Roman Giertych

Roman Giertych
Ilustracja
Roman Giertych (2017)
Pełne imię i nazwisko

Roman Jacek Giertych

Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1971
Śrem

Wiceprezes Rady Ministrów, minister edukacji narodowej
Okres

od 5 maja 2006
do 13 sierpnia 2007

Przynależność polityczna

Liga Polskich Rodzin

Poprzednik

Michał Seweryński[1]

Następca

Ryszard Legutko[2]

Prezes Ligi Polskich Rodzin
Okres

od 11 marca 2006
do 24 października 2007

Poprzednik

Marek Kotlinowski

Następca

Sylwester Chruszcz (p.o.)

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej
Okres

od 1989
do 1994

Następca

Damian Pukacki

Odznaczenia
Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Roman Jacek Giertych (ur. 27 lutego 1971 w Śremie) – polski polityk i prawnik, adwokat.

W latach 2001–2007 poseł na Sejm IV i V kadencji, w latach 2006–2007 wiceprezes Rady Ministrów i minister edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin.

Życiorys

Wykształcenie i działalność do 2006

Od urodzenia mieszkał w Kórniku, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Został absolwentem Wydziału Historycznego (1989–1994) i Wydziału Prawa (1990–1995) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1996 rozpoczął aplikację adwokacką w Warszawie, którą ukończył w 2000.

Opublikował książki takie jak Kontrrewolucja młodych, Lot orła i Możemy wygrać Polskę. Wybór felietonów z Radia Maryja 1997–1999. Autor artykułów publikowanych m.in. w „Bastionie”, „Ładzie”, „Najwyższym CZASIE!”, „Rycerzu Niepokalanej”, „Wszechpolaku”. Przed wyborem w 2001 do Sejmu prowadził w Warszawie własną kancelarię adwokacką.

W 1989 utworzył deklarującą narodowe wartości Młodzież Wszechpolską, nawiązującą swoją nazwą do przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Przez pierwsze lata był jej prezesem, w 1994 został prezesem honorowym. Był członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, którego działacze w 2001 utworzyli Ligę Polskich Rodzin.

W wyborach parlamentarnych w 1993 kandydował do Sejmu z listy Unii Polityki Realnej, cztery lata później współtworzył Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski.

W wyborach parlamentarnych w 2001 został wybrany z listy LPR na posła IV kadencji z okręgu podwarszawskiego (otrzymał 13 261 głosów). Od lipca 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej badającą tzw. aferę Orlenu. Ponownie uzyskał mandat poselski w wyborach w 2005, kandydując z okręgu warszawskiego i otrzymując 35 512 głosów. W Sejmie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do spraw Służb Specjalnych.

Był przewodniczącym kongresu LPR, w marcu 2006 został wybrany na prezesa partii w miejsce Marka Kotlinowskiego.

Minister edukacji narodowej

Od 5 maja 2006 do 13 sierpnia 2007 sprawował funkcje wicepremiera i ministra edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Jego nominacja na ministra doprowadziła do manifestacji studenckich w maju 2006, które odbyły się m.in. w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie, zaś 13 czerwca z inspiracji Inicjatywy Uczniowskiej odbył się protest grupy uczniów ze szkół średnich i gimnazjalnych, która zablokowała siedzibę ministerstwa. Zorganizowano także zbieranie podpisów pod listem otwartym dotyczącym jego odwołania. Zebrano około 137 tys. podpisów, a list został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[3]. Powstała także inicjatywa „Giertych musi odejść” postulująca jego odwołanie, która organizowała w ciągu pierwszych miesięcy manifestacje i marsze protestacyjne w całej Polsce, m.in. pod hasłem „Początek Roku – Koniec Giertycha”[4].

