Rolls-Royce Motor Cars

Rolls-Royce
Rolls-Royce Motor Cars Ltd.
Ilustracja
Logo Rolls-Royce
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Goodwood

Data założenia

1906

Prezes

Peter Schwarzenbauer

Dyrektor

Torsten Müller-Ötvös

Udziałowcy

BMW (100%)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Logo Spirit of Ecstasy
Punkt dealerski w Moskwie
Rolls-Royce 10 HP
Rolls-Royce Sweptail

Rolls-Royce Motor Cars Ltd.brytyjski producent ultraluksusowych samochodów osobowych i SUV-ów z siedzibą w Goodwood, działający od 1906 roku. Należy do niemieckiego koncernu BMW.

Historia

Rolls-Royce Limited

Pasjonujący się w wynalazkach i technice Henry Royce rozpoczął swój kontakt z branżą motoryzacyjną w 1884 roku zakładając przedsiębiorstwo o charakterze elektrotechnicznym. Charles Stewart Rolls pod koniec XIX wieku specjalizował się z kolei w analityce rynku motoryzacyjnego, a także zajmował się sprzedażą luksusowych samochodów w Londynie[1] a także zdobył sławę na Wyspach Brytyjskich jako jeden z pionierów awiacji przelatujący w dwie strony nad kanałem La Manche[2].

Przedsiębiorcy spotkali się ze sobą po raz pierwszy podczas lunchu w maju 1904 roku, podczas którego zdecydowali się nawiązać ze sobą biznesową współpracę[2]. Ta doprowadziła ostatecznie do powstania przedsiębiorstwa Rolls-Royce Limited w 1906 roku z siedzibą w Manchesterze[2]. W 1908 przedsiębiorstwo przeniesiono do Derby, by ostatecznie w 1946 ponownie obrać za to miasto Crewe[2].

Pierwszym samochodem marki Rolls-Royce był model 10 HP przedstawiony jeszcze w roku utworzenia przedsiębiorstwa, 1904 roku[3]. Już 3 lata później pierwszy model o nazwie własnej przyniósł Rolls-Royce'owi sukces, gdy Silver Ghost uzyskał tytuł The Best Car in the World po tym, jak bez wyłączania silnika przejechał 27 trasę Londyn-Glasgow i odcinek 23 128 kilometrów[4].

W 1911 roku Rolls-Royce rozpoczął stosowanie swojego logo, które w kolejnych dekadach XX wieku stało się dobrze rozpoznawalnym symbolem firmy[2]. Umieszczona na wierzchołku atrapy chłodnicy chromowana figura o przydomku Spirit of Ecstasy oddawała sylwetkę pochylonej kobiety z rozwianym od pędu powietrza ubraniem[2], którą była angielska modelka Eleanor Thornton[2].

W 1921 otwarto amerykańską filię fabryki w Springfield w stanie Massachusetts[2]. Plany biznesowe wobec pierwszego poza Wielką Brytanią rynku zbytu nie były możliwe do realizacji w długoterminowej perspektywie z powodu Wielkiego kryzysu, przez co amerykańska filia została zamknięta w 1931 roku[2]. W tym samym roku dokonano przejęcia rodzimego Bentleya, z którym Rolls-Royce prowadził ścisłą wymianę technologiczną przez kolejne 60 lat, do końca XX wieku[5].

W latach 40. XX wieku ofertę firmy wzbogacił model Silver Wraith, który zdobył popularność wśród nabywców i przysporzył Rolls-Royce'owi rozpoznawalności[4]. Był to zarazem ostatni pojazd firmy, który opuszczał zakłady produkcyjne pod postacią podwozia z silnikiem, zlecając zarazem wykonanie karoserii zewnętrznym podwykonawcom - przedstawiony w 1949 roku kolejny model, Silver Dawn, który był w całości wytwarzany przez Rolls-Royce'a[4].

