2015–2016 Polska U-198(1)
2016–2017 Polska U-208(0)
W sumie:16(1)
  1. Aktualne na: 11 lutego 2021.

Robert Janicki (ur. 7 czerwca 1997 w Poznaniu) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w polskim klubie Chojniczanka Chojnice.

Lech Poznań

Janicki jest wychowankiem akademii Lecha Poznań[1]. Zadebiutował w drużynie rezerw 25 października 2014 w meczu III ligi przeciwko Chełminiance Chełmno (0:5)[2]. Jak się później okazało - było to jedyne 12 minut, jakie zagrał w rezerwach Kolejorza (Janicki wszedł na boisko w 78. minucie). Dużo lepiej szło mu w drużynie juniorskiej Lecha, występującej w Centralnej Lidze Juniorów - gdzie był wyróżniającym się zawodnikiem. W rewanżowym meczu finałowym rozgrywek 2015 roku z Legią Warszawa strzelił dwie bramki, choć całe spotkanie Lech przegrał 2:3[3]. Jego gra wzbudziła zainteresowanie klubów niemieckich, a agencji Janickiego zorganizowali mu testy w TSG 1899 Hoffenheim. Po testach niemiecki klub postanowił ściągnąć go do swojej akademii od nowego sezonu. Zawodnik skonfliktował się w Lechem próbując wymusić wcześniejszy transfer, ostatecznie podpisał nowy 3-letni kontrakt z Kolejorzem i od razu został wypożyczony na 2 lata z opcją pierwokupu[4].

TSG 1899 Hoffenheim

18 sierpnia 2015 rozpoczęło się jego wypożyczenie do klubu TSG 1899 Hoffenheim[5]. Nigdy nie zadebiutował jednak w pierwszej drużynie klubu z Bundesligi, a na debiut w drużynie rezerw musiał czekać ponad rok - do 10 września 2016, do meczu Fußball-Regionalligi przeciwko FC 08 Homburg (0:3)[6]. Jak się miało później okazać - były to jedyne 23 minuty spędzone przez Janickiego na seniorskich boiskach w Niemczech[7]. Na początku 2017 roku okazało się, że nie jest już potrzebny drużynie. "Zimą powiedzieli mi wprost – jak chcesz, to możesz wrócić do Polski" - mówił później w wywiadzie[8]. Janicki opuścił więc niemiecki klub i wrócił do Polski. O występach w Lechu Poznań nie było już mowy po tym, w jakich okolicznościach zawodnik rozstał się z poznańskim klubem. W lutym 2017 został więc ponownie wypożyczony[9].

Pogoń Siedlce

21 lutego 2017 udał się na wypożyczenie do drużyny Pogoni Siedlce[10]. "Tą decyzją chciałem złapać minuty w piłce seniorskiej, a przy okazji uczynić krok naprzód w mojej karierze. Wierzę w swoje umiejętności i w to, że wypracuję dobre statystyki na zapleczu ekstraklasy, strzelę trochę bramek, zaliczę kilka asyst. Kadra to nie tylko Milik i Zieliński. Po cichu liczę, że dostanę szansę od trenera i pojadę na EURO U-21." - powiedział w wywiadzie dla klubowej strony[11]. Zadebiutował 4 marca 2017 w meczu I ligi przeciwko Sandecji Nowy Sącz (4:0)[12]. Wiosną 2017 roku zanotował łącznie 8 występów w 1-ligowcu, w tym dwa w podstawowym składzie. W sumie zaliczył jedną asystę z rzutu rożnego w meczu przeciwko Olimpii Grudziądz[13]. Choć umowa wypożyczenia z Lecha Poznań zawierała opcję wykupu[14], klub z Siedlec nie zdecydował się z niej skorzystać i zawodnik opuścił Pogoń z końcem sezonu 2016/17. "Stracone pół roku." - ocenił pobyt w Pogoni Siedlce sam zawodnik[8].