6 czerwca 2006 podjął decyzję o odwołaniu szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Mirosława Sielatyckiego. Jako podstawę decyzji podał wydanie przez CODN podręcznika dla nauczycieli Kompas – edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą. Celem tej publikacji, stworzonej w 2002 z inicjatywy Rady Europy i przetłumaczonej na 19 języków, była promocja praw człowieka. Według Romana Giertycha podręcznik miał służyć „promocji homoseksualizmu” w szkole, co stało się podstawą do podjęcia decyzji o odwołaniu Mirosława Sielatyckiego. Przeciwko decyzji ministra zaprotestowali m.in. pracownicy CODN, Polska Izba Książki, Amnesty International i sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis[5].

Przywrócił do szkół obowiązek przystąpienia na maturze do egzaminu z matematyki[6]. 15 lipca 2006 ogłosił częściową „amnestię maturalną” dla absolwentów, którzy nie zdali matury w 2006. 2 października 2006 rzecznik praw obywatelskich zaskarżył rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego, który 16 stycznia 2007 uznał amnestię maturalną za niezgodną z Konstytucją RP[7].

Dnia 3 listopada 2006 roku Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych, na konferencji prasowej w gdańskim Gimnazjum nr 2 zaprezentował szczegóły rządowego programu, którego celem było ukrócenie przemocy i agresji w polskich szkołach[8]. Dzięki wprowadzeniu przez Romana Giertycha programu Zero tolerancji dla przemocy w szkole, według policyjnych statystyk ograniczona została przestępczość w szkołach o 27%[9].

Jesienią 2006 zapowiedział, że w ramach programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole” o wprowadzaniu mundurków szkolnych będą decydować dyrektorzy szkół. W rozporządzeniu z 9 lutego 2007 w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół mowa była jedynie o „schludnym wyglądzie” i „odpowiednim stroju”, jednak komisja sejmowa pracująca nad ustawą o systemie oświaty zaproponowała przymus mundurkowy. Sejm odrzucił poprawkę komisji; przyjął ją dopiero Senat. Według znowelizowanej ustawy o systemie oświaty z 11 kwietnia 2007[10] „jednolity strój” miał obowiązywać w podstawówkach i gimnazjach. W szkołach ponadgimnazjalnych o wprowadzeniu mundurków decydował dyrektor.

1 marca 2007 podczas nieformalnego spotkania ministrów edukacji państw Unii Europejskiej, Roman Giertych zaproponował stworzenie europejskiej Wielkiej Karty Praw Narodów, mającej zawierać m.in. obejmujący całą Europę zakaz przeprowadzania aborcji i „propagandy homoseksualnej[11]. Słowa te wywołały oskarżenia ministra o homofobię. Jednocześnie podczas tego wystąpienia Roman Giertych zasugerował, jakoby prezentowane przez niego stanowisko było poglądem całego polskiego rządu, czemu 2 marca zaprzeczył rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Działalność polityczna od 2007

Roman Giertych (2007)

W 2006 roku wprowadził jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka potocznie zwaną becikowym[12]. 13 sierpnia 2007 po rozpadzie koalicji rządowej został odwołany z urzędu ministra. 24 października 2007, po przegranych przedterminowych wyborach parlamentarnych (otrzymał w nich 6394 głosy w okręgu lubelskim, a LPR nie zdobyła mandatów), zrezygnował z funkcji prezesa LPR i zapowiedział odejście z polityki. Przed eurowyborami w 2009 współpracował z ugrupowaniem Libertas Polska[13]. W późniejszym czasie zrezygnował z członkostwa w LPR. Deklarował potem niejednokrotne głosowanie w wyborach na Platformę Obywatelską[14]. W lutym 2013, m.in. razem z Kazimierzem Marcinkiewiczem i Michałem Kamińskim, założył think tank Instytut Myśli Państwowej[15], którego został prezesem. W wyborach parlamentarnych w 2015 bez powodzenia jako niezależny (przy poparciu m.in. części polityków PO[16]) kandydował do Senatu w okręgu wyborczym nr 41, przegrywając z Konstantym Radziwiłłem[17]. W wyborach prezydenckich w 2020 poparł Szymona Hołownię i gościł na jego wieczorze wyborczym[18].

