Rogaliński Hrabia

POL COA Rogaliński hrabia.svg

Rogaliński Hrabiapolski herb hrabiowski, odmiana herbu Łodzia, nadany w SRI.

Opis herbu

Opis zgodnie z klasycznymi regułami blazonowania:

W polu czerwonym łódź złota. Nad tarczą korona hrabiowska, nad którą pięć hełmów z klejnotami: I - dwugłowy orzeł cesarski czarny; II - między rogami jelenimi naturalnymi pół niedźwiedzia wspiętego czarnego, w lewo, z różą czerwoną w łapie; III jastrząb czarny z podkową złotą, między ocelami której takiż krzyż; IV - na pięciu piórach strusich srebrnych łódź złota; V - ramię zbrojne zgięte w łokciu, w zbroi srebrnej, ze sztandarem srebrnym, na którym litera R złota. Labry na każdym hełmie czerwone podbite srebrem. Trzymacze: dwóch rycerzy w zbrojach srebrnych z otwartymi przyłbicami, z trzema piórami strusimi czerwonymi na hełmach, wspartych na szabli w zewnętrznych rękach, przepasanych na biodrach czerwonymi pasami.

Najwcześniejsze wzmianki

Nadany z tytułem reichsgraf Kacprowi von Rogalińskiemu 1 kwietnia 1787. Podstawą nadania były zasługi dla domu cesarskiego, pełniony urząd wojewody inflanckiego, pochodzenie ze znanej rodziny, posiadającej dobra od 1485 i powiązanej z Opalińskimi i Leszczyńskimi.

Herbowni

Jedna rodzina herbownych (herb własny):

Bibliografia

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 318-319. ISBN 978-83-7181-597-3.

Media użyte na tej stronie

Herb Szablon.svg
Autor: Zirguezi, Licencja: CC0
Generic Coat of arm
POL COA Rogaliński hrabia.svg
Autor: Avalokitesvara, Licencja: CC BY-SA 4.0
Herb Rogaliński hrabia
POL COA Łodzia.svg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Polish coat of arms