Na lata 50. przypadł początek współpracy Rolls-Royce'a z brytyjską rodziną królewską, a także innymi władcami z różnych państw świata, dla których specjalnie zbudowana została czwarta generacja sztandarowej limuzyny Phantom. Wśród nabywców znalazła się brytyjska królowa Elżbieta II, hiszpański generał Franco, ostatni szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi i ostatni szejk Kuwejtu, Abd Allah III as-Salim as-Sabah[2][4]. Lata 60. przyniosły wzrost popularności samochodów Rolls-Royce wśród gwiazd showbiznesu i muzyki, wśród których znalazł się wykonany na specjalne zamówienie egzemplarz Johna Lennona[2]. Ponadto, w 1964 do kin trafił też popularny film, Żółty Rolls-Royce[2].

Rolls-Royce Motors

Początek lat 70. XX wieku przyniósł Rolls-Royce'owi kryzys finansowy, który spowodował sprzedanie przedsiębiorstwa rodzimemu przedsiębiorstwu zbrojeniowemu Vickers[4]. W 1973 roku nowy właściciel podejmuje decyzję o dokonaniu podziału firmy na Rolls-Royce plc, zajmującą się produkcją przede wszystkim silników lotniczych, a także Rolls-Royce Motors skoncentrowaną na produkcji samochodów[4].

Na lata 70. przypadła premiera pierwszych od lat 60. dwóch nowych konstrukcji Rolls-Royce'a w postaci modeli Corniche oraz Camargue[6]. W 1980 nastąpiła z kolei fuzja z dotychczasowym właścicielem, firmą Vickers[4]. W 1985 roku firma stała się spółką typu Limited, która zadebiutowała na londyńskiej giełdzie[4].

Przełom lat 80. i 90. przyniósł stagnację w rozwoju regularnej oferty modelowej, co przełamały zlecenia sułtana Brunei Hassanala Bolkiah w połowie lat 90[7]. Monarcha intensywnie robudowywał wówczas swoją kilkutysięczną kolekcję samochodów, w której ważną rolę odegrały unikatowe konstrukcje sojuszu Bentleya i Rolls-Royce'a opracowane na specjalne zamówienie[7]. W 1995 roku zbudowano trzy różne limuzyny: Phantom Royale, Phantom Majestic i Silver Cloud Limousine, by w 1997 roku dostarczyć jeszcze jeden model wykonany na wyłączne zamówienie sułtana - model Statesman.

Przypływ funduszy po zleceniach sułtana Brunei zabezpieczył sytuację finansową brytyjskiej firmy w drugiej połowie lat 90[7]. W ten sposób, firma w 1998 rku przedstawiła pierwszy od lat, skonstruowany wspólnie z Bentleyem nowy model Silver Seraph. W tym samym roku Vickers zdecydował się wystawić na sprzedaż Rolls-Royce'a, wśród zainteresowanych znajdując dwa duże niemieckie koncerny motoryzacyjne[8].

Rolls-Royce Motor Cars

W czerwcu 1998 roku Volkswagen Group za kwotę 703 milionów dolarów nabył Rolls-Royce'a wraz z zakładami produkcyjnymi w Crewe, nie przejmując jednocześnie praw do znaku towarowego oraz logo, do których wyłączność dalej miał Vickers[8]. Brytyjskie przedsiębiorstwo zdecydowało się licencjonować je innemu niemieckiemu koncernowi, BMW, który dostarczał już silniki do modelu Silver Seraph i zobowiązał się robić to przez kolejne 5 lat[8]. To BMW zdecydowało się wówczas powołać spółkę o nowej nazwie, Rolls-Royce Motor Cars[8].

W 2003 roku BMW przejęło pełnię i zarazem wyłączność praw do Rolls-Royce'a, nabywając prawa do marki oraz znaku firmowego. Oznaczało to jednocześnie utratę praw do nazwy Rolls-Royce przez Volkswagena, który posiadał je przez dotychczasowe 5 lat i zrzekł się ich po podpisaniu umowy z niemieckim konkurentem[9].

3 stycznia 2003 Rolls-Royce przedstawił swój pierwszy nowożytny model samochodu, który od podstaw został opracowany dzięki kapitałowi i wsparciu technologicznemu BMW. Po 12-letniej przerwie powróciła tym samym do sprzedaży sztandarowa, duża limuzyna Phantom, która trafiła do produkcji w nowych zakładach produkcyjnych Rolls-Royce'a w Goodwood[10].