20 grudnia 2021 agencja prasowa Associated Press, powołując się m.in. na informacje uzyskane przez laboratorium Citizen Lab, podała[19], że w trakcie wyborów parlamentarnych w 2019 roku telefon Romana Giertycha został zhakowany[20][21] przy użyciu będącego w posiadaniu organizacji rządowych oprogramowania Pegasus[22]. Zdaniem Citizen Lab atak na telefon adwokata był najbardziej agresywnym ze wszystkich dotychczas odkrytych[23]. Według niepotwierdzonych doniesień[24][25] inwigilacja miała związek ze śledztwem prowadzonym w sprawie spółki Polnord.

Dalsza działalność zawodowa

Po odejściu z parlamentu wrócił do praktyki adwokackiej. Reprezentował Ryszarda Krauzego, pomawianego o układy z gangiem w procesie, w którym w pierwszej instancji uwzględniono powództwo, nakazując Telewizji Polskiej i Anicie Gargas przeprosiny przedsiębiorcy[26]. Był także pełnomocnikiem Radosława Sikorskiego w sprawie obraźliwych komentarzy na forum internetowym serwisu tygodnika „Wprost[27]. Zawarł pierwszą ugodę w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej, na mocy której żona zmarłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu otrzymała 250 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa[28]. Był pełnomocnikiem rodziny aktorki Anny Przybylskiej w wygranym procesie z wydawcą portalu internetowego pudelek.pl o naruszenie dóbr osobistych[29].

Jako adwokat reprezentował także rodzinę Tusków, był m.in. pełnomocnikiem Michała Tuska w wygranym procesie z „Faktem”, a także w sprawie dotyczącej rzucenia kamieniem w okno jego mieszkania[30]. Był też pełnomocnikiem Katarzyny Tusk w procesie, w wyniku którego Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał przeproszenie jej na internetowym portalu „Faktu”[31]. Reprezentował Donalda Tuska w sprawach przed prokuratorami, komisją śledczą ds. Amber Gold[32] i komisją śledczą ds. VAT-u, a także w sprawie naruszenia dóbr osobistych przez Patryka Jakiego[33].

Reprezentował również Geralda Birgfellnera w sprawie dotyczącej przedsiębiorstwa Srebrna i jego sporu z Jarosławem Kaczyńskim[34], a także Leszka Czarneckiego w sprawie tzw. afery KNF[35][36].

Wraz z Jackiem Dubois i Mikołajem Pietrzakiem zajmują się zawiadomieniem do MTK o popełnieniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę oraz jego zastępcę, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, a także "nieustalonych na razie osób współodpowiedzialnych". 21 października 2021 Trybunał otrzymał informację o rozpoczęciu sprawy. Toczy się wstępna część procedury w ramach tzw. sygnalizacji. MTK wyznaczył urzędnika do kontaktu z zawiadamiającymi prawnikami. Może też podejmować pierwsze czynności sprawdzające[37][38].

Życie prywatne

Pochodzi z rodziny polityków narodowych, jest synem Macieja Giertycha, wnukiem Jędrzeja Giertycha i prawnukiem Włodzimierza Łuczkiewicza[39][40], a także bratankiem Wojciecha Giertycha OP. Jest mężem Barbary i ojcem czwórki dzieci.

W 2006 otrzymał Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”[41].

Postępowania sądowe

W marcu 2005 w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” nazwał Adama Michnika „byłym partyjnym aparatczykiem”, za co wytoczono mu proces o naruszenie dóbr osobistych. We wrześniu 2007 Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie nakazał Romanowi Giertychowi przeproszenie Adama Michnika i zapłatę 10 tys. zł na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach[42].

