Robert i Bertrand

Robert i Bertrand
Gatunek

komedia

Data premiery

12 stycznia 1938

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

37 min (80 min)

Reżyseria

Mieczysław Krawicz

Scenariusz

Jan Fethke,
Napoleon Sądek

Główne role

Helena Grossówna,
Eugeniusz Bodo,
Adolf Dymsza

Muzyka

Henryk Wars

Zdjęcia

Stanisław Lipiński

Scenografia

Jacek Rotmil,
Stefan Norris

Produkcja

Józef Rosen
(kierownik produkcji)

Robert i Bertrand – polski film fabularny z 1938 roku. Przedwojenna komedia filmowa. Film powstał na podstawie wodewilu Johanna Nepomuka Nestroya. Pochodzi z niego kilka popularnych piosenek (Zakochany złodziej). Z oryginalnego filmu, trwającego nieco ponad 80 minut, w polskich zbiorach zachowało się jedynie 37 minut. Niemal kompletną kopię filmu odnaleziono w zbiorach Instytutu Polskiego w Londynie, który w lutym 2017 roku przekazał ją (wraz z innymi filmami) Filmotece Narodowej[1][2].

Obsada

Opis fabuły

Irena - młoda, początkująca powieściopisarka z zamożnego domu - szuka natchnienia do napisania powieści kryminalnej. Na prowincji przypadkowo zaznajamiają się Bertrand, zredukowany urzędnik - obecnie zajmujący się obnośną sprzedażą krawatów i Robert, zawodowy sprzedawca takiego samego towaru. Zawierają doraźną spółkę handlową i w poszukiwaniu klientów trafiają na pobliskie wiejskie wesele. Podczas uroczystości weselnej giną pieniądze, a podejrzani o tę kradzież Robert i Bertrand trafiają do miejscowego aresztu, w którym ukryła się szukająca wrażeń Irena. Oni biorą ją za złodziejkę i starają się nawrócić ją na uczciwą drogę, a ona ma te same zamiary wobec nich. Co więcej, Bertrand zakochuje się w Irenie. Z wzajemnością.

Przypisy

  1. Filmoteka Narodowa: Unikatowe filmy od Instytutu Polskiego w Londynie, kulturaonline.pl [dostęp 2017-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-06].
  2. Wyjątkowe polskie filmy trafiły do Filmoteki Narodowej, „TVN24.pl” [dostęp 2017-02-05].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Mieczysław Krawicz.JPG
Mieczysław Krawicz (1893-1944) - polski reżyser filmowy. Fotografia portretowa w płaszczu, 1934.