Roman Dallmajer

Roman Dallmajer
Ilustracja
Roman Dallmajer – fotografia z Wspomnień z 1912
pułkownik
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1844
Sambor

Data i miejsce śmierci

23 października 1914
Obrenovac

Przebieg służby
Siły zbrojne

Coat of arms of the January Uprising.svg powstańcy styczniowi
Royal Coat of arms of Serbia (1882–1918).svg Królewskie Wojska Serbskie

Jednostki

Żuawi śmierci

Główne wojny i bitwy

powstanie styczniowe

Późniejsza praca

lekarz, żołnierz armii serbskiej

Roman Dallmajer (ur. 5 lutego 1844 w Samborze, zm. 23 października 1914 w Obrenovacu) – polski poeta, lekarz, powstaniec styczniowy, później żołnierz armii serbskiej, pułkownik.

Życiorys

Początki

Urodził się w Samborze, w rodzinie oficjalisty sądu okręgowego. W chwili wybuchu powstania styczniowego chodził do szóstej klasy gimnazjum w Drohobyczu. Pod pretekstem wyjazdu do dziadka porzucił szkołę i podjął walkę powstańczą. Wstąpił do I roty dowodzonego przez Franciszka Rochebruna pułku Żuawów śmierci. W chwili przyjęcia do pułku był tam najmłodszym żuawem.

Szlak Powstania Styczniowego

Z Żuawami przeszedł szlak bojowy uczestnicząc w bitwach pod Miechowem, Sosnówką, Chroberzą. W bitwie pod Grochowiskami został ranny w głowę. Powrócił z wojskami Langiewicza do Tarnowa. Następnie podjął walkę na Lubelszczyźnie, w oddziale dowodzonym przez Jana Zapałowicza - Żalplachtę. Wziął udział w walce pod Tyszowcami i pod Tuczapami. W tej ostatniej został ponownie ranny, otrzymując cios bagnetem w ramię i bok. Powrócił do Galicji, gdzie poddał się kuracji, po czym ponownie, po raz trzeci powrócił do udziału w powstaniu. Na początku 1864 wstąpił do oddziału dowodzonego przez hr. Wojciecha Komorowskiego. 18 stycznia 1864 wziął udział w bitwie pod Starą Wsią. Po przegranej walce uciekł, przekraczając granicę, do Sokala. Tam schronił się w klasztorze. Później ukrywał się jeszcze w domu rodzinnym w Samborze. Tam podczas rewizji został zatrzymany, aresztowany i osadzony w więzieniu.

Lata późniejsze

Po odbyciu kary więzienia Dallmajer wyjechał na emigrację do Serbii. Ukończył tam studia medyczne i przez długie lata służył jako żołnierz armii serbskiej, awansując w niej aż do stopnia pułkownika. Mieszkał w Obrenovacu nad Sawą, gdzie założył rodzinę. Myślał o powrocie do kraju. Nie było to jednak możliwe ze względu na wojnę na Bałkanach. Dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania napisał Moje wspomnienia z powstania 1863 - 1864 roku, które w 1912 roku opublikował w Lipsku. Według spisu serbskich lekarzy poległych podczas wojen bałkańskich i I wojny światowej, Roman Dallmajer zmarł w Obrenovacu 23 października 1914 roku na wadę serca.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Royal Coat of arms of Serbia (1882–1918).svg
Royal Coat of arms of Serbia according to the Law on the Coat of Arms of the Kingdom of Serbia, ie the large coat of arms.
Coat of arms of the January Uprising.svg
Herb z okresu powstania styczniowego (1863)
Dallmajer roman.jpg
Roman Dallmajer