Sam Roman Giertych wygrał w 2009 proces wytoczony wydawcy dziennika „Fakt” o ochronę dóbr osobistych[43]. W 2017 ostatecznie wygrał przed Sądem Najwyższym wytoczoną przez siebie sprawę związaną z odpowiedzialnością wydawców za treść komentarzy pod artykułami w portalach internetowych[44][45].

Zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski skierował przeciwko Romanowi Giertychowi do sądu dyscyplinarnego adwokatury wniosek o ukaranie go za wypowiedziane pod koniec 2016 słowa krytyki pod adresem Zbigniewa Ziobry i prokuratury. Sprawa ta została umorzona w 2017 przez Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie, jednak prokurator generalny zaskarżył rozstrzygnięcie organu adwokatury wnioskiem kasacyjnym do działającej od marca 2019 Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rozpatrywany w maju 2019 wniosek był pierwszą tego rodzaju sprawą rozstrzyganą przez izbę. Roman Giertych, komentując to postępowanie, ocenił je jako próbę „zastraszania adwokatów przez najwyższe organy prokuratury”. Wskazał też, że jego zdaniem ma to związek z jego działalnością jako pełnomocnika Donalda Tuska i Geralda Birgfellnera. Rozpatrujący sprawę trzyosobowy skład Izby Dyscyplinarnej przekazał ją do rozpoznania składowi siedmioosobowemu[46]. W lutym 2020 kasacja ta została ostatecznie oddalona[47].

15 października 2020 został zatrzymany z Ryszardem Krauze przez Centralne Biuro Antykorupcyjne[48]. Podczas wieczornego przeszukania w jego domu stracił przytomność, wskutek czego trafił do szpitala[49]. Wcześniej przeszukano też jego kancelarię[50]. 16 października 2020 – według niektórych doniesień – został mu przedstawiony zarzut wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln złotych z giełdowej spółki deweloperskiej[51], natomiast wg innych nie doszło do skutecznego przedstawienia zarzutu, gdyż Giertych w tym czasie spał w szpitalu i nie było z nim kontaktu[52]. Dzień później Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał decyzję uznającą, że prokuratura nie przedstawiła żadnych przesłanek uprawdopodobniających popełnienie przestępstwa przez podejrzanego[53]. W ślad za tą decyzją w dniu 17 listopada 2020 ten sam sąd wydał postanowienie o uchyleniu wykonalności wszystkich zastosowanych przez prokuraturę środków zapobiegawczych[54]. 3 grudnia 2020 sąd stwierdził, że Giertych nie jest podejrzanym w sprawie, bo nie doszło do skutecznego ogłoszenia zarzutów, gdyż wg zapisu w protokole prokuratorskim Giertych w trakcie ich ogłaszania spał. Według sądu prokuratura w tej sprawie rażąco naruszyła prawo i postępowała nieetycznie, a jego zatrzymanie było nielegalne. Uznał też, że nie ma dowodów na to, że Giertych popełnił zarzucane mu przestępstwo[55]. 18 grudnia 2020 sąd uznał rewizję w domu Giertycha za bezprawną, gdyż nie był on obecny przy tej czynności, nie wezwano go do dobrowolnego wydania dokumentów i przedmiotów oraz ze względu na to, że obecny przy przeszukaniu prokurator zignorował fakt, że materiały w domu Giertycha są objęte tajemnicą adwokacką. Zdaniem sądu niedopuszczalne było też żądanie od szefowej kancelarii wydania haseł do komputera i kodów dostępu do poczty[56].

Komisja Europejska w sprawozdaniu na temat praworządności w Unii Europejskiej w 2021 z dnia 20 lipca 2021 wskazała, że według Naczelnej Rady Adwokackiej celem działań prokuratury stają się obrońcy występujący w sprawach wrażliwych pod względem politycznym. Komisja jako przykład wskazała sprawę Romana Giertycha z 15 października 2020[57].