Phantom przez kolejne 5 lat pozostał jedynym modelem Rolls-Royce'a, pozwalając firmie na stopniowe budowanie pozycji rynkowej w XXI wieku. Sprzedaż stopniowo rosła, w 2007 roku przekraczając roczną wielkość rzędu 1010 sztuk[11], a na czterokrotne polepszenie tego wyniku potrzebne było kolejne 7 lat, w 2014 roku osiągając roczną sprzedaż 4063 egzemplarzy[12].

W międzyczasie, pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Rolls-Royce przeszedł do rozbudowy swojej oferty modelowej. W 2007 roku przedstawiono oparty na sztandarowym Phantomie kabriolet Phantom Drophead Coupé[13], a rok później - zamknięte Phantom Coupé[14]. Na 2008 rok przypadła także premiera pierwszego Rolls-Royce'a zbudowanego w jednym egzemplarzu na specjalne, indywidualne zamówienie - opracowanego z Pininfariną modelu Hyperion[15].

W 2009 roku ofertę wzbogacił mniejsza i tańsza od Phantoma limuzyna Ghost[16], z kolei kolejno w 2013 i 2015 roku oparte na nim coupé Wraith[17] oraz kabriolet Dawn[18].

Przełomowym momentem był maj 2018 roku, kiedy to Rolls-Royce zaprezentował swojego pierwszego SUV-a w postaci pełnowymiarowego modelu Cullinan[19]. Trzy lata później przy okazji premiery kolejnego zbudowanego na specjalne zamówienie modelu Boat Tail ogłoszono z kolei budowę nowego oddziału Rolls-Royce Coachbuild, który w kolejnych latach będzie zajmować się opracowywaniem kolejnych pojazdów wykonywanych na indywidualne zlecenia klientów[20].

29 września 2021 Rolls-Royce zapowiedział debiut swojego pierwszego w historii samochodu o napędzie elektrycznym, którego kluczowe cechy wyglądu przedstawiono podczas konferencji za pomocą głęboko zamaskowanego prototypu[21]. Superluksusowy, dwudrzwiowy fastback o nazwie Spectre oficjalnie zadebiutował niespełna rok później, w październiku 2022[22], stanowiąc wstęp do pełnego zelektryfikowania gamy modelowej firmy w 2030 roku[23].

Rolls-Royce posiada oficjalną sieć dystrybucji w Polsce. W 2013 roku otwarto pierwszy oficjalny punkt dealerski Rolls-Royce Motor Cars Warszawa, którego operacjami zajęła się polska firma Auto Fus[24].

Licytacje

  • W Neapolu na Florydzie podczas festiwalu wina sprzedano pierwszy egzemplarz Rolls-Royce’a Drophead Coupé za 2 mln dolarów. Ponad 1,6 mln dolarów trafiło na konto fundacji, która zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci.
  • Inny egzemplarz z pierwszego roku produkcji został sprzedany w grudniu 2007 po gorączkowej licytacji w domu aukcyjnym Bonhams w Wielkiej Brytanii za 3,5 mln funtów[25].

Modele samochodów

Obecnie produkowane

Samochody osobowe

Samochody elektryczne

SUV-y

Historyczne


Modele koncepcyjne

Rolls-Royce 200EX Concept
  • Rolls-Royce 100EX (2006)
  • Rolls-Royce 101EX (2006)
  • Rolls-Royce 200EX (2009)
  • Rolls-Royce 102EX (2010)
  • Rolls-Royce 103EX (2016)


