Rocknest
Rocknest (pl. Skalne gniazdo) − miejsce w kraterze Gale, na powierzchni planety Mars, które zostało wybrane do lokalizacji pierwszego użycia czerpaka łopatki urządzenia CHIMRA, urządzenia zamontowanego jako jednego z pięciu instrumentów, na rewolwerowej wieżyczce znajdującej się na końcu robotycznego wysięgnika należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony na zdjęciu widok miejsca Rocknest jest mozaiką zdjęć wykonanych przez jedną z dwóch (prawą) kamer masztowych ang. (Mastcam) podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, lub w dniu 28 września 2012. Cztery sol wcześniej łazik przybył do Rocknest po opuszczeniu Bradbury Landing. Wydmowa łacha z grupą ciemnych skał ma wymiary 1,5 m na 5 m[1].
Zespół łazika Curiosity wybrał Rocknest, jako miejsce pierwszego czerpania piasku, ponieważ piasek w tym miejscu składa się z drobnych cząstek i nadaje się do szorowania wewnętrznych powierzchni komór urządzenia CHIMRA. Marsjański piasek wibrując wewnątrz komór usuwał resztki pozostałości z Ziemi[2].
Przypisy
- ↑ 'Rocknest' From Sol 52 Location (ang.). NASA, 4 października 2012. [dostęp 2013-03-12].
- ↑ NASA Mars Rover Fully Analyzes First Soil Samples (ang.). NASA, 3 grudnia 2012. s. 6 akapit. [dostęp 2013-03-13].
Media użyte na tej stronie
Curiosity podczas wykopalisk
Para zdjęć pokazuje "Znak ugryzienia" marsjańskiego podłoża, skąd łazik Curiosity zgarnął trochę marsjańskiego piasku (z lewej) oraz czerpak łopatki niosący tenże piasek (z prawej). Próbka została zaczerpnięta z wydmy piasku i kurzu nazwanej "Rocknest". Wydarzenie miało miejsce 7 października 2012, czyli kolejnego 61 marsjańskiego (Sol 61) dnia operacji łazika Curiosity (licząc od 5 sierpnia 2012 - dzień lądowania łazika Curiosity na Marsie.). Trzecią próbkę zebrano 15 października, albo 69 marsjańskiego (Sol 69) dnia misji łazika Curiosity i przekazano do Instrumentu Chemii i mineralogii (Chemin), 17 października, albo Sol 71.
Zdjęcia te, zostały zrobione przez MastCam 34 jedną z dwu kamer umieszczonych na zdalnie sterowanym maszcie. Naukowcy poprawili parametry ekspozycji zdjęcia tak, aby zobaczyć obraz taki, jaki zobaczylibyśmy w warunkach oświetleniowych na Ziemi.
Mapa trasy przebytej przez łazik Curiosity do Sol 130
Mapa ta przedstawia trasę jaką przebył łazik Curiosity od miejsca lądowania nazwanego Bradbury Landing do 130 marsjańskiego dnia trwania misji, inaczej Sol 130 (17 grudnia 2012). Ostatni odcinek omawianej trasy jest przedstawiony w powiększeniu i z większymi szczegółami.
Łazik wszedł do płytkiej depresji o nazwie "Yellowknife Bay" przebywając 26,1 m w Sol 125 (grudzień 2012). Następnie łazik przebył 32,8 m w Sol 127 (14 grudnia), a 5,6 m w Sol 130.
Yellowknife Bay był potencjalnym miejscem na wybór pierwszej skały docelowej jako obiektu do użycia wiertarki udarowej. Podłoże w tym dorzeczu jest inne niż Bradbury Landing. Nocne obserwacje z orbity wskazują, że podłoże w dorzeczu zachowuje dzienne ogrzewanie lepiej niż terenu wokół Bradbury landing, właściwość ta nazywana jest dużą bezwładnością cieplną
Mapa posiada adnotację określającą położenie miejsca John Klein, naciśnij aby ją uruchomić
Rocknest — miejsce pracy łazika Curiosity
Na zdjęciu, należący do NASA łazik Curiosity przedstawia swój autoportret, a w kontekście jego miejsca pracy, obszar zwany "Rocknest Drift wiatru", w 84 dniu misji na Marsie, albo w Sol 84, (na Ziemi był wtedy 31 października 2012). Łazik pracował w tej lokalizacji od Sol 56 (2 października 2012) do Sol 100 (16 listopada 2012).
Wydma składa się z piasku uwięzionego na zawietrznej stronie grupy ciemnych kamieni nazwanych Rocknest. Mozaika złożona z 55 obrazów z kamery MAHLI przedstawia pierwsze cztery, z pięciu miejsc, z których czerpak urządzenia CHIMRA uzyskał piasek do oczyszczenia komór przetwarzania próbek z resztek ziemskich pozostałości. Uzyskany materiał został ostatecznie dostarczony do analitycznego laboratorium Chemii i Mineralogii (Chemin) i do urządzenia analizy próbek na Marsie (SAM), czyli do przyrządów laboratoryjnych umieszczonych wewnątrz kadłuba łazika. Wersja zdjęcia opatrzona uwagami pokazuje lokalizację miejsc poboru materiału w późniejszym terminie, a piąta i ostatnia miarka, jest jedyną, która dostarczyła piasek do SAM.
Przed pobraniem piasku zespół łazika umieścił około 50 - centymetrowej szerokości znacznik koła na wydmie Rocknest. To pozwoliło kamerze MACHLI i rentgenowskiemu spektrometrowi do wychwytywania cząstek alfa ang. Alpha Particle X-Ray Spectrometer (APXS) określić, czy dryf naprawdę składał się z ziaren piasku o wystarczająco małych rozmiarach, do oczyszczenia komory urządzenia CHIMRA, a także czy mógł być dostarczony do urządzeń Chemin i SAM. Zaznaczony piasek w centrum koła, przez zespół łazika nazwany "Portage", został zbadany przez APXS.
Ramię wysięgnika łazika nie jest widoczne na mozaice ze względu na to, że kamera MACHLI, która wykonała tą mozaikę znajduje się na rewolwerowej wieżyczce na końcu omawianego ramienia. Ruchy nadgarstka ramienia wysięgnika (siłownik obrotowy/przegub nadgastkowy) i obroty wieżyczki na końcu ramienia, pozwoliły kamerze MAHLI wykonać mozaikę składającą się z 55 obrazów. Wcześniejsza wersja autoportretu z 84 Sol została wykonana 01 listopada 2012 (patrz PIA16239).
04.10.2012
"Rocknest" — miejsce na Marsie
Ten wydmowy skrawek piasku, kurzu i skupiska kawałków ciemnych skał, o nazwie "Rocknest", jest miejscem wybranym do pierwszego użycia czerpaka (łopatki) urządzenia CHIMRA, zamontowanego na wysięgniku należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony widok jest mozaiką zdjęć wykonanych przez prawą kamerę zestawu MastCam podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, (na Ziemi był wtedy 28 września 2012). Cztery marsjańskie dni wcześniej łazik przybył do miejsca Rocknest