20 grudnia 2021 Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Romana Giertycha[58]. Dnia 29 marca 2022 roku Sąd nie wyraził zgody na tymczasowe aresztowanie[59]. Ponadto rzeczniczka Sądu Rejonowego Lublin-Zachód przekazała, że Sąd nie uwzględnił wniosku ze względu na ogólny brak przesłanek stosowania środków zapobiegawczych w postaci dużego prawdopodobieństwa, że Mecenas Roman Giertych nie popełnił zarzucanych mu czynów[60]. W dniu 29 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał decyzję sądu niższej instancji i nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie Romana Giertycha[61], natomiast Sąd Rejonowy Warszawa–Praga nakazał wszczęcie postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez prokuratorów zaangażowanych w sprawę – Marcina Jędruszczaka, Annę Kijak-Głęboczyk i Jacka Motawskiego z prokuratury w Poznaniu, Jerzego Ziarkiewicza z Lublina oraz Marka Gołębiewskiego z Prokuratury Krajowej[62][63].

W marcu 2022 pojawił się nowy raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - Stan oskarżenia. Prokuratura w latach 2016-2022; w raporcie tym została zawarta sprawa zatrzymania Romana Giertycha. Fundacja wskazała ją jako sztandarowy przykład działania prokuratury wobec przeciwników politycznych[64].

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w deklaracji z dnia 27 czerwca 2022 roku zaapelowało, aby Unia Europejska nie zgodziła się na kompromisy w sprawie praworządności w Polsce[65]. W deklaracji zostało wskazane, że w Polsce powinny być zagwarantowane przestrzeganie praw i wartości UE, poprzez między innymi zaprzestanie represjonowania przez prokuraturę przeciwników politycznych rządu takich jak adwokat Roman Giertych[66].

Dnia 13 lipca 2022 roku Komisja Europejska opublikowała raport o stanie państwa prawa dotyczący sytuacji w zakresie praworządności w Polsce. W raporcie została wskazana sprawa Romana Giertycha, który był inwigilowany przez oprogramowanie Pegasus. Komisja stwierdziła wykorzystanie jego rozmów telefonicznych, które były objęte tajemnicą adwokacką.[67]

Publikacje

 • Kontrrewolucja młodych, Ad Astra, Warszawa 1994, ISBN 83-901684-1-3.
 • Za błękitną kurtyną: polski wywiad na tropie masonów, Fulmen-Poland, Warszawa 1996, ISBN 83-86445-08-4 (Roman Giertych wypiera się autorstwa, które przypisał mu Michał Karnowski; książka została wydana pod pseudonimem „Roman Bertowski”)[68].
 • Lot orła, Fundacja „Nasza Przyszłość”, Szczecinek 2000, ISBN 83-88531-04-2.
 • Możemy wygrać Polskę. Wybór felietonów z Radia Maryja 1997–1999, Ostoja, Krzeszowice 2001, ISBN 83-88020-52-8.
 • Między prawem a polityką, Wydawnictwo Debiuty, Poznań 2013, ISBN 978-83-928036-8-3.
 • Kronika dobrej zmiany, Eco Redonum, Warszawa 2017, ISBN 978-83-949561-0-3.
 • W obronie Konstytucji, Eco Redonum, Warszawa 2018, ISBN 978-83-949561-1-0.
 • Kronika podłej zmiany, Eco Redonum, Warszawa 2019, ISBN 978-83-949561-2-7.
 • Kariera Prokuratora Żółcia, Eco Redonum, Warszawa 2020, ISBN 978-83-949561-4-1.