Przypisy

  1. Royce poznaje Rollsa, czyli historii Rolls-Royce'a część 1 [geneza motoryzacji]. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k l Rolls-Royce Historia najlepszej marki świata. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  3. ROLLS-ROYCE. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  4. a b c d e f g h Rolls-Royce: historia najbardziej luksusowej marki samochodowej. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  5. Bentley – Historia ikony od A do Z. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  6. Rolls-Royce. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
  7. a b c The playboy who rescued Rolls. [dostęp 2022-10-24]. (ang.).
  8. a b c d Rolls-Royce przejęty przez Volkswagena. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  9. ROLLS-ROYCE. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  10. The new Rolls-Royce Phantom. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  11. BMW reports 90% drop in 2008 net profit to 330 million euro. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  12. ROLLS-ROYCE MOTOR CARS CELEBRATES FIFTH SUCCESSIVE SALES RECORD. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  13. Genewa 2007: Europejska premiera Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  14. Genewa 2008: Rolls-Royce Phantom Coupé - dwudrzwiowy arystokrata. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  15. Oto najbardziej niesprzedawalny Rolls-Royce. Dziwicie się?. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  16. IAA Frankfurt 2009: prezentacja marki Rolls-Royce.. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  17. Rolls-Royce Wraith oficjalnie. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  18. Rolls-Royce Dawn (2015) - nowy poziom luksusu pod gołym niebem [aktualizacja]. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  19. Rolls-Royce Cullinan revealed: exclusive pictures of luxury SUV. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  20. Rolls-Royce Announces Its Coachbuild Division With the Stunning Boat Tail. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  21. Rolls Royce Teases New 2024 Spectre Coupe As The Brands First EV. [dostęp 2021-09-29]. (ang.).
  22. Rolls-Royce Spectre pokazany. Maksymalny luksus w elektrycznej postaci. [dostęp 2022-10-20]. (pol.).
  23. Przyszłość luksusowej motoryzacji. [dostęp 2022-10-21]. (pol.).
  24. Rolls-Royce otwiera swój pierwszy salon w Polsce!. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
  25. Najstarszy Rolls-Royce sprzedany za 3.5 miliona GBP.

Media użyte na tej stronie

Rolls-royce.svg
Logo der Rolls-Royce Group plc
'88 Rolls-Royce Corniche Convertible (Hudson).JPG
1988 Rolls-Royce Corniche photographed at the 2008 Hudson British Car Show.
Rolls Royce 200EX Concept.jpg
Autor: Ascaron, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rolls_Royce_200EX_Concept au salon de Genève 2009
1999 Rolls-Royce Silver Spur, fL, Lime Rock.jpg
Autor: Mr.choppers, Licencja: CC BY-SA 3.0
A 1999 Rolls-Royce Silver Spur seen at the 2014 Lime Rock Concours d'Élegance. These late Series IV Spurs have a low-pressure turbocharged engine (with the OBD-II diagnostics system) and twin airbags with seatbelt pre-tensioners. 75 were built in 1999, although the owner claims it's "1 of 70". Close enough.
Rolls-Royce, Государственный исторический музей.jpg
Autor: Annie2710, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rolls-Royce, Государственный исторический музей
2003-2008 Rolls-Royce Phantom 01.jpg
Autor: Sean Lamonby, Licencja: CC BY 2.0
2003–2008 Rolls-Royce Phantom, photographed in South Australia, Australia.
Rolls-Royce Silver Ghost at Centenary.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Malcolma z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rolls-Royce Silver Ghost photographed by myself, Malcolm Asquith, at the Centenary celebrations at the Midland Hotel Manchester in 2004
Rolls-Royce 1011288360.jpg
Autor: Terry Whalebone, Licencja: CC BY 2.0
A 1905 model Rolls Royce, as featured in the Museum of Science and Industry in Manchester. This car, registration AX148, was built in the original Manchester factory, and is the oldest such vehicle on public display.
SC06 Rolls-Royce Silver Shadow.jpg
Autor: Brett Weinstein (Wikipedia User: Nrbelex), Licencja: CC BY-SA 2.5
Rolls-Royce Silver Shadow I, 1966-1973 model, inexpertly parked.
Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe P4060225.jpg
Autor: Alexander Migl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe 'Bijan' in Beverly Hills
Autos Clasicos." El arte hecho Automovil " (4840631855).jpg
Autor: El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video, Licencja: CC BY-SA 2.0

www.fotografiasdegrancanaria.com elcoleccionistadeinstantes.blogspot.com/

La historia del automóvil: de país en país

Aunque no hay información concreta sobre sus inicios, se cree que los primeros intentos de crear un automóvil se hicieron en China, a fines del siglo XVII.

El primer vehículo propulsado a vapor fue creado por Nicholas-Joseph Cugnot en 1769. Se trataba de un verdadero triciclo con ruedas de madera y llantas de hierro, y pesaba 4,5 toneladas.

