Roman Czibulka

Roman Czibulka (ur. 1839 w Bratysławie, zm. 1900 w Krakowie) – uczestnik powstania styczniowego (1863), kolejarz.

Życiorys

Na początku 1863, jako podporucznik 2. klasy służył w Galicyjskim Pułku Piechoty Nr 80, który wówczas stacjonował w Wiedniu[1].

Podczas powstania styczniowego na czele 63 żołnierzy Pułku Huzarów Nr 6 z Bochni dołączył do oddziału Kajetana Cieszkowskiego pseud. „Ćwiek”. Walczył pod Chełmem, Iłżą, Kowalą oraz w bitwie pod Puławami, gdzie został ciężko ranny i o mało nie dostał się do niewoli rosyjskiej.

Po zakończeniu powstania był przez władze austriackie więziony, a następnie amnestionowany. W latach późniejszych wstąpił do służby kolejowej na Kolei galicyjskiej im. Karola Ludwika i przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej, będąc na stanowisku naczelnika stacji kolejowej w Nowym Zagórzu dosłużył się emerytury. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był rodzonym bratem znanego kompozytora i kapelmistrza wiedeńskiego Alfonsa Czibulki.

Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, kwatera Ria.

Przypisy

Bibliografia

  • Militärschematismus des österreichischen Kaiserthumes für 1863. Wiedeń: Nadworna i Państwowa Drukarnia, luty 1863. (niem.).
  • Wspomnienia żałobne. Kurier Lwowski nr. 18. Lwów 1900.
  • Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania roku 1863/1864 Józef Białynia Chołodecki. Lwów 1904.
  • Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1899. Lwów 1900.
  • Sprawozdanie Dyrekcyi Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z roku 1891 roku.