Przypisy

 1. Michał Seweryński zajmował stanowisko ministra edukacji i nauki, nie będąc wicepremierem.
 2. Ryszard Legutko zajmował stanowisko ministra edukacji narodowej, nie będąc wicepremierem.
 3. List otwarty w sprawie odwołania Romana Giertycha ze stanowiska Ministra Edukacji Narodowej. bezgiertycha.rp4.pl. [dostęp 2009-12-13].
 4. Kampania przeciwko Giertychowi. „Gazeta Wyborcza”, 1 września 2006. 
 5. Rada Europy przeciw decyzji Giertycha. wyborcza.pl, 14 czerwca 2006. [dostęp 2009-12-13].
 6. Wirtualna Polska Media S.A, Giertych: obowiązkowa matematyka od 2010 r., wiadomosci.wp.pl, 21 lutego 2007 [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 7. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 stycznia 2007 r. sygn. akt U 5/06 (Dz.U. z 2007 r. nr 10, poz. 70).
 8. MEN, web.archive.org, 25 grudnia 2007 [dostęp 2021-03-08] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-25].
 9. Redakcja, Roman Giertych: Polska szkoła to chaos i przemoc, Polska Times, 29 września 2012 [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 10. Wirtualna Polska Media S.A, Sejm: mundurki obowiązkowe w podstawówce i gimnazjum, wiadomosci.wp.pl, 11 kwietnia 2007 [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 11. Tekst wystąpienia Romana Giertycha w Heidelbergu. wyborcza.pl, 2 marca 2007. [dostęp 2009-12-13].
 12. Wirtualna Polska Media S.A, Giertych: „becikowe” od stycznia, wiadomosci.wp.pl, 16 listopada 2005 [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 13. Giertych zna Ganleya i doradza Libertas. wp.pl, 20 maja 2009. [dostęp 2016-10-22].
 14. Giertych: od lat głosuję na PO. wprost.pl, 27 maja 2013. [dostęp 2016-10-31].
 15. Think tank Niesiołowskiego, Giertycha, Marcinkiewicza. natemat.pl, 27 maja 2013. [dostęp 2013-02-17].
 16. Michał Wojtczuk: Wybory parlamentarne 2015 Warszawa. Roman Giertych ma poparcie senatora PO, którego chce zastąpić. wyborcza.pl, 13 października 2015. [dostęp 2016-10-22].
 17. Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 2015-10-16].
 18. Giertych: Jeśli Duda wygra, Konfederacja może przestać istnieć. rp.pl, 30 czerwca 2020. [dostęp 2020-06-30].
 19. Frank Bajak, Vanessa Gera: AP Exclusive: Polish opposition duo hacked with NSO spyware. apnews.com, 2021-12-21. [dostęp 2021-12-22]. (ang.).
 20. Witold Głowacki: Telefony Giertycha i prok. Wrzosek były śledzone z pomocą Pegasusa. oko.press, 2021-12-20. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 21. Roman Giertych i Ewa Wrzosek śledzeni przez Pegasusa — Associated Press. onet.pl, 2021-12-20. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 22. Tomasz Mileszko: Associated Press: Roman Giertych i Ewa Wrzosek byli śledzeni Pegasusem. komputerswiat.pl, 2021-12-21. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 23. Kamil Turecki: Afera Pegasusa. Badacz Citizen Lab o inwigilacji telefonu Romana Giertycha: to, co się stało, jest szokujące. onet.pl, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 24. Inwigilacja Romana Giertycha. Kto mógł wydać zgodę na podsłuch?. onet.pl, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 25. Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka: Dlaczego przeciw Romanowi Giertychowi użyto Pegasusa?. rp.pl, 2021-12-22. [dostęp 2021-12-22]. (pol.).