Olimpia Grudziądz

22 lipca 2017 Lech na zasadzie transferu definitywnego oddał Janickiego do zespołu Olimpii Grudziądz[15]. Zadebiutował 22 lipca 2017 w meczu Pucharu Polski przeciwko Świtowi Nowy Dwór Mazowiecki (2:2 k. 5:4), w którym zdobył swoją pierwszą bramkę[16]. W I lidze zadebiutował 29 lipca 2017 w meczu przeciwko Zagłębiu Sosnowiec (0:1)[17]. Zdążył rozegrać jeszcze tylko dwa mecze i właśnie w drugim z nich - w meczu ze Stalą Mielec, w pierwszej połowie doznał kontuzji śródstopia - złamania trzech kości lewej stopy[18]. Wypadł ze składu niemal na resztę rundy jesiennej - wrócił na dwa ostatnie mecze pod koniec listopada i zakończył pobyt w Grudziądzu[19].

Warta Poznań

Po odejściu z Olimpii Grudziądz wrócił do rodzinnego Poznania i zdecydował się na podpisanie 28 lutego 2018 kontraktu z występującą w II lidze Wartą Poznań[20]. Zadebiutował już niecały miesiąc później - 24 marca 2018 w meczu II ligi przeciwko Gryfowi Wejherowo (0:1)[21]. Pierwszą bramkę zdobył 14 kwietnia 2018 w meczu ligowym przeciwko GKS-owi 1962 Jastrzębie (0:2)[22]. Początkowo był zawodnikiem podstawowego składu, z czasem grał coraz mniej.

W sezonie 2017/18 jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i awansował do wyższej ligi[23]. W I lidze zadebiutował 27 lipca 2018 w meczu przeciwko Garbarni Kraków (1:1)[24]. Początkowo pełnił rolę "żelaznego rezerwowego", we wrześniu wskoczył jednak do pierwszego składu i miejsca w nim już nie oddał. Zaowocowało to pierwszą bramką w lidze, zdobytą 6 października 2018 w meczu przeciwko Chojniczance Chojnice (1:1)[25]. Występy w Warcie w sezonie 2018/19 zakończył z pięcioma bramkami i dwiema asystami[26].

Kolejny sezon w Warcie należał do najbardziej udanych - Janicki wystąpił w 33 meczach, strzelił 8 bramek i popisał się 8 asystami. Także dzięki jego postawie Warta znalazła się w barażach o grę w Ekstraklasie.

31 lipca 2020 wystąpił w finale baraży o grę w Ekstraklasie przeciwko Radomiakowi Radom (2:0)[27] i awansował do najwyższej ligi[28]. W Ekstraklasie zadebiutował 23 sierpnia 2020 w meczu przeciwko Lechii Gdańsk (0:1)[29]. Na pierwszą (i jedyną jak dotąd) bramkę w Ekstraklasie musiał trochę poczekać - zdobył ją 17 grudnia 2020 w meczu przeciwko Śląskowi Wrocław (2:1)[30]. Gra w najwyższej lidze okazała się dla Janickiego wyzwaniem - początkowo zawodnik podstawowego składu, stał się rezerwowym wchodzącym na końcówki spotkań, aż wreszcie - od marca 2021 - przestał wchodzić na boisko nawet z ławki[31]. Jedyny swój sezon w Ekstraklasie zakończył z 19. występami, jedną bramką i jedną asystą, a Warta nie zdecydowała się na przedłużenie wygasającego kontraktu zawodnika[32].

Sandecja Nowy Sącz

23 lipca 2021 roku Janicki został piłkarzem występującej w I lidze Sandecji Nowy Sącz - klub pozyskał go z wolnego transferu, a umowa podpisana została na rok, z możliwością przedłużenia[33]. W sezonie 2021/22 wystąpił w 21 meczach Fortuna I ligi i jednym w Pucharze Polski[34], bez gola i asysty, wiosną 2022 najczęściej pomijany w wyborze składu[35]. Po zakończeniu sezonu Sandecja nie zdecydowała się na zaoferowanie Janickiemu kontraktu.

Chojniczanka

3 czerwca 2022 roku dołączył do drużyny Chojniczanki Chojnice, beniaminka Fortuna I ligi, z którą podpisał dwuletni kontrakt[36].

Polska U-19

W 2015 roku otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-19[37]. Zadebiutował 11 listopada 2015 w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy U-19 2016 przeciwko reprezentacji Bułgarii U-19 (0:1)[38]. Pierwszą bramkę zdobył 16 listopada 2015 w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy U-19 2016 przeciwko reprezentacji Luksemburga U-19 (2:2)[39].

Polska U-20

W 2016 roku otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-20[40]. Zadebiutował 1 września 2016 w meczu U20 Elite League przeciwko reprezentacji Szwajcarii U-20 (2:2)[41].