Años más tarde, la idea fue tomada y desarrollada en Inglaterra. Así, se construyeron coches y tractores que podían transportar entre 10 y 20 pasajeros cada uno. Eso sí que a ¡24 kilómetros por hora!.

Una nueva fórmula aparecería en 1860 con el belga Etienne Lenoir, quien patentó el primer motor a explosión. Pero éste seguía siendo el principio. Pasaron un par de años hasta que el alemán Gottlieb Daimler construyó el primer automóvil propulsado por un motor de combustión interna en 1866. Comenzaría entonces una nueva industria y un nuevo mercado.

Daimler ideó una variante de apenas 41 kg. que sería el precursor de todos los motores posteriores a explosión. Es más, sobre ésta el ingeniero mecánico Karl Benz (1844 -l929) diseñó el primer vehículo utilizable impulsado por un motor de combustión interna.

Y Benz era muy bueno en el tema. Piensa que después de patentar en 1886 su invento, presentó un primer automóvil de cuatro ruedas con su marca en 1893 y construyó un coche de carrera en 1899.

En 1926 se fusionaron Daimler y Benz para integrar la Daimler-Benz, que sería la predecesora de la famosísima Mercedes Benz.

De ahí en adelante, la competencia y las mejorías en torno a los vehículos fue impresionante. La rueda inflable había sido inventada en 1875 por el escocés Robert W. Thompson, pero ya la había mejorado un veterinario compatriota suyo, John Boyd Dunlop, quien en 1888 patentó un neumático que pasó a utilizarse en automóviles y bicicletas. En 1897 y luego de años de esfuerzos, Robert Bosch consiguió desarrollar un magneto de encendido de aplicación práctica y casi simultáneamente comenzó a funcionar el motor de autoencendido de Rudolf Diesel, que no requería de un sistema eléctrico de ignición.

El combustible para los motores comunes no era problema. Y es que el profesor de química Eilhard Mitscherlich había descubierto la bencina (o naphta) en 1833.


Louis Renault armó su primer auto en un taller instalado en los fondos de la casa de sus padres. En 1892, el norteamericano Henry Ford armó su primera máquina rodante con motor a nafta y en 1908 lanzó el Ford T, pero su nombre acapararía la fama sólo cuando a partir de 1913 disminuyó significativamente los costos al instalar en su fábrica de Highland Park la primera cadena de montaje. La fama del Ford T fue batida por otro popular automóvil, el Escarabajo de Volkswagen.

Sin embargo, hubo otros grandes. Por ejemplo, el aristócrata y corredor de carreras Charles Stuart Rolís, Ettore Bugatti, Ferdinand Porsche, Armand Peugeot, André Citroën, Ferrucio Lamborghini y Enzo Ferrari.


Fuentes: Ministerio de Transporte - Registro Nacional de Multas No Pagas - Historia de las Cosas - Monografías - Portal Mundos

Club de Automoviles Antiguos de Las Palmas

www.caalp.es/portal/
RR Phantom V James Young Sedanca de Ville.jpg
Autor: Rex Gray from Southern California, Licencja: CC BY 2.0
1961 Rolls-Royce Phantom V James Young Sedanca de Ville at the 2011 Desert Classic, La Quinta, CA
2020 Rolls-Royce Ghost V12 4X4 Automatic 6.75.jpg
Autor: Liam Walker, Licencja: CC BY-SA 4.0
2020 Rolls-Royce Ghost V12 4X4 Automatic 6.75
1975 Rolls Royce Camargue (4778668976).jpg
Autor: Spanish Coches, Licencja: CC BY 2.0

The first time I visited this museum I remember absolutely loving this car, I didn't know the Camargue back then so it did impress me when I saw it.

Shows my passion for big coupés I guess!

Definetly one of the best pieces at the museum, shame I couldn't get closer and check the interior.
2019 Rolls-Royce Cullinan in Arctic White, front left.jpg
Autor: Mr.choppers, Licencja: CC BY-SA 3.0
A 2019 Rolls-Royce Cullinan in Artic (spelling as per seller's website) White with Mugello Red interior, blocking out what little sun there was this day.
Rolls-Royce Silver Seraph 1999.jpg
1999 Rolls-Royce Silver Seraph