 26. TVP i Anita Gargas muszą przeprosić Ryszarda Krauzego. wirtualnemedia.pl, 29 października 2012. [dostęp 2012-10-30].
 27. „Wprost” przeprosi Sikorskiego. Ugoda za komentarze w sieci. newsweek.pl, 12 marca 2012. [dostęp 2012-10-30].
 28. Pierwsza ugoda po katastrofie smoleńskiej. tvn24.pl, 7 marca 2011. [dostęp 2020-08-31].
 29. Pudelek.pl po wyroku sądowym wypłaci 300 tys. zł zadośćuczynienia rodzinie Anny Przybylskiej. wirtualnemedia.pl, 15 kwietnia 2015. [dostęp 2020-08-31].
 30. Kamieniem w dom Michała Tuska. Roman Giertych o działaniach prokuratury: Hańba!. dziennik.pl, 27 stycznia 2018. [dostęp 2020-03-18].
 31. Jacek Kowalski: Katarzyna Tusk wygrała w sądzie z Fakt24.pl. press.pl, 5 grudnia 2016. [dostęp 2020-03-23].
 32. Michał Wilgocki, Wojciech Czuchnowski: Przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją ds. Amber Gold. wyborcza.pl, 5 listopada 2018. [dostęp 2020-03-18].
 33. Wojciech Czuchnowski: Patryk Jaki przeprasza Donalda Tuska. wyborcza.pl, 9 czerwca 2020. [dostęp 2020-08-31].
 34. Wojciech Czuchnowski, Ewa Ivanova: Taśmy Kaczyńskiego. Gerald Birgfellner na celowniku prokuratury. wyborcza.pl, 28 lutego 2019. [dostęp 2020-03-18].
 35. Wojciech Czuchnowski, Agnieszka Kublik: Spokój za 40 mln. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego. wyborcza.pl, 13 listopada 2018. [dostęp 2020-03-18].
 36. Maciej Orłowski: Afera KNF. Giertych składa zawiadomienie do prokuratury na Zdzisława Sokala. wyborcza.pl, 13 listopada 2018. [dostęp 2020-03-18].
 37. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2021-11-05].
 38. Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, TVN24 [dostęp 2021-11-05] (pol.).
 39. Barbara O’Driscoll: Zmów zdrowaśkę. Historia Marii i Jędrzeja Giertychów. Radom: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2007, s. 20.
 40. Anna Piesiak-Robak: Jędrzej Giertych (1903–1992). Biografia polityczna. amu.edu.pl, 2010. s. 55, 65, 74, 156. [dostęp 2017-06-21].
 41. Rafał Przedmojski: Sikorski odznaczył Giertycha. wprost.pl, 2 stycznia 2009. [dostęp 2009-12-13].
 42. Sąd: Roman Giertych ma przeprosić Adama Michnika. wyborcza.pl, 26 września 2007. [dostęp 2009-12-13].
 43. Sergiusz Sachno: Giertych wygrał z „Faktem”. wprost.pl, 5 lutego 2009. [dostęp 2012-10-30].
 44. Mariusz Jałoszewski: Giertych znowu wygrał z internetowymi hejterami. wyborcza.pl, 30 września 2016. [dostęp 2020-03-18].
 45. Mariusz Jałoszewski: Giertych wygrał sprawę o hejterskie komentarze. Wyrok może zrewolucjonizować polski internet. oko.press, 22 kwietnia 2017. [dostęp 2020-03-18].
 46. „Mamy do czynienia z próbą zastraszania adwokatów”. Giertych przed Izbą Dyscyplinarną SN. polsatnews.pl, 9 maja 2019. [dostęp 2019-05-10].
 47. Izba Dyscyplinarna SN oddaliła kasację prokuratora generalnego ws. Giertycha. dziennik.pl, 11 lutego 2020. [dostęp 2020-03-19].
 48. Adam Zygiel: Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani przez CBA. RMF24, 2020-10-15. [dostęp 2020-10-15].
 49. Karolina Kołodziejczyk (oprac.), Roman Giertych w szpitalu. Prokuratura o „symulowaniu braku świadomości”, wiadomosci.wp.pl, 16 października 2020 [dostęp 2020-10-16] (pol.).
