Rock Master
„Climbing Stadium Arco” | |
Gospodarz | |
---|---|
Organizator | |
Strona internetowa |
Rock Master (także; Arco Rock Master) – międzynarodowe, prestiżowe, elitarne zawody we wspinaczce sportowej organizowane są corocznie od 1987 roku we włoskim Arco, odbywają się one tradycyjnie w pierwszy lub drugi weekend września. Zawody wspinaczkowe odbywają się pod patronatem IFCS. Wspinacze je często nazywają „nieoficjalnymi mistrzostwami świata”.
Historia
Główny pierwszy konkurs na festiwalu Rock Master w 1987 roku w prowadzeniu odbywał się na wymodelowanych trasach na naturalnych skałach „Colodris”. Od 1988 zawody są przeprowadzane są na stale zainstalowanych sztucznych ścianach usytuowanych na mini stadionie położonym 200 m do centrum miasta. „Climbing Stadium Arco” poza zawodami służy również jako treningowa ściana wspinaczkowa oraz atrakcja turystyczna.
W pierwszych czterech latach wśród kobiet zwyciężała słynna wspinaczka amerykańska Lynn Hill. Wśród mężczyzn Niemiec Stefan Glowacz wygrał dwie pierwsze edycje tych zawodów. Od 1999 w ramach Rock Master odbywają się również zawody boulderingu i we wspinaczce na szybkość. Zawody bulderingowe odbywa się pod nazwą „Sint Roc Boulder Contest”. Od 2002 r. organizowany są także „Rock Junior”, konkursy wspinaczkowy dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat i ich rodzin (rozpoczynają się od czerwca). W 2011 roku Rock Master nie odbył się ponieważ Arco było gospodarzem jedenastej edycji mistrzostw świata we wspinaczce w terminie od 15 do 24 lipca.
- Rekordzistami pod względem ilości zwycięstw
w Rock Masters jest Hiszpan Ramón Julián Puigblanqué, który 7 razy wygrał konkurencję w prowadzeniu (w latach 2005-7, 2009-10 i w 2012-13) oraz Czech Adam Ondra, który też wygrał siedem razy w konkurencji; duel (6x) oraz w boulderingu (1x), a wśród kobiet Austriacka Angela Eiter, zwyciężała sześć razy także w prowadzeniu (2003-5, 2007, 2009 i w 2012)[1].
Polskie akcenty zapisane w festiwalu Rock Masters to;
- mężczyźni: Tomasz Oleksy 4 zwycięstwa (2000 w boulderingu, 2002, 2004-5 we wspinaczce na szybkość), łącznie 9 medali (w tym 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe), Marcin Dzieński zwycięstwo w 2016.
- kobiety: Edyta Ropek zwycięstwo w 2009 roku, we wspinaczce na szybkość.
Uczestnictwo w Rock Masters
Do zawodów w prowadzeniu zapraszanych jest dziesięć najlepszych kobiet i mężczyzn ustalanych wg światowego rankingu[2], dodatkowo przyznawane są dwie „dzikie karty”, np. szczególnie utalentowanym młodym wspinaczom. Zawody odbywają się w dwóch rundach, w rundzie „onsight” (zawodnicy nie mogą oglądać drogi) natomiast a w drugiej rundzie „po rozegranej 1-szej rundzie” zawodnicy mogą oglądać trasę, a nawet dokonywać próbny wejść. Ustalenie zwycięzcy następuje po uwzględnieniu wyników z obu wspinaczek.
Do boulderingu zaprasza się tylko osiem kobiet i ośmiu mężczyzn. Sama konkurencja odbywa się w systemie pucharowym.
W 2010 roku rozegrano po raz pierwszy pokazowe, a od 2011 rozgrywane są one na stałe, atrakcyjne i widowiskowe zawody, które odbywają się na dwóch równoległych ścieżkach wspinaczkowych w tzw duelu[3], do których zapraszanych jest najlepszych 16 zawodniczek i zawodników z listy światowej IFCS.
Rozgrywane konkurencje
- Rodzaje konkurencji rozgrywanych w ramach festiwalu Rock Master;
B – bouldering, D – duel, P – prowadzenie, oraz S – wspinaczka na szybkość.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji
Prowadzenie
Wspinaczka na szybkość
|
|
Duel
|
|
Bouldering
|
|
Uwagi
- ↑ a b c d e f Zawody podczas tej edycji Rock Master nie odbyły się ze względu na odbywające się w tym roku MŚ w Arco.
- ↑ a b c d e f Zawody podczas tej edycji Rock Master nie odbyły się ze względu na odbywające się w tym roku MŚJ w Arco.
- ↑ a b c d e f g h Zawody podczas tej edycji Rock Master nie odbędą się ze względu na pandemię z powodu wirusa SARS-CoV-2.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ ALBO D’ORO. Rock Masters 2018, rockmasterfestival.com/2018 [dostęp 2020-04-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-30] (wł. • ang.).
- ↑ Rankings: IFSC Climbing, ifsc-climbing.org/ranking [dostęp 2020-04-02] (ang.).
- ↑ Vinicio Stefanello , Rock Master Gran Galà – Duel, arco2011.it [dostęp 2020-04-02] [zarchiwizowane z adresu 2011-12-30] (wł. • ang.).
- ↑ Lezec.cz: SP v lezení na obtížnost a rychlost Arco, Itálie + Rockmaster (2017)
- ↑ Lezec.cz: Adam Ondra wygrał Rock Master Trophy i KO boulder Contest (2016)
- ↑ Rockmasterfestival.com/2017
- ↑ Rockmasterfestival.com/2018
Bibliografia
- Rock Master Festival, rockmasterfestival.com [dostęp 2020-04-02] (wł. • ang.).
- IFSC Sport Climbing, ifsc-climbing.org [dostęp 2020-04-02] (ang.).
- Digitalrock Calendar, digitalrock.de [dostęp 2020-04-02] (ang.).
Media użyte na tej stronie
Pictogram for climbing, inspired by the olympic pictograms listed in Category:Summer Olympics pictograms
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Flaga Finlandii
Autor: Damien Ayers, Licencja: CC BY 2.0
Climbing Stadium - Arco, Italy
Autor: Damien Ayers, Licencja: CC BY 2.0
Climbing Stadium - Arco, Italy
Autor: IFSC, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ramon Puigblanque(ESP), winner Arco Rock Master 2007