Rolf Krake

Rolf Kraki z drużyną przeskakują płomienie podczas przyjęcia u króla Szwecji Adilsa. Ilustracja: Lorenz Frølich, XIX w.

Rolf Krake[1], Hrothulf[2] (Rolv Krage, Hrólfr Kraki, Hroðulf)legendarny (znany z przekazów i sag) władca duński.

Źródła wiadomości

Postać Rolfa Krake obecna jest w tradycjach zarówno anglosaskiej, jak i skandynawskiej. Władca wspomniany jest m.in. w pisanych po łacinie duńskich kronikach Chronicon Lethrense (anonimowej Kronice królów z Lejre) i Gesta Danorum (Czynach Duńczyków autorstwa Saxo Gramatyka), staroangielskim epickim poemacie heroicznym Beowulf oraz islandzkiej sadze Hrólfs saga kraka.

Część zawartych w tych źródłach informacji o Rolfie Krake jest spójna, jednak szereg wątków i wiadomości przytaczany jest w sposób rozbieżny. Z tego powodu wiedzy o tym władcy nie można czerpać tylko z jednego źródła.

Rolf Krake w Gesta Danorum

Rolf Krake rozsypuje złoto podczas ucieczki przed Szwedami. Ilustracja: Hugo Hamilton, XIX w.

Pochodzenie

Według Gesta Danorum rodzicami Rolfa Krake byli król Helge oraz Yrse (Yrse była jednocześnie córką Helge, o czym on jednak nie wiedział płodząc z nią syna). Wujem Rolfa był król Roar, a dziadkiem Halfdan Stary[3]. Rolf miał siostrę Skulde.

Historia

Saxo Gramatyk opisuje dzieje Rolfa Krake w sposób następujący[3]:

Rolf objął władzę w momencie śmierci ojca, króla Helge, który popełnił samobójstwo. W owym czasie Szwecja podlegała Danii i zmuszona była świadczyć na jej rzecz coroczną daninę. Z myślą o zmniejszeniu tej daniny król Szwecji, Adils, poślubił matkę króla Danii, Yrsę. Po pewnym czasie jednak Yrse, zmęczona chciwością Adilsa, postanowiła go opuścić i pozbawić bogactwa. Z tą myślą zaprosiła do Szwecji syna. Po przybyciu Rolfa na dwór Adsila, po trzech dniach ucztowania, wczesnym rankiem kazała załadować wozy zawartością królewskiego skarbca i wraz z synem uciekła. Król ruszył w ich ślad, jednak uciekinierzy zrzucali z wozów kosztowności, co opóźniało i ostatecznie udaremniło pościg.

W późniejszym okresie Rolf Krake ponownie zmierzył się z królem Szwecji. Adils został wtedy pokonany, a Rolf przekazał rządy nad Szwecją Hjartvarowi (Hiartuarowi), który poślubił siostrę Rolfa, Skulde. Skulde, niezadowolona z konieczności płacenia na rzecz Danii daniny, podburzyła męża do ataku na siedzibę Rolfa w Lejre. Pod pretekstem zapłaty daniny do Danii wpłynęły statki szwedzkie, na których, jak się potem okazało, zamiast złota znajdowała się broń. Po zakończeniu powitalnego przyjęcia, gdy gospodarze legli zmorzeni zmęczeniem i trunkami, goście rozpoczęli rzeź śpiących. W wyniku długiej walki, do której stanęły drużyny obu królów, zginęli i Rolf Krake i Hjartvar.

Rolf Krake w Hrólfs saga kraka

Najbardziej szczegółowe informacje o Rolfie podane są w datowanej na ok. 1300 staroislandzkiej sadze Hrólfs saga kraka. Rolf nie jest przedstawiany jako potężny władca z nadania boskiego, lecz jako poganin, który stale musi zapewniać sobie wierność drużyny, walcząc w pierwszych szeregach i sypiąc złotem. Władca omówiony jest w szeregu epizodów (wątków) zwanych þættir koncentrujących się na jego pochodzeniu i drodze do tronu; równolegle opowiadane są dzieje poszczególnych wojowników wchodzących w skład drużyny Rolfa. Wątki łączą się w ostatnim epizodzie podającym informacje o ataku na siedzibę króla w Lejre i jego śmierci[4].

Nawiązania w kulturze współczesnej

Okręt pancerny „Rolf Krake”. Ilustracja: C.F. Sørensen, XIX w.

Imieniem władcy nazwano dwa okręty:

Zobacz też

Przypisy

  1. Polska wersja imienia w tradycji skandynawskiej za: Władysław Czapliński, Karol Górski: Historia Danii. Wyd. I. Wrocław – Warszawa – Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1965, s. 30.
  2. Polska wersja imienia w tradycji anglosaskiej za: Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej. Robert Stiller (tłum.). Kraków: Vis-à-vis Etiuda, 2010, s. 44. ISBN 978-83-61516-35-4.
  3. a b Saxo Gramatyk: Danmarks Krønike. F. Winkel Horn (tłum. 1898). Palle Lauring (wprow.). Aschehoug, 2007, s. 46–61. ISBN 978-87-11-22879-1. (duń.)
  4. Søren Kaspersen et al.: Dansk litteraturhistorie. T. 1. Kopenhaga: Gyldendal, 1984, s. 94–98. ISBN 87-00-14901-2. (duń.)

Media użyte na tej stronie

Rolf Krake sår guld på Fyrisvall by Hugo Hamilton.jpg
Captioned as "Rolf Krake sår guld på Fyrisvall", according to the source page. Etching by Hugo Hamilton, depicting Hrólfr Kraki spreading gold to escape the Swedes. Original image size approximately 17 x 22 cm.
Rolf krake by Frolich.jpg
Illstration of legendary king
Danish Ironclad Rolf Krake (1863).png
Danish Ironclad Rolf Krake in 1863. This was the first armoured ship with turrets, serving in Europe.