 50. Daniel Flis, Mec. Dubois: nie wiemy, jakie dokumenty CBA zabrało z kancelarii Giertycha, OKO.press, 19 października 2020 [dostęp 2020-10-29].
 51. Redakcja, Zarzuty dla Giertycha. Rozprawa Czarneckiego odroczona, www.polityka.pl, 2020 [dostęp 2020-10-16] (pol.).
 52. Piotr Żytnicki, Prokuratorka napisała, że Roman Giertych spał. Jej szef: To było tylko niewiążące wrażenie, wyborcza.pl, 30 listopada 2020 [dostęp 2020-11-30] (pol.).
 53. Kamil Dziubka: Porażka prokuratury w sprawie Giertycha. Ryszard Krauze i reszta na wolności. onet.pl, 2020-10-17. [dostęp 2020-11-19]. (pol.).
 54. Sąd: Roman Giertych może pracować jako adwokat. onet.pl, 2020-11-17. [dostęp 2020-11-19]. (pol.).
 55. Piotr Żytnicki: Giertych nie jest podejrzanym. Sąd ostro o metodach prokuratury: Bezprawne i nieetyczne. wyborcza.pl, 2020-12-03. [dostęp 2020-12-03]. (pol.).
 56. Wojciech Czuchnowski, Tomasz Nyczka, Piotr Żytnicki: Czego szukali u Giertycha? Sąd znów wytyka prokuraturze błędy i każe oddać dokumenty z rewizji. wyborcza.pl, 2020-12-18. [dostęp 2020-12-20]. (pol.).
 57. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2021-07-22].
 58. Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Lublinie dotyczący zarzutów wobec Romana G. w sprawie działania na szkodę spółki.
 59. Sąd nie zgodził się na aresztowanie Romana Giertycha, Onet Lublin, 29 marca 2022 [dostęp 2022-03-30] (pol.).
 60. Sąd nie wyraził zgody na tymczasowe aresztowanie Romana Giertycha, Rzeczpospolita [dostęp 2022-03-30] (pol.).
 61. Giertych triumfuje. Decyzja sądu, wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-05-04] (pol.).
 62. Kamil Dziubka: Prokuratorom tropiącym Romana Giertycha mogą grozić zarzuty. onet.pl, 2022-04-28. [dostęp 2022-07-05]. (pol.).
 63. Prokuratura przekroczyła uprawnienia ws. Romana Giertycha? Jest śledztwo. wp.pl, 2022-07-04. [dostęp 2022-07-05]. (pol.).
 64. Helsińska Fundacja Praw Człowieka » Stan oskarżenia. Prokuratura w latach 2016-2022 – Nowy raport HFPC, www.hfhr.pl [dostęp 2022-03-30].
 65. Europosłowie: w sprawie KPO Komisja nie może iść na kompromisy, oko.press [dostęp 2022-06-28].
 66. Zgromadzenie Parlamentarne RE, Europe must not compromise with regard to the rule of law in Poland, 27 czerwca 2022.
 67. https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/48_1_194008_coun_chap_poland_en.pdf
 68. Michał Karnowski. Chowany na wodza, czyli historia Romana Giertycha. „Dziennik”, 6 kwietnia 2007. 

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Kazimierz Marcinkiewicz 2006 (cropped).jpg
Autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, Licencja: GFDL 1.2
Kazimierz Marcinkiewicz
Kaczynski Jaroslaw 1 070.JPG
Autor:

Aargambit

Autor: Reporter Dziennik Internetowego http://lublin.com.pl (wydawca: AAR Gambit), Licencja: CC BY-SA 3.0
Jarosław Kaczyński podczas kongresu PiS w Lublinie
Roman.Giertych.JPG
Autor: Sejm RP, Licencja: CC BY 2.0
Adwokat Roman Giertych. Komisja śledcza ds. Amber Gold.
Herb Polski.svg
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Coat of arms of Poland-official.png
POL Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".
20070907 sejm rp 100B5384 (cropped).jpg
Dzień skrócenia kadencji Sejmu RP, 7 września 2007