dopiero po jego przetłumaczeniu na język angielski w 1960 roku. Hertz podejmuje w nim temat śmierci i obrzędów z nim związanych, które Van Gennep wkrótce potem opisał jako obrzędy przejścia.

W drugim eseju Hertz pisze o dualizmie charakterystycznym dla myślenia ludzi, który jest też podstawą organizacji społecznej. Według Hertza różnice pomiędzy prawą i lewą stroną ciała wynikają z dualizmu, który jest właściwy umysłowi pierwotnemu. To przyczyniło się do tego iż pomimo niewielkiej fizjologicznej przewagi prawej ręki stała się ona tak znacznie dominująca.

Bibliografia

  • Robert Deliège: “Historia antropologii”, Warszawa: Oficyna Naukowa 2011, s. 85–92
  • Douglas J.Davies: “Robert Hertz: the social triumph over death”
  • American Anthropologist,Volume 63, Issue 3 czerwiec 1961 , strony 599-600

Linki zewnętrzne